روزگار تلخ ترامپ

11 اسفند 1397 ساعت 10:36


دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا تلاش بسیار داشته تا تحولات شرق آسیا و خاورمیانه را به مولفه‌ای برای نمایش قدرت جهانی خود مبدل سازد اما روند تحولات نشان داد که نه تنها چنین امری روی نداده بلکه زنجیره‌ای از ناکامی‌ها برای او رقم زده شده است. بخشی از این وضعیت در مذاکرات میان او و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی رقم خورد. ترامپ و کیم دور دوم مذاکرات خود را بر سر کاهش تحریم‌ها بر روی کره‌شمالی و خلع‌سلاح اتمی شبه‌جزیره کره آغاز کردند اما این مذاکرات بی‌حاصل ماند. دیدار اول این دو سال گذشته میلادی و پس از سال‌ها تنش بین این دو کشور انجام شد. این شکست در شرایطی رقم خورد که ترامپ از مدت‌ها قبل خود را فاتح این مذاکرات معرفی و‌آن را الگویی برای سایر مذاکرات آمریکا اعلام کرده بود.
اما بعد دیگر ناکامی ترامپ را در سرزمین‌های اشغالی فلسطین می‌توان مشاهده کرد آنجایی که ترامپ خود را حامی اصلی صهیونیست‌ها و به ویژه نتانیاهو معرفی می‌کرد. یک تیم تحقیق سازمان ملل متحد اعلام کرد نیروهای امنیتی رژیم صهیونیستی به دلیل کشتار فلسطینی‌ها در جریان مقابله با راهپیمایی‌های «بازگشت» در نوار غزه، احتمالا جنایت جنگی و حتی جنایت علیه بشریت مرتکب شده‌اند و باید محاکمه شوند. در چالش دیگر ترامپ، «گئر پدرسون»،‌ فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه از حاکمیت دولت سوریه بر بلندی‌های جولان اشغالی دفاع کرد.او گفت: «بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت و قطعنامه ۲۲۵۴ این شورا که بر یکپارچگی اراضی سوریه تأکید دارد، جولان بخشی از خاک سوریه است».
اما چالش ترامپ همین جا تمام نشد و بحران نتانیاهو هم به آن افزوده شد. «آویخای مندلبیت»، دادستان کل رژیم صهیونیستی از قصد خود برای اعلام جرم علیه نتانیاهو خبر داد. رسانه‌های صهیونیستی گفته‌اند نتانیاهو رسماً در سه مورد از چهار پرونده فساد مالی مفتوح علیه او متهم خواهد شد. تمام این بحران‌ها در حالی روی داده که کوشنر طی هفته جاری به کشورهای امارات، عمان و بحرین سفر کرد و چهارشنبه به «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه دیدار کرد و پس از آن به عربستان سعودی رفت و در ادامه نیز به قطر سفر می‌کند اما روند تحولات نیز چندان به نفع طرح مذکور نبوده و بیشتر یک نمایش تبلیغاتی است. اما شکست دیگر ترامپ در شورای امنیت رقم خورد آنجا که هیئت‌های روسیه و چین در شورای امنیت سازمان ملل متحد پیش‌نویس قطعنامه آمریکا علیه ونزوئلا را وتو کردند.
اما چالش ترامپ در عرصه داخلی آمریکا نیز ادامه یافت آنجا که کمیته نظارت مجلس نمایندگان آمریکا جلسه‌ای با حضور «مایکل کوهن» وکیل سابق «دونالد ترامپ» برگزار کرد او در این نشست در اظهاراتی جنجالی جزئیات تازه‌ای را از پشت پرده‌های ستاد انتخاباتی ترامپ، ویژگی‌های شخصیتی او و تخلف‌های مالی‌اش مطرح کرد.
در جمع‌بندی نهایی از آنچه ذکر شد می‌توان گفت که ترامپ این روزها دورانی بس دوشوار را سپری می‌کند که دامنه ناکامی‌های آن از درون آمریکا تا غرب و شرق آسیا ادامه دارد البته ترامپ تلاش کرده تا این ناکامی‌ها را به حاشیه برد و خود را پیروز عرصه جهانی معرفی سازد چنانکه وی در اظهاراتی متناقض با ارزیابی‌های نیروهای دموکراتیک سوریه، مدعی شد که نیروهای آمریکایی ۱۰۰ درصد مناطق تحت کنترل گروه تروریستی داعش را آزاد کرده‌اند.

نویسنده: علی تتماج


کد مطلب: 108150

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdccp4qsx2bqxs8.ala2.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir