ترامپ مصوبه کنگره برای قطع حمایت از ائتلاف سعودی را وتو کرد

آوارگان صنعاء در وضعیت قرمز

29 فروردين 1398 ساعت 0:19


ترامپ در حالی مصوبه کنگره برای قطع حمایت از ائتلاف سعودی را وتو کرد که با ورود جنگ یمن به سال پنجم خود دردها و رنج‌های مردم یمن بیشتر شده است چنانکه آوارگان در صنعا در وضعیت بحرانی به سر می‌برند.
در منطقه ضروان شمال پایتخت یمن بزرگترین اردوگاه‌ها برای آوارگان یمنی ایجاد شده است اما پرداختن به زندگی آوارگانی که در این اردوگاه زندگی می‌کنند بیشتر شبیه مصیبت‌نامه است. شرایط وخیم انسانی آوارگان این اردوگاه به خوبی نمایانگر شرایط بد مردم یمن در طول سال‌های جنگ در این کشور است. نبود امکانات اساسی زندگی در این منطقه مشهود است آوارگان این اردوگاه حتی از کمترین امکانات برای محافظت از خود در برابر باران برخوردار نیستند. وجود وبا در یمن عمق فاجعه ساکنان این منطقه را دوچندان کرده است. نبود خدمات بهداشتی درمانی موجب رشد وبا در این ارودگاه شده است.
یکی از آوراگان اردوگاه ضروان گفت: وبا در این منطقه شیوع پیدا کرده است علاوه بر وبا بیماری‌های بسیار دیگری در این منطقه شیوع دارد و بسیاری از کودکان به دلیل شدت بیماری‌ها از دنیا می‌روند. ده‌ها تن از آواردگان این اردوگاه اینجا در اطراف ماشین‌های حامل مواد غذایی که یکی از سازمان‌های محلی اقدام به توزیع آن می‌کند جمع شده و در انتظار مواد غذایی هستند. یکی از آوراگان این اردوگاه گفت: هیچ‌یک از نهادها و سازمان‌های بین‌المللی کمکی به ما نمی‌کنند. کمک‌های محدودی نیز که موسسات محلی در بین مردم توزیع می‌کنند به همه ساکنان این اردوگاه نمی‌رسد این در حالی است که روز به روز به تعداد آوارگان این اردوگاه افزوده می‌شود. طبق آمارها طی ۴ سال جنگ در یمن بیش از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار یمنی آواره شده‌اند که وضعیت آنها وخیم گزارش می‌شود.
این وضعیت بحرانی در حالی بر یمن جاری است که در اقدامی علیه بشریت رئیس‌جمهور آمریکا قطعنامه‌ای را که در کنگره به تصویب رسیده و خواستار قطع حمایت واشنگتن از ائتلاف سعودی در جنگ یمن بود، وتو کرد.
این قطعنامه، ۲۳ اسفند سال گذشته با ۵۴ رأی موافق و ۴۶ رأی مخالف در مجلس سنا و ۱۵ فروردین سال‌جاری، با ۲۴۷ رأی در برابر ۱۷۵ رأی در مجلس نمایندگان به تصویب رسید. کاخ سفید قبلاً تهدید کرده بود ترامپ این مصوبه را وتو خواهد کرد. آمریکا از زمان آغاز جنگ علیه یمن با ارائه کمک‌های اطلاعاتی و فروش تسلیحات به عربستان سعودی و امارات از ائتلاف متجاوز به یمن حمایت کرده و در شعله‌ور ماندن آتش جنگ در این کشور فقیر عربی نقش عمده‌ای ایفا کرده است. ترامپ در بیانیه‌ای، قطعنامه مصوب‌شده در کنگره را «تلاشی خطرناک و غیرضروری» برای تضعیف اختیارات او به موجب قانون اساسی خوانده است.
رئیس‌جمهور آمریکا در این بیانیه اذعان کرده دولت این کشور از زمان آغاز این جنگ در سال ۲۰۱۵، با تبادل اطلاعات، پشتیبانی لوجستیک و سوخت‌رسانی در حین پرواز از برخی کشورهای عضو ائتلاف سعودی «حمایت محدود» کرده است. ترامپ ادعا کرده دلایل متعددی برای حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی وجود دارد. او گفت: «اولین و مهم‌ترین نکته اینکه وظیفه ما حفظ ایمنی بیش از ۸۰ هزار آمریکایی است که ساکن کشورهایی از ائتلاف هستند که هدف حمله حوثی‌ها (انصارالله) قرار گرفته‌اند.
در این میان بنیاد کارنگی در گزارش خود درباره جنگ پنج ساله یمن نوشت: ولیعهد سعودی، عربستان را در باتلاق یمن گرفتار کرده است؛ او نمی‌داند که چه می‌خواهد و گیج و سردرگم است. «بنیاد کارنگی» یکی از مهم‌ترین کانون‌های اندیشه و تحلیل سیاسی در آمریکا، در یادداشتی اعلام کرد که عربستان و امارات در جنگ یمن «بلاتکلیف» مانده‌اند و خودشان هم «نمی‌دانند دنبال چه هستند».
«نیل پاتریک»، پژوهشگر انگلیسی در مقاله تحلیلی که مرکز کارنگی منتشر کرد، گفت: استراتژی سردرگم عربستان موجب بروز وضعیت فروپاشیده در مرزهای ملتهب جنوبی این کشور شد که به طور مستقیم بر امنیت ملی عربستان تاثیرگذار است. نویسنده در پایان آورده است: روشن است که سیاست عربستان کارساز نیست و فروپاشی کشور یمن مشکلات امنیت ملی که عربستان با آن روبه‌روست را وخیم‌تر می‌کند در حالی که امارات که فقط متاثر از پیامدهای غیرمستقیم این مسائل می‌شود با تحریک یمنی‌ها به عربستان و یمن به یک اندازه آسیب می‌زند
از سوی دیگر «برنی سندرز» سناتور ارشد آمریکایی با انتقاد از اقدام «دونالد ترامپ» در وتوی مصوبه کنگره درباره قطع حمایت از ائتلاف سعودی در جنگ یمن گفت: «مردم یمن به کمک‌های انسان‌دوستانه نیاز دارند نه بمب‌های بیشتر». اما وزیر مشاور دولت در امور خارجه امارات عربی متحده از اقدام رئیس‌جمهور آمریکا در وتوی مصوبه کنگره این کشور درخصوص قطع حمایت از ائتلاف سعودی علیه یمن، استقبال کرد.


کد مطلب: 108529

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcci4qso2bqxp8.ala2.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir