بازی چند لایه

ترکیه طی روزهای اخیر برخلاف توافقات و تعهدات گذشته‌اش تحرک نظامی علیه سوریه را در پیش گرفته است. رویکردی که با نام اقدام برای امنیت ترکیه...

16 مهر 1398 ساعت 22:39


ترکیه طی روزهای اخیر برخلاف توافقات و تعهدات گذشته‌اش تحرک نظامی علیه سوریه را در پیش گرفته است. رویکردی که با نام اقدام برای امنیت ترکیه صورت می گیرد اما شواهد امر نشان می دهد که این تصمیم بیش از آنکه به نفع ترکیه باشد هزینه‌های سنگینی برای این کشور به همراه دارد بویژه اینکه مردم و نظام سوریه در کنار هم بر اصل یکپارچگی کشور در برابر متجاوزات تاکید دارند و حاضر به کوتاه آمدن نخواهند بود. در کنار آنچه از سوی ترکیه در سوریه صورت می‌گیرد نکته قابل توجه رویکرد آمریکاست. ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی توییتری ضمن دفاع از تصمیم خود برای خروج نظامیان این کشور از شمال سوریه، در تمجید از مواضع ترکیه، این کشور را شریک تجاری بزرگ و عضو مهم ناتو خوانده است. رئیس‌جمهور در پایان یکی از توییت‌های خود از هشتگ به جنگ‌های بی‌پایان، پایان دهید استفاده و موضع خود درباره لزوم خروج آمریکا از جنگ‌ها در منطقه غرب آسیا را تکرار کرد.
ترامپ در همین حال ادعا کرده است که کردها را رها نرکده و به حمایت از آنها ادامه می دهد. این مواضع از سوی ترامپ چند نکته اساسی در بر دارد. نخست آنکه ادعای خروج آمریکا از سوریه برای جلوگیری از هزینه‌ها و هزینه کرد آن در درون آمریکا دارای ابهام بزرگی است و آن اینکه چطور پس از سه سال ترامپ یک شبه به این نتیجه رسیده است و اگر واقعا به دنبال پایان بحران در منطقه است چرا همچنان به دخالت در امور سوریه ادامه داده و به حمایت از تروریست‌ها می‌پردازد. ثانیا ترامپ ادعا می کند که ترکیه شریک بزرگ و عضو مهم ناتو است.
این ادعاهای دوستانه در حالی مطرح شده که ترامپ اخیرا ترکیه را به تحریم اقتصادی به جرم خرید سیستم موشکی اس ۴۰۰ روسیه تهدید کرده و از رویکرد ضد ترکیه‌ای اروپا نیز حمایت کرده است. ترامپ ترکیه را خائن به ناتو نامیده بود. سوم آنکه ترامپ در حالی ادعای خالی نکردن پشت کردهای سوریه را مطرح می‌کند که عملا آنها در برابر ترکیه‌ای قرار داده که حذف کردهای سوریه را در لوای نام مقابله با پ. ک.ک مطرح کرده است.
با توجه به این شرایط می‌توان دریافت که ادعای ترامپ یک ادعای واهی است و مسئله خروج از سوریه، دوستی با ترکیه و حمایت از کردها صرفا ادعاهای زبانی است. حال این سوال مطرح می شود که هدف ترامپ از این ادعاها چیست؟ پاسخ به این پرسش را در بازی چند لایه ترامپ می توان جستجو کرد.
او در حالی با ادعای خروج از سوریه به دنبال تبلیغات انتخاباتی است که همزمان با تحریک ترکیه به عملیات نظامی همان سیاست بحران سازی در سوریه را اجرا می کند در حالی که همزمان با ادعای حمایت از کردها در برابر ترکیه به باج خواهی از آنها می‌پردازد. بر این اساس رفتار آمریکا را باید ادامه سیاست بحران سازی دانست که قطعا ترکیه و کردهای سوریه از بازندگان این بازی خواهند بود چرا که آمریکا نشان داده هرگز به تعهدات خود پایبند نیست و در نهایت آنها را نیز قربانی منافعش می سازد. 

نویسنده: قاسم غفوری


کد مطلب: 111137

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcbf8b8zrhb88p.uiur.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir