اوج‌گیری توحش

غرب آسیا در حالی همچنان اصلی‌ترین کانون بحران‌های جهانی است که در ورای این بحران‌ها تشدید...

7 تير 1396 ساعت 3:28

مولف : قاسم غفوري


غرب آسیا در حالی همچنان اصلی‌ترین کانون بحران‌های جهانی است که در ورای این بحران‌ها تشدید تحرکات نظامی رژیم صهیونیستی امری قابل توجه است. جنگنده‌های رژیم صهیونیستی چندین موضع گروههای فلسطینی در نوار غزه را هدف قرار دادند. ارتش اسرائیل به مواضع ارتش سوریه در ریف قنیطره حمله کرد. ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد بلندی‌های جولان (اشغالی) نزدیک مرز سوریه به صورت موقت تا اطلاع ثانوی به روی غیرنظامیان بسته خواهد بود. نظامیان رژیم صهیونیستی با یورش به شهرک ابودیس در بیت‌المقدس دو جوان فلسطینی را بازداشت کردند. در همین حال رژیم صهیونیستی رزمایش‌های نظامی نیز در مناطق مرزی با لبنان و سوریه برگزار کرده است. حال این سوال مطرح می‌شود که ریشه این تحرکات چیست و رژیم صهیونیستی از تشدید نظامی‌گری‌ چه اهدافی را پیگیری می‌کند؟ در کنار انحراف افکار عمومی از تحرکات اشغالگرایانه این رژیم در قدس و کرانه باختری و نیز پنهان‌سازی بحرانی که در ارتش این رژیم با محوریت فرار گسترده نظامیان از خدمت چند نکته مهم دیگر قابل توجه است.
نخست آنکه در روزهای پایانی ماه مبارک رمضان در بسیاری از کشورهای جهان به مناسبت روز قدس ملت‌ها علیه رژیم صهیونیستی تظاهرات برگزار کردند. رویکردی جهانی که نشانگر جایگاه فلسطین و نگاه منفی جهانی به این رژیم است. اهمیت زدایی از این روز با ایجاد حاشیه‌ها را از اهداف تحرکات نظامی صهیونیست‌ها می‌توان دانست. دوم آنکه تحولات منطقه برخلاف خواست صهیونیست‌ها به سمت نابودی تروریست‌ها پیش می‌رود که دستاوردهای ارتش عراق در موصل و رسیدن آنها به مرزهای سوریه در کنار پیشروی گسترده ارتش سوریه در مناطق مختلف در کنار اقدام ایران و روسیه در موشک‌باران مواضع تروریست‌ها زمینه‌ساز تلفات سنگین تروریست‌ها شده است.
این مسئله قطعا برای رژیم صهیونیستی هزینه‌های بسیاری به همراه دارد که موجب شده تا سراسیمه برای حمایت از تروریست‌ها دست به کار شود چنانکه رسانه‌های رژیم صهیونیستی از انتقال شمار دیگری از زخمی‌های گروه‌های مسلح سوری به بیمارستان‌های این رژیم خبر دادند.
در همین حال گروه‌های تروریستی سوری به رسانه‌های اسرائیلی گفتند ما خواستار همکاری با اسرائیل هستیم و از آن می‌خواهیم در جنگ دخالت کند. سوم آنکه این روزها تحرکات ائتلاف آمریکایی، صهیونیستی و ارتجاع عربی برای فشار بر مقاومت شدت گرفته که ادعای سعودی علیه حمایت قطر از حماس و فشارهای اقتصاد آمریکا علیه ارکان مقاومت نمودی از آن است. تجاوز صهیونیست‌ها به غزه و بحران‌سازی در منطقه را می‌توان حلقه تکمیلی این تحرکات دانست بگونه‌ای که تلاش دارند تا با ادعای آمادگی برای گزینه نظامی به دنبال باج‌گیری از جهانیان علیه مقاومت بویژه فلسطینی‌ها هستند. با توجه به آنچه ذکر شد می‌توان گفت که اقدامات نظامی صهیونیست‌ها نه از روی قدرت بلکه ناشی از تزلزل و چالشهای درونی و بیرونی آنان است که با توحش و هوچی‌گری به دنبال پنهان‌سازی و در صورت امکان باج‌گیری از جهانیان به بهانه عدم اجرای گزینه نظامی هستند در حالی که تمام شواهد نشان می‌دهد که این رژیم حتی توان اقدام علیه غزه را ندارد چه رسد به اقدام نظامی در منطقه.


کد مطلب: 99815

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcbswb9.rhb98piuur.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir