لایه‌های یک اعتراف

یمن بیش از یک سال است که آماج حملات گسترده ائتلاف آمریکایی- سعودی قرار گرفته که میلیون‌ها...

25 ارديبهشت 1395 ساعت 23:51

مولف : قاسم غفوري


یمن بیش از یک سال است که آماج حملات گسترده ائتلاف آمریکایی- سعودی قرار گرفته که میلیون‌ها کشته و زخمی برجای گذاشته است. یمن در حالی از یک سو همچنان با حملات ائتلاف مذکور و از سوی دیگر نشست کویت با محوریت راهکار سیاسی همراه است که یک تحول قابل توجه در عرصه یمن مشاهده می‌شود و آن مواضع برخی مقامات سعودی است. در اقدامی قابل تامل عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی در گفت وگو با روزنامه فیگارو فرانسه گفت: گروه‌های داعش و القاعده دو دشمن درجه یک ما در شبه جزیره عربستان هستند و آن‌ها نه در یمن و نه در هیچ جای دنیا حق زندگی و حیات ندارند! اما گروه حوثی‌ها بخشی از بافت اجتماعی عربستان هستند که باید در کنار عربستان باقی بمانند. با توجه به اینکه وی از رادیکال ترین مقامات سعودی است که نقشی مهم در کشتار مردم یمن داشته این سوال مطرح می‌شود که چرا این مواضع را آن هم در مقطع کنونی مطرح کرده است.
برخی ناظران سیاسی بر این امر تاکید دارند که سعودی پس از یک سال کشتار به این مهم رسیده است که توان مقابله با انصارالله و ارتش یمن را ندارد و تنها گزینه برای فرار از باطلاق یمن رویکرد به راهکار سیاسی است. بر این اساس سعودی برای فرار آبرومندانه از یمن مواضعی همچون سخنان الجبیر را مطرح کرده است که حلقه تکمیلی آن نیز انتشار گزارش‌هایی در باب حمایت سعودی از نشست کویت است.
هر چند که شکست سعودی در یمن امری انکار ناپذیر است اما یک کلید واژه در سخنان الجبیر مشاهده می‌شود و آن تاکید بر دشمن بودن القاعده و داعش برای سعودی است. این ادعا در حالی مطرح شده که اسناد نشان می‌دهد از یک سو سعودی خود از حامیان القاعده و داعش است و روابط نزدیکی میان آنها وجود دارد. از سوی دیگر در هفته‌های اخیر آمریکا در کنار امارات به بهانه اقدام علیه القاعده در حضرالموت تحرکات نظامی گسترده‌ای داشته و سعودی نیز به بمباران یمن به بهانه القاعده ادامه می‌دهد. بر این اساس می‌توان گفت که ادعاهای الجبیر می‌تواند اقدامی برای توجیه ادامه نظامی گری آمریکا، سعودی و امارات در یمن به بهانه القاعده باشد در حالی که با ادعای رویکرد دوستانه به حوثی‌ها به دنبال کاهش مخالفت‌های جهانی با این طراحی هستند. ماهیت اشغالگری این کشورها زمانی آشکارتر می‌شود که منابع یمنی فاش کردند در حملات این کشور در حضرالموت هیچ القاعده‌ای کشته نشده و آنها در سال ایجاد پایگاه برای القاعده هستند. با توجه به این شرایط سخنان الجبیر در حالی برگرفته از ماهیت شکست خورده سعودی در یمن است اما در ورای آن به دنبال زمینه سازی برای ادامه تجاوز به این کشور و کشتارهای گسترده تر است در حالی که با ادعای مقابله با القاعده بر آن سرپوش می‌گذارد.


کد مطلب: 95774

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcbazb9.rhbszpiuur.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir