ارزیابی صدرالحسینی از ورود نفتکش ایرانی به ونزوئولا

شکست سلطه آمریکا در دریاها و اقیانوس‌ها

6 خرداد 1399 ساعت 22:54


درحالی دومین نفتکش ایرانی با نام Forest وارد آب‌های ونزوئلا شد و همانند نفتکش Fortune توسط نیروی دریایی ونزوئلا تا رسیدن به مقصد اسکورت شد که به باور ناظران سیاسی با این اقدام شکست سلطه آمریکا در دریاها و اقیانوس ها پدید آمد و در مقابل تشکیل باشگاه کشورهای تحریمی و مستقل آغاز شد.
اخیرا دومین نفتکش ایرانی با نام Forest وارد آب‌های ونزوئلا شد و همانند نفتکش Fortune توسط نیروی دریایی ونزوئلا تا رسیدن به مقصد از سوی ارتش این کشور اسکورت شد.
قرار است این دو نفتکش و سه نفتکش دیگر، در مجموع بیش از یک و نیم میلیون بشکه بنزین را از ایران به این کشور که علیرغم داشتن ذخایر نفتی، به دلیل تحریم‌های آمریکا با بحران انرژی روبروست، حمل کنند.
نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا پیش از این در حساب توئیتری خود با تشکر از ایران برای ارسال بنزین به این کشور با انتشار تصاویری از کشتی ایرانی حامل بنزین، نوشت: پایان ماه رمضان برای ما ورود کشتی Fortune را به ارمغان آورد؛ نشانه‌ای از همبستگی میان مردم جمهوری اسلامی ایران و ونزوئلا. در جایی که کشورهای امپریالیستی میخواهند با زور احکام خود را تحمیل کنند، فقط برادری می‌تواند مردمان آزاد را نجات دهد. متشکرم ایران..
وی همچنین از ملت ایران به خاطر همبستگی با مردم ونزوئلا، پشتیبانی از کاراکاس و شجاعت در تصمیم گیری قدردانی کرد. تصمیم ایران برای ارسال بنزین به ونزوئلا که به خاطر تحریمهای آمریکا با کمبود سوخت مواجه است با عصبانیت مقامات واشنگتن همراه شده است.
سفیر ایران در ونزوئلا عنوان کرد: آمریکا بالاخره فهمید باید به تعهدات و مسئولیت‌هایش در قبال معاهدات بین‌المللی از جمله آزادی تجارت و دریانوردی احترام بگذارد.
حجت الله سلطانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ونزوئلا در توئیتر نوشت: اقدام آمریکا در عدم تعرض به نفتکشهای ایران نشان داد، هنوز در لایه‌هایی از حاکمیت این کشور عقل، دوراندیشی و تدبیر زنده است.
وی افزود: اینها باید به جنگ طلبان بفهمانند رعایت مقررات و معاهدات بین‌المللی توسط دولت‌ها از جمله آمریکا، جهانی امن‌تر را برای همه کشورها و آمریکا ایجاد خواهد کرد.
سفیر ایران همچنین خاطرنشان کرد: «اینکه بالاخره آمریکا فهمید باید به تعهدات و مسئولیت‌هایش در قبال معاهدات بین‌المللی از جمله آزادی تجارت و دریانوردی احترام بگذارد، اتفاق خوبی است، اما باید بداند برجام، قطعنامه ٢٢٣١، ان.پی.تی، عدم حمایت از تروریسم و ... سایر تعهدات بین‌المللی هستند که باید رعایت و اجرا کند.
حجت الله سلطانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در کاراکاس همچنین در پی ورود اولین نفتکش حامل بنزین ایران به ونزوئلا در صفحه توئیترش با انتشار کاریکاتوری از ترامپ نوشت: خدا را شکر که ترامپ و مشاورانش بالاخره متوجه شدند اگر به قواعد و مقررات بین‌المللی احترام گذاشته و تصمیمات منطقی و عاقلانه بگیرند، نه خودشان و نه سربازانشان دچار ضربه ملایم مغزی نخواهند شد.
وی افزود: امیدوارم اینگونه تصمیمات منطقی و احترام به حقوق ملت‌ها از جمله ایران و ونزوئلا ادامه یابد.
همچنین؛ مشاور ارشد وزیر امورخارجه کشورمان با اشاره به ورود نفت‌کش‌های ایرانی به دریای کارائیب برای صادرات فراوردهای نفتی ایران به ونزوئلا اظهار کرد: این واقعه با تاکید برعدم مشروعیت تحریم یک‌جانبه، بار دیگر پس از بحران کرونا، زنگ پایان نظام تک‌قطبی را به صدا درآورد. مهدی سنائی در توییتی در این ارتباط نوشت: ‏ورود نفت‌کش‌های ایرانی به دریای کارائیب اتفاقی مهم مبتنی بر حقوق بین‌الملل و با ابعاد ‌جهانی است که در تاریخ به عنوان فصلی عمده در ابطال یکجانبه‌گرایی به جا می‌ماند. این واقعه با تاکید بر عدم مشروعیت تحریم یکجانبه، بار دیگر پس از بحران کرونا، زنگ پایان نظام تک‌قطبی را به صدا در آورد.

ورود ایران به حیاط خلوت آمریکا
دکتر سیدرضا صدرالحسینی در گفت‌وگو با سیاست روز درباره ورود نفت‌کش‌های ایرانی به دریای کارائیب گفت: جمهوری اسلامی ایران در اقدامی شگفت انگیز برای حل تحریم های ظالمانه آمریکا در هفته های اخیر دست به اقدامی زد که تعجب و حیرت تعداد کثیری از سیاستمداران جهان را به دنبال داشت.
وی افزود: این حرکت اعزام ۵فروند کشتی نفتکش با محموله های بنزین و مواد شیمیایی مورد نیاز پالایشگاه‌های کشوری در همسایگی آمریکا که در قاره آمریکا و در بخش آمریکای لاتین قرار دارد به نام ونزوئلا می باشد. این کارشناس مسائل سیاست خارجی اظهارداشت: ونزوئلا در حقیقت یکی از کشورهای عضو اوپک و دارای صنایع نفت و پالایشگاه های بزرگ است که البته صنایع نفت ونزوئلا در ده‌های گذشته توسط شرکت های چند ملیتی آمریکایی اداره می شد و با وجود اینکه بنزین در این کشور بسیار ارزان بود اما هیچ یک از صنایع پالایشگاهی قادر به تولید بنزین مورد نیاز مصرفی کشور نبودند؛ بررسی همین کاستی در این کشور نشان از یکجانبه گرایی آمریکا و استعماری است که توسط کشورهای غربی و به وسیله شرکت های چند ملیتی غربی علیه ملت ها صورت می‌گرفت.
صدرالحسینی بیان داشت: در حقیقت نیاز بنزین ونزوئلا به عنوان یک کشور نفت خیز از جانب شرکت‌های آمریکایی تامین می‌شد که تحریم های این کشور علیه ملت ضد آمریکایی ونزوئلا مدتی است این کشور را با کمبود شدید بنزین روبرو نموده است.
وی گفت:در حقیقت مقابله ملت ونزوئلا با کودتای ضد حکومتی آمریکا آنان را دچار این اقدام ناجوانمردانه واشنگتن نمود با توجه به عضویت دو کشور ایران و ونزوئلا در اوپک که هر دو نیز با عنوان کشورهای انقلابی و ضد آمریکایی محسوب می گردند تصمیم گرفتند درچارچوب قوانین آزاد تجارت و برای رفع نیازمندی های یکدیگر خرید بنزین از جانب ونزوئلا و فروش آن از جانب ایران بدون ورود به کانال‌های تجاری مرسوم که معمولا ارز دلار واسطه خرید و فروش می باشد تجارت خود را با مبادله بنزین با طلا انجام دهند.
این استاد دانشگاه گفت: این اقدام که از ماه قبل انجام شد و با توجه به رفع نیاز دو طرف و سود مورد نظر دو کشور مجدد در حجم بیشتری در هفته های اخیر تکرار شد یعنی ۵ نفتکش ایرانی که به دلیل شیوع کرونا و کاهش چشمگیر مسافرت های نوروزی در ایران بوجود آمده بود قرار شد با قیمت روز به کشور ونزوئلا با شمش طلا که ونزوئلا دارای معادن بزرگ آن است مبادله صورت گرفت.
وی بیان داشت: در این مورد باید گفت همه کسانی که با مسائل ژئوپولیتیک و استراتژیک آشنا هستند این اقدام جمهوری اسلامی ایران را اقدام راهبردی با چشم اندازی بسیار مفید برای دولت و ملت ایران تفسیر نمودند؛ در واقع این اقدام ورود به حیاط خلوت دشمن ۴۰ساله جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود چرا که با این اقدام بخش قابل توجهی از نیازمندیهای مردمی تامین می گردد که ممکن بود با فشارهای مضاعف سران کاخ سفید تا حدود زیادی استقامت خویش را از دست داده و مجبور به پذیرش کودتای آمریکایی شوند و در داخل کشور نیز ممکن بود کمبودهای اقتصادی که به دلیل تحریم‌‌های چند لایه و ظالمانه آمریکا رو به تشدید است مزاحمت هایی را برای ملت صبور ایران ایجاد کند.
وی اظهارداشت: در واقع این اقدام راهبردی که بعد از عملیات تلافی جویانه عین الاسد و پرتاب ماهواره به مدار مورد نظر انجام شد نشان از جهش ایران از سکوی قدرت منطقه ای به قدرت بین المللی در محاسبات استراتژیست‌ها و سیاستمداران بزرگ قلمداد می شود.
صدرالحسینی این را هم یادآور شد که البته سانسور خبری شدیدی در بازتاب این اقدام بزرگ شگفت انگیز در رسانه های بین المللی مشاهده می گردد و حتی برای کوچک جلوه دادن این اقدام خارق العاده رسانه ملکه انگلیس و تلویزیون من و تو، ایران اینترنشال و تعدادی دیگر از رسانه های وابسته به مرتجعین منطقه و امپراتوری رسانه وارد کارزار شده و تلاش فراوانی برای کوچک شمردن این اقدام کم نظیر به عمل آوردند.
وی با اشاره به اینکه همه کسانی که به موضوعات راهبردی و امنیت سیاسی و سیاست بین الملل و همچنین به اقتصاد جهانی آگاه هستند می دانند پیمودن این تعداد نفتکش بزرگ در مسیری طولانی که باید از دریاها و تنگه‌ها و اقیانوس‌های مختلف در زیر چتر امنیتی و چشمان زیر دریایی‌ها و ناوهای جنگی رژیم های تروریست آمریکا و صهیونیستی عبور کند و به سلامت به مقصد برسد چقدر کار فوق العاده مهمی است، تصریح کرد: در حقیقت با این اقدام شکست سلطه آمریکا در دریاها و اقیانوس ها پدید آمد و در مقابل تشکیل باشگاه کشورهای تحریمی و مستقل آغاز شد.
وی خاطرنشان کرد: این اقدام حرکتی برای تغییر نظام سیال بین الملل از یکجانبه گرایی به چند جانبه گرایی خالی شدن پشت کشورهای وابسته به آمریکا و نظام سلطه در سراسر جهان به ویژه غرب آسیا محسوب می‌گردد؛ باید بخاطر داشت عید فطر سال ۹۹هدیه ای از جانب نظام اسلامی به آزادگان جهان داده شد که ارزش آن را در آینده نزدیک متوجه خواهند شد.


کد مطلب: 113891

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcaoen6649n6a1.k5k4.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir