دیدار نمایندگان با رهبری و چند نکته

سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار نمایندگان مجلس دارای نکات مهمی است که باید از سوی مجلس شورای اسلامی ...

2 تير 1397 ساعت 23:27


سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار نمایندگان مجلس دارای نکات مهمی است که باید از سوی مجلس شورای اسلامی با توجه ویژه روبرو شود.
مجلس شورای اسلامی یا همان خانه ملت، وظایف سنگینی برعهده دارد، مصوبات مجلس می‌تواند هم راهگشا و کارگشا باشد و هم گره بر کارهای جاری کشور بزند، در این میان تنها تصویب طرح‌ها و لوایح از سوی خانه ملت کافی نیست، بلکه نظارت بر اجرای مصوبات نیز مهم است که در سخنان رهبر معظم انقلاب به آن اشاره شد.
تصویب قانون یک وجه ماجراست و اجرای آن وجه دیگر، این دو در کنار هم می‌توانند کارآمدی خود را اثبات کنند، ضمن این که قوانین مصوب نیز باید هم کارشناسی شده باشد و هم کارآمد تا بتواند با اجرای قانون مشکلات را حل کند.
بدون توجه به اولویت‌های جامعه که مسائل اقتصادی است، نمی‌توان به حل مشکلات کشور کمک کرد، تا زمانی که ذهن نمایندگان درگیر مسائل و مشکلات کم اهمیت و بی اهمیت باشد، تا زمانی که مسائل جناحی و سیاسی در درون مجلس حاکم باشد، اولویت‌ها فراموش می‌شود و آن مسائل کم اهمیت و بی اهمیت، در صدر قرار می‌گیرد.
حتی امکان دارد همان مصوبات مجلس که کم اهمیت است و بی تأثیر در شورای نگهبان هم از تصویب بگذرد و مغایرتی با شرع و قانون اساسی نداشته باشد، اما آیا همان قوانینی که تصویب شد، گرهی از مشکلات کشور گشوده است؟!
کافی است در مجلس شورای اسلامی کارگروهی تشکیل شود و ضریب تأثیر برخی از مصوبات خانه ملت سنجیده شود، آنگاه خود نمایندگان مجلس می‌توانند درباره عملکرد و قوانینی که تصویب کرده‌اند قضاوت کنند و به اصلاح امور بپردازند.
زمانی که حضرت آیت الله خامنه ای می‌فرمایند، در قانونگذاری در پی حل واقعی مشکلات باشید، اشاره ای به این موضوع است که مجلس در این زمینه غفلت‌هایی داشته است که از این سپس باید جبران شود.
نمونه‌هایی از این دست دیده می‌شود که جلسات پرهزینه خانه ملت به بررسی و رسیدگی به لوایح و طرح‌هایی اختصاص یافته است که نه تنها سودی برای کشور نخواهد داشت بلکه در صورت تصویب و اجرای آن زیان‌هایی را به کشور تحویل خواهد کرد.
بررسی لایحه پیوستن ایران به قانون اف.ای.تی.اف که رهبر معظم انقلاب نیز به آن اشاره کردند، یکی از نمونه‌هایی است که در صورت تصویب و اجرای آن خسارت بار خواهد بود. اصرار دولت و پیگیری مجلس و برگزاری چندین جلسه برای بررسی قانون اف.ای.تی.اف، زمان زیادی را از مجلس شورای اسلامی‌گرفت که می‌توانست به امور مهمتری اختصاص یابد.
پیگیری دولت و مجلس در حالی انجام می‌شد که بسیاری از کارشناسان اقتصادی و سیاسی، تحلیل گران و رسانه‌ها از عواقب منفی قانون اف.ای.تی.اف سخن گفتند و هشدارهای لازم را هم دادند.
آیا بررسی لایحه پیوستن ایران به قانون اف.ای.تی.اف در پی حل مشکلات کشور و مردم است؟ آیا با وجود تجربه نافرجام برجام، اف.ای.تی.اف می‌تواند اولویت داخلی کشور باشد؟
اکنون شرایط اقتصادی به گونه ای است که از این فضا دشمنان نیز در حال بهره برداری هستند، مجلس می‌تواند با وضع قوانین محکم که ضمانت اجرایی هم داشته باشد، در بهبود وضع اقتصادی کشور نقش خود را ایفا کند. اکنون با وجود چنین شرایطی آیا مجلس توانسته است چنین نقشی داشته باشد؟
زمان را نباید از دست داد، شرایط ایجاب می‌کند، همه جلسات مجلس و حتی جلسات کمیسیون‌های مجلس به ویژه کمیسیون‌های اقتصادی به مسائل اولویت دار کشور اختصاص پیدا کند. اکنون اولویت کشور مسائل اقتصادی است که مجلس شورای اسلامی باید اهتمام ویژه ای به آن نشان دهد.
قوانینی وجود دارد که بر روی زمین مانده یا ناقص اجرا شده است، قوانین مبارزه با قاچاق کالا و ارز، جلوگیری از واردات بی رویه و برخی دیگر از قوانین که با وجود آن، اجرا نمی‌شود.
در همین زمینه رهبر معظم انقلاب فرمودند؛ یک مساله دیگر، مساله اجرای قانون است. رئیس محترم مجلس چندی پیش گفتند که فلان قانون را دو سال است که فلان دستگاه اجرا نکرده، سوال بنده این است که خب در این دو سال شما که مجلس هستید چه کار کردید؟ اگر او اجرا نکرد، شما باید دنبال کنید. چرا اجرا نشود؟ این همه شما خرج می‌کنید وقت و عمر و پول و امکانات و مانند اینها را برای این که این قانون تصویب شود، حالا این قانون بعد از این همه مقدمات، تصویب شد، آن مسئول اجرا نمی‌کند!...»
و سوال این است که چرا برای پیگیری و تصویب طرح و لوایحی که بر روی حل مشکلات اقتصادی کشور تاثیر دارد کمتر اهتمام می‌شود اما بر روی طرح‌ها و لوایحی همچون اف.ای.تی.اف، پالرمو و حتی برجام در کمترین زمان ممکن تصمیم گیری می‌شود؟
نمایندگان مجلس باید سعی کنند همچون تعبیر امام(ره) عمل کنند، همان جمله ای که رهبر معظم انقلاب نیز در دیدار نمایندگان با ایشان به آن اشاره کردند و فرمودند؛ «مجلس عصاره فضائل ملت است. این نکته، نکته مهمی است. توجه کنید، عصاره فضائل نه عصاره همه خصلت‌ها! بعضی از خصلت‌ها خود فضائل نیست.»

نویسنده:‌ محمد صفری


کد مطلب: 104856

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcbsab80rhbgwp.uiur.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir