مولفه‌های یک آتش بس

یمن بیش از یک سال است که آماج حملات ددمنشانه رژیم سعودی قرار گرفته است...

24 فروردين 1395 ساعت 11:35

مولف : قاسم غفوري


یمن بیش از یک سال است که آماج حملات ددمنشانه رژیم سعودی قرار گرفته است. جنایتی علیه بشریت که با همراهی و حمایت‌های آمریکا صورت می‌گیرد و تاکنون دهها هزار شهید و زخمی و میلیون‌ها آواره برجای گذاشته است. یمن در حالی همچنان از اصلی‌ترین کانون‌های تحولات جهانی است که از دیروز آتش بس در یمن برقرار شده است. این در حالی است که گزارش‌ها از یمن نشان می‌دهد ، دقایقی قبل از اجرایی شدن آتش بسی به ابتکار سازمان ملل متحد، حاکی از بمباران مناطق مختلف یمن توسط جنگنده‌های ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی است که به عنوان عدم پایبندی سعودی به تعهدات جهانی قابل توجه است. نکته بسیار مهم آنکه سعودی از زمان برقراری آتش بس نیز به آن پایبند نبوده و مناطق مختلف یمن زیر آتش جنگنده‌های این رژیم بوده‌اند.
آتش بس‌های متعددی در یمن برقرار شده و سعودی هرگز به آنها پایبند نبوده که نشانگر ماهیت ضد بشری سعودی است که عدم صداقت غرب و سازمان ملل در قبال آتش بس را نشان می‌دهد که برای منافع خود در برابر رفتارهای سعودی سکوت کرده‌اند. اگر واقعا آنها به دنبال آتش بس و راهکار سیاسی هستند باید به مقابله با تخلفات سعودی بپردازند. انتقادهای نهادهای حقوق بشر از حمایت‌های آمریکا و اروپایی‌ها از سعودی در کشتار مردم یمن بازنشر داده شود.
این آتش بس با محوریت آغاز روند سیاسی صورت می‌گیرد که راهکار سیاسی صرفا با رویکرد صادقانه و
بی طرفانه سازمان ملل و اعمال فشار بر سعودی برای پایان دادن به دخالت در امور یمن محقق خواهد شد و الا مانند گذشته محکوم به شکست است. واگذاری حق تعیین سرنوشت به مردم یمن و نیز حمایت از یمن در مبارزه با تروریسم سعودی پرورده مولفه‌های مهم در این عرصه است. در باب آتش بس نکته مهم مورد توجه نقش انصارالله است. انصارالله هم در حوزه دفاعی و هم سیاسی به دنبال تحقق خواسته‌های مردمی است و آتش بس حاصل تلاش آن است. اعتماد مردم و گروه‌های سیاسی به انصارالله مورد تاکید قرار گیرد. آنچه ائتلاف آمریکایی- سعودی همواره بر آن ادعا داشته‌اند نقش منفی انصارالله است حال آنکه روند تحولات همواره بیانگر نقش ارزنده و مهم انصارالله در تحقق مطالبات مردمی بوده است که برقراری آتش بس نمودی از این اقدامات است.
در پایان می‌توان گفت که اگر قرار باشد آتش بسی در قبال یمن صورت گیرد باید بر اساس اصل مقابله با سلطه گری و بد عهدی سعودی‌ها باشد و چنانکه بسیاری از کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران تاکید دارند آتش بس و روند سیاسی صرفا با پایان جنایات سعودی و واگذاری امور به خود یمنی‌ها به سرانجام خواهد رسید.


کد مطلب: 95468

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcbwab9.rhbs0piuur.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir