راز ماندگاری امام موسی صدر

یکی از جذابیت‌های خبری شاید رازهای سر به مُهری باشد که در تاریخ می‌ماند، سرنوشت احمد متوسلیان و امام موسی صدر...

4 شهريور 1396 ساعت 21:26


یکی از جذابیت‌های خبری شاید رازهای سر به مُهری باشد که در تاریخ می‌ماند، سرنوشت احمد متوسلیان و امام موسی صدر هم جزو همین رازهای سر به مهری است که بی‌شک سختی‌های فراوانی را بر دوستداران این دو بزرگوار و علی‌الخصوص خانواده این عزیزان تحمیل کرده است.
در روزهایی قرار داریم که سالگرد مفقود شدن امام موسی صدر رقم خورده است، درست چهار دهه از این ماجرا گذشته و با وجودی که آخرین مقصد سفر ایشان کشور لیبی بود در این چهل سال دچار تحولات شگرفی شده و حتی قذافی سقوط کرده است اما هنوز از سرنوشت این عالم ربانی جهان اسلام که حتی علمای دیگر ادیان نیز احترام خاصی برای ایشان قایل بودند، خبری در دست نیست.
تلاش‌هایی در فواصل مختلف از زمانی که قذافی در قید حیات بود تا زمانی که او سرنگون شد برای پیگیری سرنوشت امام موسی صدر صورت گرفت و هر بار با سناریویی عجیب‌تر از قبل همچنان سرنوشت او مبهم باقی ماند.
اما نکته مهمی که باعث شده است یاد و خاطره این عالِم جهانی شده و حتی چهل سال بعد از ناپدید شدن یا ربودن او گوش‌ها را برای شنیدن اخباری هر چند غیرمستند تیز کند، رفتار و منشی است که این عالم در کشوری که اسیر جنگ‌های داخلی بود رقم زد که درپی آن توانست وحدتی دشمن‌شکن را بین مذاهب اسلامی و البته ادیان دیگری چون مسیحی و کلیمی و زرتشتی ایجاد کند.
این وحدت ادیان الهی به گونه‌ای که در نقل قول‌ها و از خاطرات نزدیکان ایشان آمده چنان بود که حتی مسیحیان برای کمک به افراد فقیری که در جنوب لبنان زندگی می‌کردند امام موسی صدر را امین دانسته و مبالغی که در راه کمک می‌خواستند بپردازند را به ایشان می‌دانند.
در اخبار زیادی نقل شده که بسیاری از ادیان الهی برای سخنرانی از امام موسی صدر در مراسم مذهبی خود دعوت کرده و ایشان چنان به ارتباط ادیان الهی در مدت نسبتا کوتاه حضورش در لبنان اعتقاد داشت و عمل می‌کردند که به سادگی توانستند جمع کثیری را با خود همراه کند. همین احترام متقابل به همه عقاید و ادیان الهی در عین مبارزه سخت با غده سرطانی رژیم منحوس صهیونیستی بود که بر جذابیت‌های شخصیتی امام موسی صدر افزود تا جایی که همچنان بر طرفداران افکار او با وجود ناپدید شدنش روز به ‌روز افزوده می‌شود.
از مولفه‌های مهمی که این شخصیت انقلابی را ماندگار کرده است عملکرد امام موسی صدر بود که به جای کار ظاهری و سطحی رویکردی بنیادی به مسئله وحدت و مقاومت داشت چنانکه هسته‌های مقاومتی که ایشان با جوانان لبنانی ایجاد کرد همچنان پس از مفقود شدنشان نیز ادامه یافت. پایه‌های مقاومتی که امروزه در قالب حزب‌الله لبنان و متحدانش شکل گرفته برگرفته از همان اندیشه‌های امام موسی صدر است. مقاومتی که در آن شیعه، سنی، دروزی، مارونی، مسیحی و حتی پیروان سایر ادیان الهی در کنار هم برای مقابله با تفرقه‌افکنان و دشمنان وحدت یکپارچگی لبنان و در سطح کلان‌تر کل منطقه قیام کرده‌اند.
دستاوردهای مقاومت لبنان از سال ۲۰۰۰ و آزادی جنوب لبنان و جنگ ۳۳ روزه و در سال‌های اخیر حضور موفق مقاومت لبنان در سوریه علیه تروریسم و اربابانشان را باید برگرفته از آموزه‌های بر جای مانده از اندیشه‌های امام موسی صدر دانست که همچنان موجب شده پس از گذشت ۴ دهه از مفقودی ایشان راهشان همچنان ادامه داشته باشد. راهی که امروزه توسط جوانان جبهه مقاومت پیگیری می‌شود و به اذعان جهانیان سرنوشت منطقه را تعیین خواهد کرد.
امام موسی صدر یک شخص نیست یک راه است که می‌تواند امتداد یافته و باعث پیشرفت انسانیت و پیشبرد اهداف آسمانی شود، البته اگر درست و دقیق شناخته شود.

نویسنده: سوشیانت آسمانی


کد مطلب: 100671

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdccmxqss2bqxe8.ala2.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir