رگه‌هایی از نژادپرستی در قوانين آمريكا

نژادپرستی همواره به عنوان یک مسأله مهم در ایالات متحده از دوره استعمار و برده‌داری مطرح بوده است...

27 تير 1395 ساعت 12:22

مولف : اسد الله افشار


نژادپرستی همواره به عنوان یک مسأله مهم در ایالات متحده از دوره استعمار و برده‌داری مطرح بوده است. با انتخاب اوباما به عنوان نماینده‌ای سیاهپوست در کاخ سفید، انتظار می‌رفت شرایط سیاهان بهبود یابد، اما نه تنها چنین اتفاقی نیفتاد بلکه با تکرار مداوم حوادث تلخ علیه سیاهپوستان، آمار قتل، زندانی شدن بدون تفهیم اتهام و برگزاری دادگاه، دستگیری‌های بی‌علت و تضییع حقوق اجتماعی سیاهپوستان وضعیت وخیم‌تر هم شده است. سؤال کلیدی که در اینجا مطرح می‌شود این است که چرا جامعه آمریکا پس از پشت سرگذاشتن تاریخی طولانی در مبارزه با تبعیض نژادی، همچنان شاهد ادامه این سیاست‌های تبعیض‌آمیز است و حوادث تلخی همچون قتل اخير دو سياه پوست به نام‌هاي"فيلاندوکاستيل" و " آلتون استرلينگ" در آن رقم می‌خورد؟ لازم به ذكراست اين دو سياه پوست در شهرسنت پال در ايالت مينه ‌سوتا و ديگري در شهر باتن روژ، مرکز ايالت لوئيزيانا، از سوي پليس هدف اصابت گلوله قرار گرفته و جان داده‌اند.
نگاهی گذرا به وضعیت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی سیاهپوستان در آمریکا پاسخ روشنی به این سؤال خواهد داد. یافته‌های جدیدترین تحقیق مؤسسه پیونشان می‌دهد یک خانواده سفیدپوست امریکایی ۱۳ برابر بیشتر از خانواده سیاهپوست ثروت دارد و از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳، تنها ثروت شهروندان سفید پوست آمریکایی افزایش یافته است. هنوز هم در این کشور هستند مدارسی که از ثبت نام کودکان سیاهپوست به دلایلی واهی امتناع می‌کنند، نحوه برخورد پلیس با سیاهان یکی دیگر از اشکال تبعیض نژادپرستانه در أمریکاست. براساس آمارهای منتشر شده، در این کشور به طور متوسط هر۳۶ ساعت یک سیاهپوست به دست پلیس کشته می‌شود! بازداشت‌های گسترده سیاهپوستان از دیگر اشکال نژادپرستی در امریکاست. طبق آخرین آمار حدود ۱۲ درصد از کل جمعیت آمریکا را سیاهپوستان تشکیل می‌دهند، این در حالی است که حدود ۴۰ درصد از کل بازداشت‌های این کشور را شامل می‌شوند! بيان اين نكته ضروري به نظرمي رسد تا بدانيم؛ از نرخ بیکاری بالا، میانگین حداقلی درآمد، بی‌خانمانی، افزایش فقر و تبعیض سبب شده است سیاهپوستان آمریکا خود را شهروندان درجه اول این کشور به حساب نیاورند و نتوانند به راحتی در دل جامعه آمریکا ادغام شوند. در طرف مقابل نیز گسترش‌ نژاد‌پرستی در بخش‌های دولتی آمریکا، تبلیغات منفی علیه سیاهپوستان و مجرم و خطرناک توصیف کردن آنها سبب شده است سفید‌پوستان آمریکا هم اقلیت‌های نژادی ازجمله سیاهپوستان را تهدیدی علیه آرامش و امنیت خود تلقی کرده و رویکرد منفی نسبت به آنها داشته باشند.
قتل سياه پوستان غير مسلح و بي دفاع آمريکايي به دست پليس در هفته گذشته نشانه اوج نژاد پرستي نهادينه شده دراين کشور است و بايد مسببان آن كه افراد پليس هستند سريع مجازات شوند . گروه کارشناسي مردمان آفريقايي تبارسازمان ملل با صدور بيانيه‌اي قتل فيلاندوکستايل و آلتون استرلينگ را که درهفته گذشته در دو ايالت مينه سوتا و لوئيزيانا به دست مامورين پليس اين کشوركشته شده‌اند؛ به شدت محکوم نمود. "ريکاردو يونگا"سرپرست اين گروه کارشناسي در اين بيانيه با تأکيد براين که اين قتل‌ها که روي نوار ويدئوي ثبت شده‌اند، را غير قابل چشم پوشي دانسته و بر ضرورت تحقيقات سريع و بي‌وقفه در مورد اين قتل‌ها و مجازات عادلانه عاملين آن‌ها تأکيد کرده است. در اين بيانيه برخوردهاي خشونت‌آميز عليه سياه پوستان آمريکايي از سوي پليس اين کشور يک رويه عادي توصيف و گفته شده‌است که آفريقايي تباران آمريکايي در اين کشور با شماري دو برابر سفيد پوستان هدف تيراندازي‌هاي پليس قرار مي‌گيرند. سونگا در اين بيانيه خطاب به مسئولين دولت آمريکا گفته است: وقت آن رسيده تا دولت آمريکا قبول کند که جان سياه پوستان اين کشور اهميت دارد و از کشتار بيشتر آنها به بهانه اولويت‌هاي امنيتي جلوگيري کند.
چنانکه دولت آمریکا قصد دارد از تکرار حوادث خونینی همچون کشتار در کلیسای چارلستون و حوادث فرگوسن درسال گذشته وهمچنين حوادث مذكور در دو شهر ياد شده جلوگیری نمايد و تساهل نژادی، مذهبی و قومی را در جامعه آمریکا نهادینه کند، لازم است که اصلاحات ساختاری را از خود شروع نموده و ساختارهای دولتی همچون پلیس، ساختار آموزشی و نهادهای قضایی را از اعمال سیاست‌های تبعیض‌آمیز منع کند.
بسیاری از محققان و کارشناسان آمریکایی به نژادپرستی و حضور آن در ساختارهای اجتماعی این کشور اعتراف می‌کنند و خیلی از آنها نیز درصدد چاره‌جویی برآمده‌اند. اما این تلاش‌ها تاکنون جواب نداده است و با توجه به اینکه تبعیض‌نژادی با ساختار‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاست‌های رسانه‌ای ایالات متحده گره خورده است، بعید به نظر می‌رسد که این کشور بتواند از عارضه نژادپرستی و تبعیض نژادی به راحتی خلاصی پیدا کند. سیاهان آمریکایی گرفتار چنین ساختار تبعیض‌آمیزی هستند و به همین خاطر، از اعتراضات دست نمی‌کشند. باید گفت کشته شدن دو سیاه پوست آن طور که برخی سیاستمداران تلاش دارند وانمود سازند، نه حالتی استثنایی و نه فردی است بلکه نمایانگر ابعاد اجتماعی خطرناکی است که دامن جامعه آمریکا را گرفته است. نژادپرستی در آمریکا ریشه‌دار است و عمق جامعه آمریکا را هدف قرار داده است.


کد مطلب: 96369

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcco1qo.2bqee8laa2.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir