زینت‌المجالس

نشست خبری روسای جمهوری پر است از انتخاب‌های گزینشی خبرنگاران و عدم رعایت عدالت در اجازه طرح پرسش! تقریباً به این رویه عادت کرده‌ایم اما در د

19 بهمن 1396 ساعت 1:54


نشست خبری روسای جمهوری پر است از انتخاب‌های گزینشی خبرنگاران و عدم رعایت عدالت در اجازه طرح پرسش! تقریباً به این رویه عادت کرده‌ایم اما در دولت روحانی واقعه جدید در حال تثبیت شدن است که کاملاً موضوع را وارد فاز جدید می‌کند! موضوعی به نام دیوار حائل بین خبرنگاران و رئیس‌جمهور! آن هم از نوع انسانی. دیواری که به وسیله وزرا و کارشناسان معتمد رئیس‌جمهوری در دو ردیف جلویی صندلی‌ها ایجاد می‌شود تا راه خبرنگاران را به رئیس‌جمهوری ببندد.
موضوع از این قرار است که چندی است در نشست‌های خبری روحانی با اصحاب رسانه جمعی از وزرا و کارشناسان دعوت می‌شوند که دو ردیف جلوی مجلس نشسته و حائلی میان خبرنگاران و رئیس‌جمهوری ایجاد می‌کنند! این افراد نه قبل از شروع نشست و نه بعد از شروع نشست با خبرنگاری مصاحبه نمی‌کنند و حتی برای خروج بدون مزاحمتشان درب خروج خبرنگاران بسته می‌شود تا زمانی که وزرا و رئیس‌جمهوری از مکان خارج نشدند اجازه خروج به خبرنگاران داده نمی‌شود!
از این بگذریم که جناب رئیس‌جمهوری حتی به میان خبرنگاران شناسایی شده که از چند لایه محافظ گذشته‌اند تا به نشست رسیده‌اند اجازه نزدیک شدن نمی‌دهد و امکان دسترسی به او با خط حائلی که ایجاد کرده غیرممکن است، می‌خواهیم بپرسیم چرا باید وزرا به جلسه‌ای دعوت شوند که کوچکترین نقشی در آن ندارند و تنها نظاره‌گر پرسش و پاسخ هستند؟! آیا وزیر در مدتی که جلسه پرسش و پاسخ رئیس‌جمهوری برگزار می‌شود نمی‌تواند در محل کارش مفیدتر باشد؟!
آیا این رفتار رئیس‌جمهوری محترم نوعی بستن دهان منتقد تلقی نمی‌شود؟! چنین رفتاری آن هم در دهه فجر چقدر با معیارهای انقلاب اسلامی و آرمان‌های امام راحل که خود را خدمتگزار مردم می‌دانستند تطابق دارد؟! کاش جناب روحانی و وزرای محترم حداقل در دهه فجر نگاهی به سیر و سلوک وزرا و مسئولان انقلابی کرده و زندگینامه افرادی چون شهید رجایی، شهید مطهری، شهید بهشتی و بنیانگذار جمهوری اسلامی را در برخورد با منتقدان و مردم و خبرنگاران مطالعه کنند. با توجه به اینکه وزرا و رئیس‌جمهور محترم حتماً بنا بر میزان سن و سالشان در دوره انقلاب بوده و خاطرات را به یاد دارند لازم است که بار دیگر رفتار امام خمینی(ره) با فردی که از او به دادگستری شکایت برده بود مرور کنند که چطور امام با خضوع تمام به عنوان بنیانگذار انقلاب خود را در برابر قانون با فردی عادی یکسان می‌دید.
آیا توقع ما از دولت برای برقراری ارتباط کلامی مؤثر و بدون مانع غلط است؟! با این حساب آیا جوانان نسل جدید که دوره انقلاب را ندیدند حق ندارند داستان‌هایی که ما از منش افرادی همچون شهید رجایی و بهشتی برایشان نقل می‌کنیم را باور نکنند و آن را افسانه‌ای بنامند که روایت می‌شود؟! جوان نسل امروز به جز مقام معظم رهبری کدامیک از مسئولان را بدون محافظ در کنار خود دیده که این سخن را باور کند؟ چرا حداقل در دهه فجر تلاش نمی‌شود که آرمان‌های امام و اهداف جمهوری اسلامی را عملیاتی پیاده کنیم و به جوان نسل جدید عملیاتی نشان دهیم که در جمهوری اسلامی مسئول یعنی خدمتگزار مردم، نه رئیس و عالیجناب!
مردم ما علاقه‌مندند که تجلی آرمان‌های امام راحل را در رفتار مسئولان به عینه دیده و تلاش‌های صورت گرفته در جهت پیشبرد اهداف عمومی کشور را مشاهده کنند نه هر روز شاهد جنجال‌های جناحی بوده و مدام از جناح‌ها تهدید به افشاگری را بشنوند.

نویسنده: مائده شیرپور


کد مطلب: 103164

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcce1qs02bqxs8.ala2.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir