رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس:

کمیته حقیقت‌یاب منا با تمام ابزارها باید پیگیری شود

12 مرداد 1397 ساعت 21:00


رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مسائلی همچون تشکیل کمیته حقیقت‌یاب فاجعه منا، باید با بهره‌گیری از تمام ابزارهای دیپلماسی در سطح جهان اسلام پیگیری و محقق شود.
اللهیار ملکشاهی اظهار داشت: طی سال‌های اخیر به دفعات، مسئولان سازمان حج و زیارت و وزارت امور خارجه درخصوص نحوه پیگیری حقوق قربانیان این فاجعه در کمیسیون حضور یافته‌اند و گزارش‌ داده‌اند و امروز باید بررسی شود که این اقدامات بعد از سه سال به چه نتیجه‌ای رسیده است. وی با بیان اینکه کمیسیون حقوقی و قضایی پرونده این فاجعه را همچنان پیگیری خواهد کرد، گفت: هر کشوری مسئولیت اتباع خودش و نیز اتباع کشورهای دیگر را که به صورت قانونی وارد خاک آن کشور می‌شوند، برعهده دارد و باید جان، مال و امنیت آنها را حفظ کند و اگر مشکلی برای اتباع قانونی کشور دیگر پیش بیاید، مسئولان دولت میزبان به عنوان کشور «پذیرنده» باید پاسخگو باشند.
رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تأکید کرد: در جریان فاجعه منا که منجر به شهادت جمع زیادی از زائران خانه خدا شد، امنیت و جان حجاج در کشور پذیرنده آسیب دید و لذا عربستان سعودی باید پاسخگو باشد.
وی افزود: مسائلی همچون تشکیل کمیته حقیقت‌یاب که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب بوده، باید با بهره‌گیری از تمام ابزارهای دیپلماسی در سطح جهان اسلام، پیگیری شود تا این کمیته تشکیل شده و بتواند هم حقوق قانونی قربانیان حادثه را جبران کند، هم با مقصران برخورد و هم از تکرار فجایع مشابه جلوگیری کند. مهر


کد مطلب: 105460

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcd9k0fzyt0zo6.2a2y.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir