ستاد تنظیم بازار موافقت کرد؛

٩٢٥٠ تومان؛ نرخ جدید مرغ

19 تير 1397 ساعت 22:51


مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های کشاورزی مرغداران گوشتی ایران از موافقت ستاد تنظیم بازار با متوسط قیمت ٩٢٥٠ تومان برای مرغ خبر داد و گفت: تاخیر بیشتر در ابلاغ نرخ جدید، موجب زیان بیشتر تولیدکنندگان خواهد شد.
برومند چهارآیین اظهار داشت: ظرفیت تولید مرغ در کشور بالغ بر ٣ میلیون تن و نیاز داخل براساس مصرف سرانه ٢٥ کیلوگرم حدود ٢ میلیون تن است بنابراین ما ١.٥ برابر نیاز، در داخل کشور می‌توانیم مرغ تولید کنیم.
وی تاکید کرد: در کشور هیچ منبعی به عنوان تامین‌کننده پروتئین مورد نیاز جامعه جایگزین مرغ نیست و ما ناچاریم با تمام توان به تولید آن در داخل ادامه دهیم و استمرار تولید آن نیازمند حمایت همه‌جانبه نظام است. وی با اشاره به بحث عرضه و تقاضا و نقش آن در نوسانات قیمتی، گفت: نیاز کشور به مرغ به طور متوسط روزانه ٥٥٠٠ تن است در حالی که تا چندی قبل میزان عرضه در روز ٨٠٠٠ تن گوشت مرغ بود که همین مازاد عرضه باعث افت قیمت این کالا در بازار شده بود.
وی تغییرات شرایط هوا و افزایش دما را مورد اشاره قرار داد و افزود: افزایش دما و گرما سبب می‌شود شرایط نگهداری مرغ در سالن‌ها بسیار دشوار شود به همین دلیل تولیدکنندگان از دو هفته قبل تخلیه مرغ‌ها از سالن‌های پرورشی و فرستادن آنها به کشتارگاه را تسریع بخشیدند.چهارآیین با بیان اینکه استانهای مازندران، گیلان، گلستان، سمنان، سبزوار و مشهد به طور عمده مرغ تهران را تامین می‌کنند، ادامه داد: دمای هوا در استان‌های شمالی به شدت افزایش یافته و شرایط نگهداری مرغ در سالن را دشوار ساخته است.
وی با اشاره به اینکه پیش از این تولیدکنندگان به ازای هر کیلوگرم تولید حدود ١٥٠٠ تومان زیان می‌کردند، افزود: هم‌اکنون عرضه و تقاضا متعادل‌تر شده و مرغ در حال نزدیک شدن به قیمت معقول و منطقی خود است؛ به عبارت دیگر هنوز ۱۰۰۰تومان با قیمت اقتصادی خود فاصله دارد و هنوز به نرخ منطقی نرسیده است.
چهارآئین با بیان اینکه قیمت نهاده‌های مورد نیاز تولید گوشت مرغ در سه ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال ٩٦ افزایش چشمگیری داشته است، گفت: کنجاله سویا در سه ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ٦٠ درصد و ذرت ٣٩ درصد افزایش قیمت داشته اند، اما در همین مدت قیمت مرغ تنها ٣ درصد رشد یافته است.
وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون تولید به اندازه نیاز انجام می‌شود و مرغ در کشور وجود دارد، تصریح کرد: بخشی از تولید کم شده و در واقع از مازاد تولیدی که وجود داشته مقداری کاهش یافته و عرضه نیز به بازار کم شده است.
چهارآیین با بیان اینکه قیمت تمام شده تولید مرغ زنده به طور متوسط برای مرغ‌دار بدون سود ٦٢٠٠ تومان است، ادامه داد: با لحاظ کردن سود معقول و مشروع و قانونی، نرخ مرغ حدود۶۸۰۰ تومان می‌شود. وی اضافه کرد: وقتی این محصول به مرغ آماده طبخ تبدیل می‌شود ٢٥ درصد افت وزن دارد و به این ترتیب به طور متوسط قیمت تمام شده مرغ آماده طبخ ٨٩٠٠ الی ۹۰۰۰ تومان است و به این میزان باید ٢٥٠ تومان هزینه کشتار و ٨٠ تومان هزینه حمل را اضافه کرد.
چهارآیین گفت: بنابراین متوسط قیمت مرغ درب کشتارگاه ٩٢٥٠ تومان است که سازمان حمایت مصرف‌کنندگان نیز در هفته آخر ماه مبارک رمضان با این نرخ موافقت کرده و ما منتظر ابلاغ آن هستیم.
وی با اشاره به تاخیر یک ماهه در ابلاغ نرخ جدید مرغ، افزود: این تاخیر می‌تواند برای استمرار تولید بسیارخطرناک باشد چون زمانی که تولید اقتصادی نباشد تولیدکنندگان آن را کنار می‌گذارند. در چنین شرایطی عرضه کم و تقاضا زیاد می‌شود و نوسانات قیمتی شدیدی پیش می‌آید. که پیامدهای بدی به همراه خواهد داشت. چهارآیین تصریح کرد: شرایط امروز هشداری جدی درباره کاهش تولید مرغ در کشور است.
به گفته وی در سه ماه امسال صنعت طیور کشور به دلیل افزایش نرخ نهاده‌های دامی، افت قیمت محصول در بازار و توقف صادرات بیش از ١٠٠٠ میلیارد تومان خسارت دیده است و با توجه به زیان‌های انباشته در سنوات اخیر توانایی تحمل زیان بیشتر به هیچ‌وجه برای فعالان این صنعت میسر و ممکن نیست.
چهارآیین درباره اینکه قیمت منطقی مرغ برای مصرف‌کنندگان در حال حاضر چقدر است؟ گفت: قیمت به طور متوسط بین ٩٨٠٠ تا ١٠٠٠٠ تومان منطقی است.وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت صادرات افزود: ما در بازارهای جهانی توان رقابتی خود را به طور کامل از دست داده‌ایم. وی توضیح داد: کشور عراق که یکی از مقاصد صادراتی مرغ ایران است اخیرا برای کشورما تعرفه واردات ٥٠ درصد و برای ترکیه تعرفه ٨ درصد تعیین کرده که این مساله صادرات را غیرممکن می‌کند. مهر


کد مطلب: 105125

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcb5sb8srhbg8p.uiur.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir