برجام و سایه جنگ

رهبر معظم انقلاب اسلامی به دفعات به موضوع رفع سایه جنگ از سر ایران به خاطر توافق هسته‌ای اشاره کرده اند و...

20 خرداد 1397 ساعت 1:07


رهبر معظم انقلاب اسلامی به دفعات به موضوع رفع سایه جنگ از سر ایران به خاطر توافق هسته‌ای اشاره کرده اند و این ادعا را نادرست دانسته‌اند.
تاکید و اشاره چندین باره ایشان به این موضوع و روشنگری در باره برجام و مذاکرات هسته‌ای نشان می‌دهد که چنین ادعایی هدفی را دنبال می‌کند تا فضای سیاسی ـ اجتماعی کشور به انحراف کشیده شده و سپس با ایجاد آن فضای ناامن، دشمن به اهداف دست یابد.
موضوع تهدید نظامی و جنگ از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در ایران تاکنون یکی از گزینه‌های دشمنان به ویژه آمریکا بوده است، اما هیچگاه به آن شکلی که تصور می‌شود، عملیاتی نشده است.
چرایی این ترس و واهمه آمریکا و رژیم صهیونیستی در وهله اول حضور مردم و پایبندی آنها به انقلاب و آرمان‌های آن است، مردم ایران اسلامی با وجود همه مشکلاتی که بیشتر آنها به خاطر ضعف مدیریت برخی مسئولین است، پای انقلاب ایستاده‌اند و این ایستادگی را در مقاطع گوناگون همچون روز جهانی قدس امسال اثبات کرده‌اند.
مردم انقلابی ایران همیشه هنگام انتخابات با حضورب میلیونی خود پایبندی به نظام اسلامی را اثبات کرده‌اند.
رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از کارگران به مناسبت روز جهانی کارگر در سال ۱۳۹۶ در همین زمینه فرموده‌اند؛ «گاهی می‌شنویم و شنیده‌ایم در گذشته بعضی‌ها گفته اند که وقتی ما آمدیم مسئولیت پیدا کردیم، توانستیم سایه جنگ را از سر کشور رفع کنیم، نه، این حرف درستی نیست، آنچه سایه جنگ و دشمن را در طول سال‌های متمادی از سر کشور رفع کرده، حضور مردم بوده است.»
حضور مردم چگونه توانسته است سایه جنگ را از سر کشور بردارد علیرغم این که برخی در داخل ادعا می‌کنند که با حضور آنها یا با وجود برجام سایه جنگ از سر ایران برداشته شد؟
مردم هرگاه در مناسبت‌های گوناگون حضور چشمگیر داشته اند، معادلات دشمنان به هم خورده است، حتی زمانی که با موج بزرگ تبلیغات منفی برای جلوگیری از حضور مردم در یک راهپیمایی یا انتخابات همراه بوده، باز هم این مردم بوده اند که با حضور خود معادلات طراحی شده را به هم زده‌اند.
دشمن و در کنار آن برخی افراد و اشخاص در داخل کشور بارها به این موضوع اشاره کرده‌اند که اگر برجام نبود جنگ علیه ایران قطعی و حتمی بود.
چنین ادعایی، پیروی از همان سیاستی است که دشمن در قبال ایران دنبال می‌کند، به این مفهوم که وحشت از جنگ همواره باید در ایران وجود داشته باشد و این ایجاد هراس که به دروغ درباره وجود سایه جنگ مطرح می‌شود، باعث برخی اختلافات می‌شود، اختلافاتی که از جنس اقتصادی، سیاسی و اجتماعی است. در حالی که تهدید به جنگ علیه جمهوری اسلامی ایران ۴۰ سال است وجود دارد و هیچگاه به طور مستقیم از سوی آمریکا و دشمنان اصلی عملیاتی نشده است.
البته اکنون که شرایط جمهوری اسلامی ایران به خاطر ارتقاء توانمندی‌های نظامی و موشکی تغییرات محسوسی داشته است، تفکر حمله نظامی به ایران با وجود قابلیت‌های بزرگ موشکی، در میان دشمنان اگر وجود نداشته باشد، اما کمتر دیده می‌شود، اکنون جنگ واقعی که دشمنان علیه ایران در حال پیگیری هستند، جنگ اقتصادی و جنگ فرهنگی است.
از یک سو دشمن تلاش می‌کند تا شرایط اقتصادی کشور را به بحران برساند و از سوی دیگر با ایجاد بحران فرهنگی قصد دارد تا جامعه به ویژه قشر جوان را استحاله کند تا آنگاه ضربه نهایی را وارد سازد. اکنون اولویت نخست کشور حل مشکلات اقتصادی است، جنگ اقتصادی مدت‌ها است علیه ایران آغاز شده است، بی توجهی به مسائل اقتصادی کشور از سوی مسئولین هیچ توجیهی ندارد، -
متاسفانه برخی مسئولین از این امر غافل هستند. جنگ نظامی علیه جمهوری اسلامی ایران برای دشمنان بسیار هزینه خواهد داشت و آمریکا از هزینه‌های جانی و مالی آن به شدت دوری می‌کند و هراس دارد. سایه جنگ با وجود و حضور مردم رفع شده است و با بودن نیروهای مسلح مقتدر و موشک‌های انبوه ایران مستحکم گشته است. برچیده شدن سایه جنگ به خاطر برجام، برای برجام‌های دیگر است تا در دیگر زمینه‌ها نیز ایران تن به خواسته آمریکا بدهد. هوشیاری مسئولین و تبعیت از هشدارهای رهبری چاره مشکلاتی است که به خاطر ضعف مدیریتی و اشتباه محاسباتی برخی در داخل به وجود آمده است. برجامی که نتوانست حتی خود را حفظ کند، چگونه می‌تواند تهدید و سایه جنگ را از سر ایران بردارد؟

نویسنده: سیاوش کاویانی


کد مطلب: 104658

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcbsab8wrhbg0p.uiur.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir