گذشت ۱۵۵۰ روز کشتار و مقاومت

4 تير 1398 ساعت 23:16


مقاومت یمن در حالی سعودی را زمین‌گیر ساخته که یک مرکز حقوق بشری در گزارشی به بررسی خسارت‌های جانی و مالی ناشی از ۱۵۵۰ روز حمله ائتلاف سعودی به یمن پرداخت و اعلام کرد، تا کنون بیش از ۴۱ هزار تن در این جنگ کشته شده‌‌اند و تعداد مجروحان به بالای ۲۵ هزار نفر رسیده است.
مرکز حقوق بشری «عین الانسانیه» اعلام کرد، تعداد کشته‌شده‌های یمنی طی ۱۵۵۰ روز از تجاوز ائتلاف سعودی به این کشور به ۴۱ هزار و ۱۵۷ تن رسیده است.
در آمار صادر شده توسط این مرکز آمده، کشته‌شده‌ها شامل سه هزار و ۶۰۵ کودک، دو هزار و ۳۱۵ زن و ۱۰ هزار و ۲۳۴ مرد می‌شوند. مرکز عین‌الانسانیه افزود، مجروحان حاصل از حملات ائتلاف سعودی نیز به سه هزار و ۷۵۲ کودک، دو هزار و ۶۳۸ زن، ۱۸ هزار و ۹۶۴ مرد می‌رسد. (مجموعا ۲۵ هزار و ۳۵۴ مجروح)
حملات ائتلاف سعودی ۱۵ فرودگاه، ۱۶ بندر، سه هزار و ۳۸۴ راه و پل، ۲۹۱ ایستگاه و ژنراتور برق، ۷۲۲ منبع ذخیره آب، هزار و ۸۸۱ سازمان دولتی و ۴۵۵ هزار و ۶۸۵ منزل را تخریب کرده است. ائتلاف سعودی در طی ۱۵۵۰ روز تجاوز، هزار و ۲۴۷ مسجد، ۳۷۸ بیمارستان و درمانگاه، هزار و ۳۳ مدرسه و محل آموزشی، ۱۷۰ سازمان دانشگاهی، ۳۳۷ سازمان گردشگری، ۱۲۷ محل ورزشی، ۴۴ مکان رسانه‌ای، ۲۳۸ اثر باستانی و پنج هزار و ۷۶۹ زمین زراعی را هدف قرار داده است. در ادامه این گزارش آمده، ائتلاف عربی به ۳۴۴ کارخانه و ۶۵۴ بازار تجاری، ده هزار و ۱۷۴ مکان تجاری، ۸۳۶ ذخیره غذا، ۷۰۱ کامیون غذا، ۳۸۱ ایستگاه سوخت، ۲۸۱ کامیون سوخت، پنج هزار و ۸۳۰ وسیله نقلیه، ۳۸۲ مزرعه و ۴۵۱ قایق صید نیز آسیب زده است.
در همین حال وزیر بهداشت یمن اعلام کرد، در پی ادامه حملات ائتلاف سعودی و محاصره، هر سال ۲۰ هزار یمنی مبتلا به تومورهای سرطانی جان خود را از دست می‌دهند. «طه المتوکل» وزیر بهداشت یمن در دولت نجات ملی اعلام کرد، از سال ۲۰۱۵ و آغاز حملات ائتلاف سعودی سالانه ۴۰ هزار نفر در یمن به تومورهای سرطانی مبتلا می‌شوند. وی ادامه داد، در هر روز ۲۵ تا ۳۵ مورد مبتلا به تومور در صنعا ثبت می‌شود و این یک فاجعه است؛ حملات به یمن در بالا بردن حجم مبتلایان به تومور نقش داشته و یکی از دلایل اصلی آن است. کشورهای متجاوز اجازه سفر بیماران سرطانی به خارج برای درمان را نمی‌دهند و از طرفی دیگر نمی‌گذارند تجهیزات پزشکی ویژه درمان سرطان وارد یمن شود. المتوکل بار دیگر خواستار بازگشایی فرودگاه صنعا و نجات هزاران بیماران در آستانه مرگ شد.


کد مطلب: 109592

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcdnn0fxyt0zk6.2a2y.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir