در واکنش به قوانین نژادپرستانه رژیم اشغالگر تعیین شد

روز مبارزه با آپارتاید اسرائیل

28 مرداد 1397 ساعت 21:42


«کمیته عالی پیگیری امور گروه­‌های عربی در اسرائیل» در ادامه مبارزه عرب‌های ساکن فلسطین اشغالی علیه قانون موسوم به «کشور یهود» روز ۱۹ ژوئیه (۲۸ تیرماه) را به عنوان روز «مبارزه با آپارتاید اسرائیل» اعلام کرد.
«کمیته مدارس عربی در اسرائیل» نیز بر بانجام فعالیت‌هایی علیه قانون مذکور فراخواند و از نامزدهای انتخابات عربی محلی در اسرائیل درخواست کرد مخالفت خود را با قانون کشور یهودی نشان دهند. تعیین ۱۹ ژوئیه - روزی که در آن قانون کشور یهود در کنست به تصویب رسید - به عنوان روز مبارزه با آپارتاید اسرائیل توسط «احمد الطیبی» رئیس لیست یکپارچه عربی در کنست پیشنهاد داده شد و شورای مرکزی سازمان آزادیبخش فلسطین «ساف» در بیانیه نشست اخیر خود طی هفته گذشته، این موضوع را اعلام کرد.
«کمیته عالی پیگیری امور گروه­‌های عربی در اسرائیل» نهادی سیاسی است که در سال ۱۹۸۲ با هدف وحدت و متمرکز شدن کار سیاسی عرب‌های فلسطین اشغالی و هماهنگی میان موسسات وابسته به آنها تشکیل شد. «کنست» یا همان پارلمان رژیم صهیونیستی پنجشنبه ۲۸ تیرماه، لایحه این قانون را با ۶۲ رأی موافق، ۵۵ رأی مخالف و دو رأی ممتنع به تصویب رساند و حالا فلسطین در نظر تل‌آویو، کشور تاریخی یهودیان به شمار می‌رود، زبان عبری تنها زبان رسمی آن می‌شود و نام این کشور «اسرائیل» است.
در همین حال جنبش تحریم رژیم صهیونیستی بر ضرورت قطع سریع روابط کشورهای مصر، اردن، عربستان سعودی، امارات، بحرین، قطر و مغرب که روابطی علنی و غیرعلنی با این رژیم و شرکت‌ها و موسسات وابسته به آن دارند، تاکید کرد.
جنبش تحریم جهانی اسرائیل BDS با صدور بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن در اختیار رای الیوم قرار گرفت اعلام کرد: با توجه به اقدام کنست (پارلمان اسرائیل) در تصویب قانون نژادپرستانه «سرزمین یهودیان» که در قالب قانون به اقدامات نژادپرستانه رژیم اسرائیل - که از سال ۱۹۴۸ (در اراضی فلسطینی) ادامه دارد - مشروعیت بخشیده است و گذشته از این، با توجه به اینکه اسرائیل رژیمی استعمارگر، غاصب و نظامی است، اکثر فلسطینی‌ها به این باور رسیده اند که برای لغو این قانون و دیگر قوانین نژادپرستانه اسرائیل و بازخواست این رژیم استعمارگر به علت نقض قوانین بین‌المللی باید مبارزات ملی در داخل و خارج فلسطین برای دستیابی به حقوق فلسطینی‌ها به ویژه آزادی، حق تعیین سرنوشت وبازگشت آوارگان، تشدید شود.
خبر دیگر از فلسطین آنکه وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که ماه آینده میلادی (سپتامبر) کنسولگری خود در شهر حیفا واقع در فلسطین اشغالی را تعطیل می‌کند. «دفتر کنسولگری آمریکا در حیفا، از تاریخ ۱ سپتامبر تا اطلاع ثانوی تعطیل خواهد شد. این شامل نوبت‌های داده شده به شهروندان آمریکایی برای خدمات دیپلماتیک نیز می‌شود».
لازم به ذکر است رژیم صهیونیستی با طرح ۴ ماده‌ای «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد برای حمایت بیشتر از فلسطینیان مخالفت کرده است. براساس این گزارش، دنی دانون» نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل اعلام کرد که تنها حمایتی که فلسطینی‌ها نیاز دارند، حمایت مقاماتشان است. گفتنی است، اخیرا گوترش طرحی ۴ ماده‌ای را برای حمایت بیشتر از فلسطینیان ارائه کرده بود. جالب توجه آنکه یکی از وزرای رژیم صهیونیستی خواستار الحاق ۶۰ درصد مساحت کرانه باختری به اراضی تحت سیطره این رژیم شد. «نفتالی بنت» وزیر آموزش رژیم صهیونیستی که رهبری ائتلاف شهرک‌نشینان در کنیست (پارلمان رژیم صهیونیستی) را برعهده دارد، خواستار الحاق ۶۰ درصد از مساحت کرانه باختری به اراضی تحت سیطره این رژیم شد.
نفتالی بنت ضمن مخالفت با هرگونه حرف و حدیث در مورد تشکیل کشور فلسطین، خواستار اعطای حکومتی خودگردان با صلاحت‌های محدود به فلسطینیان شد. شهرک‌نشینان رژیم صهیونیستی در اقدامی متجاوزانه به شهرک «عیسویه» در قدس اشغالی یورش بردند. شهرک‌نشینان به دنبال این حمله اقدام به تخریب خودروهای فلسطینیان کرده و بر روی دیوارهای شهرک عیسویه شعارهای نژادپرستانه نوشتند. مقامات رژیم صهیونیستی به دلیل تداوم راهپیمایی‌های بازگشت در نوار مرزی غزه اقدام به بستن گذرگاه «بیت حانون» در مرزهای این منطقه کردند. صهیونیست‌ها در ادامه این اقدامات به بستن گذرگاه مرزی بیت حانون مبادرت ورزیدند.
نظامیان صهیونیست اعلام کردند که به دلیل تداوم راهپیمایی‌های بازگشت در غزه اقدام به بستن بیت حانون کرده‌اند. خبر دیگر از فلسطین آنکه وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد که در سایه سیاست‌های خصمانه رژیم صهیونیستی علیه نوارغزه، از هر ۱۰۰ هزار نفر از ساکنان این منطقه ۸۴ نفر به بیماری سرطان مبتلا هستند. این وزارتخانه همچنین تأکید کرد که در حال حاضر ۶ هزار بیمار سرطانی از جمله ۳۰۰ کودک فلسطینی در بیمارستان‌های غزه در حال مداوا هستند.
خبر دیگر آنکه بیش از ۸۰ سازمان فعال در زمینه حقوق سیاه‌پوستان،‌ آسیایی‌ها و اقلیت‌ها در انگلیس از تلاش‌هایی که در این کشور برای جلوگیری از بحث درباره فلسطین انجام می‌شود، انتقاد کردند. این نهادهای انگلیسی در نامه خود از برچسب "ضدیت با یهود" که به کسانی که درباره فلسطین به روشن‌گری می‌پردازند، زده می‌شود و در واقع به مانعی برای بحث و بررسی تاریخ فلسطین بدل شده به شدت انتقاد کردند.


کد مطلب: 105720

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdccipqsx2bqxm8.ala2.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir