وقتی دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس اعضا را دور می‌زند!

20 مرداد 1399 ساعت 23:12


در حالی که قرار است امروز قطعنامه آمریکا درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد به رای گذاشته شود دو روز پیش خبری منتشر شد مبنی بر ارسال نامه‌ای از سوی نایف فلاح مبارک الحجرف دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس به کشورهای عضو شورای امنیت که در آن خواسته شده بود تحریم تسلیحاتی ایران تمدید شود.
نایف فلاح مبارک الحجرف دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس، در این نامه به شورای امنیت خواستار تمدید قطعنامه ۲۲۳۱ مرتبط با محدودیت خرید و فروش تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران شد.
الحجرف در نامه مذکور بار دیگر همچون مقامات سعودی ایران را به پخش سلاح در منطقه و حمایت از تروریسم و فرقه‌گرایی متهم و ادعا کرده که ممانعت از فروش سلاح به ایران موجب ثبات و امنیت در منطقه خواهد شد.
ارسال این نامه و اخبار منتشر شده واکنش سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را در پی داشت و موسوی در این باره و در واکنش به سایر اتهامات باطله از سوی دبیرکل جدید الورود این شورا، ضمن ابراز تاسف از رویکرد غیرسازنده برخی اعضای این شورا در قبال جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: متاسفانه به نظر می‌رسد شورای موسوم به همکاری خلیج فارس به سخنگوی برخی کوته فکران داخل شورا و خارج منطقه مبدل شده و دبیرخانه شورا نیز با تاثیر از سیاست ها و رفتارهای اشتباه و مخرب برخی اعضای آن، بلندگوی ایران ستیزان شده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: شورای همکاری خلیج فارس که در اوج ناکارآمدی خود است و اختلافات درونی و سیاست‌‌های غیر واقع بینانه باعث عقیم بودن این شورا شده با این اقدام خود باعث نادیده گرفتن حقایق منطقه و چشم فروبستن به روی واقعیات و اولویت‌‌ها در این شرایط حساس شده است.
البته این نامه با ذوق زدگی و استقبال مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا همراه بود و او در توئیتی در این باره نوشت: نامه اعضای شورای همکاری به شورای امنیت سازمان ملل برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران یک بیانیه برجسته بود. آمریکا این هفته یک قطعنامه برای تمدید تحریم‌های ایران ارائه خواهد کرد. شورای امنیت باید بین مسلح کردن تروریست‌ها یا ایستادن در کنار (کشورهای) خلیج (فارس) یکی را انتخاب کند.
وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد: کشورها در خاورمیانه از خلیج (فارس) تا اسرائیل از تمدید تحریم‌های تسلیحاتی حمایت می‌کنند. این برای هر یک از آنها بسیار مهم است. عرب‌ها و اسرائیلی‌ها با صدایی رسا دارند صحبت می‌کنند و شورای امنیت باید گوش کند.
برخی تحلیلگران نیز معتقدند که نامه ارسالی تحت تاثیر سفرهایی است که اخیرا برایان هوک نماینده سابق آمریکا در امور ایران به برخی کشورهای منطقه داشت تا آنها را به تمدید تحریم تسلیحاتی ایران ترغیب کند.
در همین خصوص حسن هانی‌زاده تحلیلگر مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با فارس، درباره اقدام دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس در ارسال نامه به شورای امنیت و درخواست تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، عنوان کرد: با توجه به اینکه شورای همکاری خلیج فارس الان دوقطبی شده و شکاف شدیدی بین ۶ کشور عضو شورا به وجود آمده، موضع گیری دبیرکل شورای همکاری برآیند موضع گیری سه کشور تخریبی عربستان سعودی، امارات عربی متحده و بحرین است و سه کشور دیگر یعنی عمان، قطر و تا اندازه‌ای کویت نظر مثبت و مساعدی نسبت به ایران دارند.
وی افزود: نامه دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس به شورای امنیت برای ادامه تحریم ایران نشان می‌دهد که این نامه تحت فشار عربستان، امارات و بحرین نوشته شده و سه کشور کویت، عمان و قطر اطلاعی از این نامه ندارند.
هانی‌زاده با ذکر این نکته که سه کشور عربستان، امارات و بحرین تلاش می‌کنند علیرغم حجم کوچک سیاسی و جغرافیایی خود نقش فرادستی در منطقه و جهان ایفا کنند، یادآور شد: این نامه هیچگونه تاثیری بر تصمیم گیری شورای امنیت نخواهد داشت.
این تحلیلگر مسائل غرب آسیا در این باره توضیح داد: نگاه کشورهای اروپایی نسبت به ایران تغییر کرده و در نشست اخیر شورای امنیت که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز شرکت داشت، اغلب کشورهای اروپایی نشان دادند که علیرغم فشارهای آمریکا، بعد از برجام نگرش مثبتی نسبت به ایران پیدا کرده‌اند. 


کد مطلب: 114873

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcbzab8frhb8wp.uiur.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir