راهی که باید بروند

تحولات سوریه در حالی همچنان اولین مسئله منطقه و عرصه بین‌الملل است که منابع خبری از برخی...

9 دی 1395 ساعت 12:35

مولف : قاسم غفوري


تحولات سوریه در حالی همچنان اولین مسئله منطقه و عرصه بین‌الملل است که منابع خبری از برخی توافقات در باب آتش‌بس سراسری خبر دادند. در این میان دولت‌های ترکیه و روسیه بر سر چارچوب آتش‌بس فراگیر در سوریه توافق کرده و قرار است دولت سوریه و معارضان را در جریان آن قرار دهند. در همین حال رئیس‌جمهور ترکیه ضمن حمایت از طرح پوتین در خصوص میزبانی مذاکرات سوریه گفت: در کنار روسیه، ترکیه، ایران و دولت سوریه، قطر و عربستان سعودی نیز برای حضور در مذاکرات پیرامون مسئله سوری در «آستانه» حضور یابند.رئیس‌جمهور ترکیه می‌گوید شواهدی در دست دارد که نشان می‌دهد ائتلاف موسوم به مبارزه با داعش به رهبری امریکا، از گروه‌های تروریستی از جمله داعش و شبه‌نظامیان کُرد حمایت می‌کند. مجموع این مواضع در حالی مطرح می‌شود که چند نکته مهم و اساسی مطرح است. نخست صداقت ترکیه در باب آتش بس و حل بحران سوریه است. اسناد نشان می‌دهد که ترکیه بیشترین اقدامات را در حمایت از تروریست‌ها داشته و حتی اقدام به اجرای گزینه نظامی کرده است.
ترکیه با دست کشیدن از این سیاست‌ها باید ابتدا صداقت خود را در باب سوریه نشان دهد بعد به دنبال درخواست‌هایش برای بررسی طرح‌هایش در قبال منطقه باشد. نکته مهم دیگر آنکه روند تحولات نشان می‌دهند که ترکیه در جمع بازندگان تحولات منطقه است لذا نمی‌تواند با ادعای طرح داشتن برای آتش‌بس این شکست‌ها را پنهان و در قالب فاتح جنگ سهم‌خواهی نماید. نکته دیگر در باب تحولات سوریه عملکردهای آمریکا و شرکای منطقه‌ای آن است. آنانی که در طول سالهای اخیر برای نابودی سوریه و کشتار مردم این کشور از هیچ اقدامی فروگذار نبوده‌اند. ترکیه برای نشان دادن صداقت خود باید برای دور ساختن آنان از ادامه سیاست‌های گذشته گام بردارد.
ترکیه نمی‌تواند ادعای رویکرد به آتش‌بس و صلح داشته باشد در حالی که همچنان به همکاری با این بحران‌سازان ادامه دهد و اقدامی برای مقابله با آنها صورت ندهند.
در جمع بندی کلی از آنچه ذکر شد می‌توان گفت که ترکیه به عنوان یکی از بازندگان تحولات منطقه برای ترمیم چهره خود نزد افکار عمومی باید از رفتارهای ظاهری همچون حمایت از آتش‌بس سراسری دست برداشته و اقدامات عملی برای حل بحران سوریه صورت دهد که دست برداشتن از حمایت تروریست‌ها و حامیانشان و نیز پایان دادن به تحرکات نظامی علیه سوریه بخشی از این سیاست است. ترکیه نمی‌تواند از یکسو به اقدامات نظامی و تاکید بر لزوم سرنگونی نظام سوریه بپردازد و از سوی دیگر ادعای رویکرد به صلح و امنیت را سر دهد.


کد مطلب: 97999

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdccooqo.2bqmo8laa2.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir