سردار سعید قاسمی:

پیمانکارهای دولتی به ‌دلیل قیمت دلار از مناطق زلزله‌زده رفته‌اند

کارشکنی دولتی‌ها در برابر فعالیت گروه‌های جهادی

9 مرداد 1397 ساعت 22:14


استاد معماری دانشگاه شهید رجایی گفت: پیمانکارهای دولتی به‌دلیل افزایش قیمت دلار و مصالح ساختمانی از مناطق زلزله‌زده رفته‌اند و کارها زمین مانده است.
سردار سعید قاسمی که در مناطق زلزله‌زده غرب استان کرمانشاه از نخستین روزهای وقوع زلزله حضور دارد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اغلب پیمانکارها به‌دلیل افزایش قیمت دلار از مناطق زلزله‌زده رفته‌اند و مردم می‌خواهند بدانند طرح دولت برای عبور از بحران در سرپل‌ذهاب چیست؟
قاسمی با اشاره به کارشکنی مسئولان دولتی در راه فعالیت گروه‌های جهادی در مناطق زلزله‌زده، بیان کرد: ۱۴۰ روستای در دشت ذهاب تخریب شده بود که بنده به مسئولان دولتی گفتم یک روستا را برای بازسازی در اختیار گروه جهادی متوسلیان قرار دهید و ۱۳۹ روستای باقیمانده را خودتان بازسازی کنید ولی مخالفت کردند.
استاد معماری دانشگاه شهید رجایی با بیان اینکه برخی مسئولان با کار جهادی مخالف هستند، خاطرنشان کرد: کار بازسازی روستایی که در اختیار گروه جهادی احمد متوسلیان قرار می‌گرفت تا مهرماه امسال به پایان می‌رسید ولی مسئولان مخالفت کردند در حالی که برای شخصی مثل زیباکلام و با هماهنگی یک فردی از بالا تمامی روستا در اختیار وی قرار گرفت.
این فرمانده دوران دفاع‌مقدس با بیان اینکه در مناطق زلزله‌زده گرمای ۵۷درجه حاکم است، بیان کرد: از سوی دیگر سلبریتی‌ها در زمان زلزله قول‌های بسیاری برای بازسازی خانه‌ها دادند اما به قول خود عمل نکردند به‌طوری که آقای دایی ۶ میلیارد و خانم کریمی ۴ تا ۵ میلیارد و حتی زیباکلام ۶ میلیارد پول جمع کردند ولی پس از ۹ ماه هنوز در حال بررسی وضعیت هستند.
قاسمی اظهار کرد: برای گروه‌های جهادی هر روز یک مشکل ایجاد می‌کنند و یک روز گفتند چرا افراد افغانی در گروه جهادی حضور دارند که می‌گویم این افراد همان مدافعان حرم افغانی هستند که در سوریه با بنده علیه تروریست جنگیدند و امروز در دشت ذهاب برای زلزله‌زدگان خانه می‌سازند.
این فرمانده دوران دفاع‌مقدس افزود: دولت باید دولت کوچک می‌شد و کارها را به مردم واگذار می‌کرد ولی حالا سئوال این است چرا بنیاد مسکن در مناطق زلزله‌زده کار را به مردم واگذار نکرد که امروز کار گره بخورد و راه‌حلی برای آن نداشته باشند تا اینکه مردم ندانند چکار کنند؛ زیرا کار را پیمانکاران شروع کرده و رفته‌اند و مردم سرگردان هستند.
قاسمی با بیان اینکه اغلب کار ساخت و سازها در مرحله اسکلت فلزی خانه متوقف شده است، گفت: مشکلات بسیاری که مردم در سرپل‌ذهاب دارند و بیکاری جوانان سبب سواستفاده دشمن می‌شود و مردم این منطقه در حالی با کمترین درآمد زندگی می‌کنند که حقوق برخی از مسئولان را حتی نمی‌توان محاسبه کرد.
استاد معماری دانشگاه شهید رجایی افزود: خبرنگاران را با کارت هدیه می‌خرند تا بگویند همه چیز در مناطق زلزله‌زده آرام است اما در این مناطق وضعیت مناسب نیست و کارها متوقف شده است زیرا امروز نسبت به دیروز همه چی گران تر شده است و قیمت ۱۰۰ قلمی که یک خانه تا مرحله بهره‌برداری نیاز دارد چند برابر شده است.
قاسمی با بیان اینکه ۶ سال سوریه درگیر جنگ بود ولی لیر یک ریال تغییر نکرد، بیان کرد: سوریه حتی منابع نفتی و گازی ما را هم ندارد اما دولت بدون بهره بردن از علم مدیریت وضعیت کشور را به این روز رسانده که بسیاری از کارها زمین مانده است ولی ما از طرف مردم از مسئولان بی‌لیاقت و بی‌کفایت اعلام برائت می‌کنیم.
این فرمانده دوران دفاع‌مقدس افزود: امروز آقای جهانگیری برای بازدید از مناطق زلزله‌زده آمده که به وی می‌گویم آیا با پولی که به زلزله‌زدگان داده‌اید در نیاوران و مناطقی که شما سکونت دارید آیا می‌توان حتی یک گربه‌دانی ساخت؟ البته قبل از عید هم وقتی رئیس‌جمهور برای بازدید از مناطق زلزله‌زده آمد شنونده مشکلات مردم نبود.
قاسمی بیان کرد: شهید رجایی گفت روزی که فشنگ ما تمام شود نخستین روز جنگ است و امروز نیز اگر گروه در جهادی متوسلیان پولی برای ساخت خانه‌های مردم زلزله‌زده نداشتم باشیم با یک بیل و کنگ در کنار مردم قرار گرفته و خانه می‌سازیم.
این فرمانده دوران دفاع‌مقدس در مورد اقدامات این گروه جهادی افزود: در ۹ ماه گذشته ۲۷ خانه در مناطق زلزله‌زده ساخته شد که ۵ خانه با کمک سپاه تهران و ۴ خانه با کمک تولیت آستان قدس و بقیه با کمک‌های مردمی ساخته شد و از دو هفته گذشته که اعلام کردیم پول تمام شده است مردم ۳۰۰میلیون تومان برای ادامه روند ساخت و ساز خانه‌ها کمک کردند. تسنیم

گرانی‌ها سبب وقفه در بازسازی‌ها می‌شود
استاندار کرمانشاه گفت: امیدواریم گرانی که سبب وقفه در بازسازی مناطق زلزله‌زده می‌شود با تصمیمات صحیح دولت رفع شود.
هوشنگ بازوند دیروز در آیین بهره‌برداری از پنج‌هزارمین واحد مسکونی روستایی بازسازی شده در استان کرمانشاه اظهار داشت: زلزله استان کرمانشاه به ۹ شهرستان و ۱۹۲۰ روستا ۸۰۰۰ میلیارد تومان خسارت وارد کرد. وی به حضور بی‌سابقه مسئولان در مناطق زلزله‌زده اشاره و عنوان کرد: مردم این مناطق با وجود کاستی‌های موجود همکاری مناسبی داشتند.
بازوند با اشاره به اینکه تاکنون ۵۳۵۶ میلیارد تومان اعتبار ابلاغ شده که بخش عمده آن تخصیص یافته است، گفت: ۸۸۱ میلیارد تومان کمک بلاعوض بابت دام‌های تلف شده، صنعت و پرورش ماهی اختصاص یافته که این رقم در زلزله‌های گذشته کمتر اتفاق افتاده است.
وی افزود: بابت خسارت ۱۲۴۱ میلیارد تومانی به زیرساخت‌های مناطق زلزله‌زده تاکنون ۵۲۵ میلیارد تومان اعتبار ابلاغ شده و ۲۷۰ میلیارد تومان اعتبار نیز تخصیص یافته است. بازوند با اشاره به اینکه کمک‌های مردمی و دولتی تخصیص یافته ۲۵۶ میلیارد تومان بوده است، گفت: ۶۹ میلیارد تومان از منابع هلال‌احمر و ۷۰ میلیارد تومان کمک‌های مردمی به مردم زلزله‌زده کمک شده است.
وی با بیان اینکه در مجموع هزینه‌های هلال‌احمر برای مناطق زلزله‌زده ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است، افزود: امید داریم این گرانی که سبب وقفه در بازسازی می‌شود با تصمیمات صحیح دولت رفع شود.
استانداری کرمانشاه با اشاره به افزایش قیمت آهن و درخواست برای توزیع آهن با قیمت قبلی بین زلزله‌زدگان، گفت: پیشنهاد می‌شود تسهیلات به میزان ۱۰ میلیون تومان و کمک‌های بلاعوض پنج میلیون تومان برای هر واحد شهری و روستایی افزایش یابد.
بازوند با بیان اینکه حدود ۲۰ هزار تن آهن توزیع شده اما همچنان قیمت بالا است، افزود: در زمینه فضاهای آموزشی ۷۸ مدرسه تخریب شد و تا مهرماه بازسازی مدارس تخریب شده در روستاها به اتمام می‌رسد اما در شهر به صورت دو شیفت استفاده می‌شود. وی با اشاره به اینکه ۶۱ باب فضای بهداشتی تخریب شده که اعتبار بازسازی آنها ۵۰ درصد از اعتبارات دولتی و ۵۰ درصد توسط خیران تأمین اعتبار شده است، بیان کرد: ۹۰ مسجد تخریب شده که خیران کمتر به این سمت آمده‌اند.


کد مطلب: 105421

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcaumn6649nwy1.k5k4.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir