سردار ایرانی تنها نیست

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا از سوی شخصیتی مورد خطاب قرار گرفت که قابلیت خود و نیروهای تحت امر او...

5 مرداد 1397 ساعت 22:38


دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا از سوی شخصیتی مورد خطاب قرار گرفت که قابلیت خود و نیروهای تحت امر او در منطقه به خوبی نشان داده شده است.
شاید از نظر سیاسی و جایگاه مقایسه‌ای ترامپ با سردار سلیمانی، تفاوت وجود داشته باشد، ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا است و سردار سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران. اما این کجا و آن کجا! یک موی سردار ایرانی به همه آمریکا می‌ارزد.
ترامپ رئیس‌جمهور دولتی است به پهناوری آمریکا که البته تاریخ درخشانی هم ندارد، در تاریخ این کشور، قتل، غارت، جنگ‌افروزی‌های فراوان، جنایت، شکست‌های سنگین برای آن رقم خورده است.
سخنان سردار حاج قاسم سلیمانی باید هم برای آمریکا و شخص رئیس‌جمهور این کشور سنگین بیاید. پاسخ سردار ایرانی، سنگین، تحقیرآمیز و سرشکستگی را برای آمریکا در جهان نشان داد. مثال‌ها و نمونه‌هایی که سردار سلیمانی از عجز و فرومایگی سربازان آمریکایی مطرح کرد، آبروی نظامی ماشین جنگی ایالات متحده را در میان افکار عمومی بُرد، آبرویی که تاکنون هیچ کشور و شخصی نتوانسته اینگونه آن را بی‌آبرو کند.
لحن و شیوه سخن فرمانده سپاه قدس ایران، خطاب به رئیس‌جمهور آمریکا، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های دنیا و محافل سیاسی نظامی داشته است، در حالی که چنین بازتابی را هنگام توئیت تهدیدآمیز ترامپ علیه ایران انجام داد، شاهد نبودیم.
سخنان سردار سلیمانی آنچنان بازتابی در دنیا داشته است که گویی یک توفانی در رسانه‌ها و محافل سیاسی جهان ایجاد کرد، که هنوز هم ادامه دارد. تنها یک سخنرانی اینگونه توفان به پا کرده است، آمادگی سپاه قدس برای پاسخ به تهدیدات ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، حقارت نیروهای آمریکایی را در جهان آشکار کرد. هر واکنشی از سوی ترامپ یا یکی از ژنرال‌های اتو کشیده آمریکا به سخنان سردار ایرانی داده شود، نمی‌تواند تندی و قاطعیت سخنان فرمانده سپاه قدس را خنثی کند. سخنان آنقدر دندان شکن و قاطع بود که اگر آمریکایی‌ها بخواهند به آن پاسخ دهند، قطعاً وضعیت آنها در محافل رسانه‌ای، سیاسی و نظامی بدتر خواهد شد.
لحن سخن گفتن با آمریکا چنان است که سردار اسلام از آن به خوبی بهره برد، قاطع، هوشمند، با تدبیر، محکم و با صلابت کامل به میدان آمد و خط و نشان کشید برای رژیمی که یاوه‌گویی می‌کند و در رؤیای رویارویی با جمهوری اسلامی ایران است.
کافی است فیلم‌های به اسارت درآمدن سربازان ویژه نیروی دریایی ارتش آمریکا در خلیج‌فارس در تلویزیون بارها پخش شود تا حقارت نیروهای نظامی آمریکایی که شلوارشان را خیس کرده بودند نشان دهد که واقعاً به پوشک بزرگ سال نیاز دارند!
چنین سربازان و ارتشی هیچ‌گاه توان مقابله با نیروهای اعتقادی سپاه و ارتش را نخواهند داشت. ارتش آمریکا تاکنون خود را مقابل چنین نیروی سترگی نیازموده است که اگر بیازماید، خواهد دید که هیچ‌کدام از رجزخوانی‌های ایران بلوف نیست.
سخنان قاطع سردار سلیمانی، سخن همه ایرانیان است، حتی آنهایی که با جمهوری اسلامی ایران زاویه دارند، اما اگر خطری ایران را تهدید کند وارد میدان می‌شوند، بسیاری از آنهایی که در میتینگ پمپئو شرکت کردند نیز هیچ‌گاه در صف مقابل قرار نخواهند گرفت.
سپاه قدس توانسته است آمریکا را در منطقه به زانو درآورد، هر آنچه این رژیم رشته کرده بود، پنبه شد، سوریه، عراق، یمن، لبنان، کشورهایی که آمریکا در سودای اشغال آنها بود، اما یک سردار با یک سپاه قدس این اجازه را نداد که بخواهد و بتواند سوریه را به چنگ آورد یا عراق را به دست گیرد. در یمن با وجود همه تلاش‌های گسترده‌ای که از سوی عربستان، رژیم صهیونیستی، رژیم‌های عربی منطقه و آمریکا انجام داده‌اند، نتوانسته‌اند این کشور سوق‌الجیشی را به اشغال خود درآورند، در حالی که نیروهای یمن سلاح‌های پیشرفته، هواپیماهای مدرن جنگی، موشک‌های قدرتمند و دقیق در اختیار ندارند و از کمترین و ضعیف‌ترین سلاح‌ها بهره می‌برند.
و اما چگونه می‌توان پاسخ آمریکا را در صورت جنگ علیه ایران را داد؟ آیا ایران ظرفیت آن را دارد که منافع آمریکا را به خطر اندازد و ویران کند؟
قطع به یقین قابلیت‌ها و توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه نظامی و دفاعی بسیار افزایش یافته است اکنون به ظرفیت تهاجمی رسیده، وحشت و نگرانی آمریکایی‌ها و اذناب او در منطقه به همین خاطر است. وجود سلاح‌های پیشرفته به ویژه موشک‌هایی که تاکنون برخی از آنها به رخ آمریکایی‌ها کشیده شده است، تنها بخشی از توانمندی نیروهای مسلح ایران است.
همه پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه در صورت بروز جنگ هدف شلیک گسترده‌ای از موشک‌های دقیق، ویرانگر و نقطه زن ایران قرار خواهند گرفت و کارایی خود را از دست خواهند داد. ناوهای آمریکایی در خلیج‌فارس اهداف آسانی هستند که با برخورد چند موشک و اژدرهای ویرانگر ایران از کار خواهند افتاد، حتی ناوهای هواپیمابر آنها با شلیک موشک‌های ایران به یک تکه آهن‌پاره که در آب‌های خلیج‌فارس سرگردان است تبدیل خواهد شد.
تونل‌های موشکی ایران در جای جای کشور آماده است، تاکنون آمریکایی‌ها نتوانسته‌اند مکان این تونل‌ها را شناسایی کنند، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران از تونل‌های دریایی نیز خبر داده است. تونل‌هایی که در عمق خلیج‌فارس و دریای عمان قرار دارد. قرار است جزئیاتی از این تونل‌های موشکی نیز رسانه‌ای شود. این تونل‌ها قاتل ناوهای آمریکایی خواهند بود.
توانمندی‌های فرامنطقه‌ای ایران نیز همچنان برای آمریکا ناشناخته است، ناشناخته باقی ماندن این قدرت و اقتدار سایه ترس و وحشت را بر سر آمریکایی‌ها مستدام نگه خواهد داشت. تنها کافی است ترامپ رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا به این بخش از سخنان سردار ایرانی توجه ویژه کند که گفت؛ «از آنچه که فکر کنید به شما نزدیکتریم.»
ما مرد جنگیم،‌ ما را از جنگ نترسانید، جنگ‌طلب نیستیم، اما اگر جنگی تحمیل شود، جنگی محدود و منطقه‌ای نخواهد بود.
سردار ایرانی قاطع و قابل فهم برای ترامپ روشن ساخت که
ما را ز سر بریده می‌ترسانی؟
ما گر ز سر بریده می‌ترسیدیم
در محفل عاشقان نمی‌رقصیدیم
سخنان حاج قاسم سلیمانی به دل نشست گویی که این بیت شعر از مولانا را به تصویر درآورده است؛
«رقصی چنین میانه میدانم آرزوست»

نویسنده: محمد صفری


کد مطلب: 105369

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcb0sb89rhbgfp.uiur.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir