روی خط حزب‌الله

لبنان که زمانی عروس خاورمیانه نامیده می‌شد سالهاست که دورانی پرفراز و نشیب را سپری می‌کند در حالی که بسیاری بر این امر تاکید دارند که اگر مق

16 بهمن 1396 ساعت 20:40


لبنان که زمانی عروس خاورمیانه نامیده می‌شد سالهاست که دورانی پرفراز و نشیب را سپری می‌کند در حالی که بسیاری بر این امر تاکید دارند که اگر مقاومت نبود لبنان اکنون یکی از مناطق تحت سیطره صهیونیست‌ها بود. لبنان در روزهای اخیر با تحولات قابل توجهی همراه شده که نشانگر پیش رو بودن دورانی حساس و سرنوشت‌ساز برای این کشور است. نکته قابل توجه تشدید تحرکات ضد حزب‌الله لبنان است.
آمریکایی‌ها یکی از مواضع اصلی خود را اقدام و اظهارنظر علیه حزب‌الله قرار داده‌اند و از هر فرصتی در این راستا بهره می‌گیرند چنانکه تیلرسون وزیر خارجه دولت دونالد ترامپ در آرژانتین، دولت سوریه را به استفاده از سلاح‌های شیمیایی و حزب‌الله لبنان را به حضور در آمریکای لاتین به منظور تامین مالی اقدامات تروریستی متهم کرد.
پیش از وی نیز ترامپ و نیز معاون وی در کنار هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل درباره حزب الله ادعاهایی را مطرح کرده بودند. در همین حال «ییزرائیل کاتز»، وزیر اطلاعات و همچنین حمل و نقل اسرائیل گفت: «اسرائیل یک خط قرمز تعیین کرده و اجازه نخواهد داد لبنان به کارخانه تولید موشک‌های نقطه‌زن برای ایران تبدیل شود.» نکته قابل توجه آنکه رسانه‌های صهیونیستی و غربی نیز به موضع‌گیری شدید علیه حزب‌الله پرداخته و ادعاهایی درباره توان موشکی حزب‌الله و تهدیدات آن برای منطقه طرح کرده‌اند.
جالب توجه آنکه چنانکه ادعای ارسال موشک از ایران برای یمن مطرح می‌شود در قبال حزب‌الله نیز همین مسئله صورت گرفته است. حال این سوال مطرح می‌شود که چرا چنین‌ رویکردهایی از سوی غرب، صهیونیست‌ها و برخی از کشورهای عربی صورت می‌گیرد؟ مقابله با مقاومت همواره یکی از سیاست‌های اصلی دشمنان منطقه بوده است لذا از آن باب رفتارهای اخیر طبیعی می‌نماید اما باید در نظر داشت که تحولات آتی لبنان و منطقه زمینه‌ساز شکل‌گیری ابعاد جدیدی از این تحرکات شده است. در لبنان اکنون مسئله اصلی برگزاری انتخابات پارلمانی است که سرنوشت سیاسی این کشور را تعیین می‌کند.
دستاوردهای مقاومت در مبارزه با تروریسم موقعیت برتر آن را درپی داشته است. بر این اساس دشمنان ثبات لبنان با هوچی‌گری و ایجاد فضای ترس برآنند تا رویکرد مردم به جبهه مقاومت را تحت‌الشعاع قرار دهند. نکته دیگر آنکه دشمنان مقاومت که نتوانسته‌اند با تروریسم بر منطقه حاکم شوند برآنند تا با ادعاهای نظامی و امنیتی، خلع سلاح مقاومت را رقم زنند در حالی که همزمان نقش مقاومت در مبارزه با تروریسم را به حاشیه می‌رانند.
نکته مهم دیگر آنکه غرب تحرکات گسترده‌ای را علیه توان موشکی و موقعیت منطقه‌ای ایران صورت داده است. آنها با ادعای تهدید بودن ایران برای منطقه و برجسته سازی مسائلی مانند لبنان و یمن برآنند تا تحریک جهانی برای خلع سلاح ایران و مقاومت را اجرایی سازند.
به عبارتی دیگر اینها تمام بهانه‌هایی برای اعمال فشار بر مقاومت برای دست کشیدن از موقعیت منطقه‌ای و تبدیل شدن به مهره‌ای در دستان غرب است در حالی که همزمان جداسازی لبنان از مقاومت و تبدیل آن به کشوری وابسته و تحت سلطه آمریکا، سعودی و صهیونیست‌ها را دنبال می‌کنند.

نویسنده: قاسم غفوری


کد مطلب: 103093

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcdns0fsyt0zz6.2a2y.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir