رهبران مسلمان درباره وضعیت کشمیر هشدار دادند

کشمیر ناآرام در سالگرد روز سیاه

15 مرداد 1399 ساعت 21:34


در سالگرد روز سیاه یا همان لغو خودموختاری کشمیر از سوی دولت هند، چندین تن از رهبران کشورهای مسلمان از جمله دیپلمات‌های رده‌بالا، محدودیت‌ها در کشمیر هند را محکوم کرده و خواستار آن شدند که هند نیروهای مسلح خود را این منطقه خارج کند.
"آداما نانا"، رئیس شورای حقوق بشر سازمان همکاری‌ اسلامی در وبیناری که توسط "انجمن جهانی آگاهی از کشمیر" ترتیب داده شده بود، سخنرانی ایراد و محدودیت‌های یک‌ساله و خاموشی ارتباطات در کشمیر تحت کنترل هند را محکوم کرد.آداما نانا اظهار کرد: دولت هند فعالان حقوق بشر و مردم بی‌گناه را به اتهامات اشتباه و تحت قوانین حقوقی سخت و بی‌رحمانه، آزار می‌دهد که این نقض جدی حقوق بین‌الملل به حساب می‌آید.وی افزود: ادامه‌دار شدن قرنطینه، باعث خسارت عظیم اقتصادی برای منطقه و ساکنان کشمیر شده و این موضوع از آنجایی که هند به دنبال پیگرد سیستماتیک مسلمانان کشمیری است، مایه تأسف است.
"منیر اکرم"، نماینده دائم پاکستان در سازمان ملل گفت "نارندا مودی"، نخست‌وزیر هند تمام درها به روی گفت‌وگو را بسته و در حال "استفاده از زور" علیه مردم بی‌گناه کشمیر است. وی خاطرنشان کرد: هند بیش از ۹۰۰ هزار سرباز به کشمیر اعزام کرده و در حال انجام قساوت علیه مردم بی‌گناه است.
وی اضافه کرد که روز دوشنبه، دو سند در ارتباط با نقض حقوق بشر در کشمیر هند و سند دیگری نیز با تأکید بر پرونده قانونی دره مورد مناقشه، به شورای امنیت سازمان ملل تحویل داده است. این مقام از جامعه بین‌المللی خواست، از دلیل مشروع کشمیری‌ها برای رسیدن به حقوق خود، مطابق با چشم‌اندازهای شورای امنیت سازمان ملل، حمایت کنند."سردار مسعود خان"، رئیس منطقه جامو و کشمیر پاکستان نیز سکوت طولانی مدت شورای امنیت سازمان ملل را مورد انتقاد قرار داد و گفت قدرت‌های بزرگ در این شورا، علاقه‌ای به حل این مسئله طولانی‌مدت در این نهاد جهانی ندارند. مسعود خان تصریح کرد: نیروهای هندی در حال کشتن کشمیری‌های بی‌گناه هستند، در حالی که جهان در برابر قتل‌عام آن‌ها سکوت کرده است.
"محمد عبدالحمید"، رئیس شورای مشورتی سازمان اسلامی مالزی؛ "ابراهیم بولوشی" از کنیا؛ "غلام نبی میر"، رئیس انجمن آگاهی جهانی از کشمیر و دبیر امنیتی مجمع "غلام نبی فائی" نیز در این باره صحبت کردند.مشارکت‌کنندگان در این امر، خوستار برداشتن فوری محاصره نظامی یک‌ساله، احیای تمام اتصالات اینترنت و راه‌های ارتباطی و آزادی همه زندانیان سیاسی از جمله کودکان زیر سن قانونی، روزنامه‌نگاران و اعضای جامعه مدنی کشمیر هند شدند.لازم به ذکر است دیروز شبه نظامیان به نیروهای امنیتی هند حمله کرده و منع آمد و شد را در نخستین سالگرد لغو وضعیت ویژه کشمیر نقض کردند. از سوی دیگر مراسم ویژه بزرگداشت روز همبستگی با مردم کشمیر دیروز با برگزاری راهپیمایی و گردهمایی‌ها در پایتخت و شهرهای مختلف پاکستان برگزار شد."روز استحصال" به ابتکار دولت پاکستان در شهرهای مختلف این کشور برگزار شد. به همین مناسبت مقامات و مردم پاکستان در حمایت از مردم کشمیر یک دقیقه سکوت کردند، تردد وسایل نقلیه در شهر اسلام‌آباد و سایر شهرهای پاکستان از جمله لاهور، کراچی، کویته و پیشاور برای ۳۰ دقیقه متوقف و مردم با حضور در خیابان‌ها، با مردم مسلمان کشمیر ابراز همبستگی کردند.
شهرهای پاکستان همچنین شاهد راهپیمایی، نصب پلاکاردها و تصاویری در حمایت از مردم کشمیر، بود.
«عارف علوی» رییس جمهوری، روسای مجالس سنا و ملی، وزرا و رهبران سیاسی به جمع گردهمایی مردم در اسلام‌آباد پیوستند و طی سخنرانی گفتند: پاکستان از حمایت‌های سیاسی و دیپلماتیک از مبارزات مردم کشمیر برای رسیدن آزادی و حق تعیین سرنوشت، دست برنخواهد داشت.
«عمران خان» نخست وزیر پاکستان نیز با حضور در شهر «مظفرآباد» مرکز منطقه کشمیر تحت کنترل این کشور گفت: ۳۶۵ روز از لغو خودمختاری کشمیر توسط هند گذشت، هشت میلیون نفر از ساکنان این منطقه با دشواری زندگی خود را می‌گذارند، صلح پایدار در منطقه تنها از طریق حل عادلانه مساله کشمیر قابل تحقق است و جامعه بین الملل باید نقش خود را در راه ایفا کند. مقامات پاکستانی همچنین از عملکرد ضعیف سازمان ملل و سایر نهادهای بین المللی برای کمک به حل تنش‌ها در شبه قاره هند و کمک به رفع محدودیت‌های اعمال شده در کشمیر انتقاد کردند.


کد مطلب: 114828

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcb5ab8wrhb8wp.uiur.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir