ظرافت پرسیدن از ظریف!

12 شهريور 1397 ساعت 22:46


حالا که بازار استیضاح و پرسش و پاسخ به واسطه مشکلات معیشتی داغ شده است. حالا که حتی نمایندگان تیغ تیز مطالبه‌گری و پرسش را حتی از وزیر آموزش و پرورش دریغ نکرده‌اند! و فعلا جلسه او را تا رسیدگی به اولویت‌های اصلی به تعویق انداخته‌‌اند. بزرگترین سوالی که مطرح می‌شود این است که چرا نمایندگان مجلس به دنبال استیضاح وزیر امور خارجه، کسی که نقش غیرقابل انکاری در تدوین و تصویب برنامه جامع اقدام مشترک و بالابردن توقع مردم از دولت به واسطه امضای این تعهد دارد، نیستند؟!
چرا نمایندگان سوالی درباره چرایی عملی نشدن وعده‌هایی که آقای ظریف با در اختیار گرفتن رسانه ملی برای توضیح بند به بند برجام ارائه دادند، نمی‌شوند؟! چرا درباره سه سوگندی که رئیس سازمان انرژی اتمی در صحن علنی مجلس یاد کردند و قراری که بر رفع تحریم‌ها به صورت یکباره گذاشتند، نشده و اجازه می‌دهند به جای پاسخگو بودن وزیر طلبکار شود؟! چرا نمایندگان اجازه می‌دهند آقای ظریف از کسی که جاسوسی‌اش در تیم هسته‌ای به گفته حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه تایید شده است، دفاع کند به جای اینکه از او بپرسند چرا باید در این تیم حساس جاسوس رخنه کند؟! منکر زحمات وزیر امور خارجه آنگونه که رهبری هم اشاره داشتند نیستیم اما نتیجه زحمات هم مهم بوده و باید مورد سوال قرار بگیرد تا هم درس عبرتی شود برای آیندگان و هم افکار عمومی بدانند قصورها و مشکلات این مسیر که گاهی از سوی وزیر به انتقاد منتقدان داخلی گره می‌خورد چقدر واقعی و درست است!!
موضوع استیضاح نشدن ظریف وقتی عجیب می‌شود که بدهکاران طلبکار دست به کار شده و با فرار رو به جلو تقصیرها در راستای محقق نشدن وعده‌های برجامی را به گردن دیگران می‌اندازند! وزیری که بابت امضای برجام نشان لیاقت گرفت و ۵۰ سکه به خانه برد، اویی که در تیمش به گواه دادستان و سخنگوی قوه قضاییه جاسوس کشف شده است! به جای عذرخواهی و پاسخ درباره قصورهای صورت گرفته که معیشت مردم را امروز تنگ کرده است مدعی شده رقیب نگذاشته جمهوری اسلامی از مواهب برجام برخوردار شود!!! و همین امر و امثال این صحبت‌هاست که باعث می‌شود از نمایندگان بپرسیم چرا استیضاح ظریف در دستور کار قرار نمی‌گیرد؟! آیا سهم ظریف در اوضاع کنونی کمتر از وزیر آموزش و پرورش است که حتی استیضاحش طرح نمی‌شود؟! سخن به قدری عجیب و تامل‌برانگیز است که نمی‌دانیم از کجای آن بنویسیم! از بتن‌ریزی بگوییم یا تعطیل کردن تعدادی از سانتریفیوژها، از خانه‌نشین شدن دانشمندان یا قطع فعالیت کارخانه تولید نخ کربن!
وزیر خارجه در حالی مدعی تقصیر رقیب حزبی‌اش در ایجاد مانع برای موانع برجام شده و از جاسوس اعلامی قوه قضاییه دفاع کرده و او را مربوط به گذشتگان می‌داند که انگار فراموش کرده چه کسانی بر محقق نشدن اهداف به خاطر متن نادقیق برجام تاکید کردند، ظریف یادش رفته آن روزها که جشن می‌گرفتند و مدام برای مردم از مواهب می‌گفت با تاکید بر فهمیدن زبان دنیا معتقد بود که هیچ کسی در جهان توان به هم زدن این پیمان بین‌المللی را ندارد.
ظریف یادش رفته در مقابل دوربینی که میلیون‌ها جفت چشم به آن خیره بودند گفت همزمان با انجام تعهدات همه تحریم‌ها لغو می‌شود، یادش رفته که با متن انگلیسی برجام می‌نشست و ادعا می‌کرد لغت به لغت به خاطر اشراف به زبان دنیا نوشته‌ایم! یادش رفته که دوست و همکارش جناب آقای صالحی سه بار قسم جلاله خورد که همه تحریم‌ها با انجام تعهدات لغو می‌شود!!! حتما یادش رفته که رهبری هم اخیرا در ۱۵ خردادماه اعلام کردند انتظارات از برجام که همان رفع تحریم بود برآورده نشده و تاکید کردند که ما برای اختلاف انداختن بین اروپا و امریکا و یا اثبات بدعهدی امریکا مذاکره نکردیم!
نمایندگان که این روزها با صحبت‌های وزیر خندان قانع شده و ادامه مطالبه را از او جایز نمی‌بینند و استیضاحش نمی‌کنند انگار یادشان رفته که مشکلات کشور قرار بود با برجامی که کری امضایش را تضمین کرده بود! برطرف شود.
ظریف فراموش کرده که گفت تضمین برجام را از کری گرفته است! فراموش کرده که امضای وزیر خارجه امریکا را پذیرفت اما هیچ اتفاقی رخ نداد! حالا همه تقصیرها را بر سر منتقدانی می‌اندازد که دلسوزانه حال امروزش را پیش‌بینی کرده بودند! انگار پیش‌بینی جرم بوده!! ظریف مدعی است که تندروها مردم را از مواهب برجام منع کردند در حالی که اصلا مواهبی اتفاق نیافتاد که منع شود و اگر حرف ظریف را باور کنیم اینطور به نظر می‌رسد که انگار برای گرفتن حقمان، حق حرف زدن و نقد کردن را هم به طرف مقابل داده‌ایم. آیا همه این موارد یاد شده باعث نمی‌شود که استیضاح وزیر خارجه با همه خدماتی که داشته اما در عمل نتیجه نداده! رقم بخورد؟
حال نمایندگان هستند که باید از ظریف سوال کنند و اوست که باید پاسخ دهد چرا حرف منتقدان می‌توانسته برجام را نقض کند! چرا تضمینی که برای تعهد برجام از طرف مقابل گرفتند، توخالی بوده است؛ باید پاسخ دهد که آیا بر سر نقد و مصاحبه دیگران هم توافقی مخفیانه صورت گرفته که برجام نتیجه نداده است؟! ظریف است که باید پاسخ مردمی را بدهد که بارها و بارها برایشان از مواهبی خیالی رویا ساخت و اینطور جلوه داد که با امضای برجام همه چیز حل خواهد شد!
ظریف و تیم هسته‌ای و دولت تدبیر و امید اگر می‌خواهند عبرت تاریخ نشوند باید مسیر فرار رو به جلو را کنار گذاشته و با پذیرش تقصیر خود راهی تازه برای اعاده مطالبات مردم از بیگانگان بیابند وگرنه تا قیامت بدهکار مردم باقی مانده و عبرت تاریخ خواهند شد هر چند که قصور مجلس در مطالبه‌گری از ظریف و نادیده گرفتن خواسته مردم در استیضاح او نیز می‌تواند جزو مواردی باشد که آیندگان بر آن قضاوت کرده و آن را محکوم خواهند کرد.
مجلس برای جبران رایی که در مدت زمان کوتاه بدون استماع نتیجه جلسه کمیسیون ویژه برجام، به این معاهده داده است لازم است که حداقل برای مطالبه‌گری مردم، وزیر را استیضاح کند، قرار نیست هر استیضاحی با افتادن وزیر همراه باشد اما این بی‌تفاوتی نسبت به نقش وزارت خارجه در حال و روز معیشتی امروز مردم می‌تواند تبعات سوئی را در اعتماد جامعه به نمایندگانشان ایجاد کند. درست است که وزیر به مجلس دعوت شد و سوالاتی را پاسخ داد اما پیگیری استیضاح و سیستماتیک بودن پاسخگویی وزیر چیزی است که افکار عمومی در اوضاع کنونی از نمایندگان خود مطالبه می‌کند.
در نهایت باید نشست و دید آیا نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌توانند مطالبات مردمی را آنطور که اولویت دارد پیگیری کرده و به داد معیشت مردم و تغییر استراتژی‌ای که این روزها را رقم زده، برسند.

نویسنده:سوشیانت آسمانی


کد مطلب: 105882

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcbwsb85rhbgwp.uiur.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir