شورای امنیت با حمایت انگلیس و آمریکا از کنار وحشی‌گری سعودی‌ها در یمن گذشت

جنایت بدون مکافات

21 مرداد 1397 ساعت 13:58


در نشست عمومی شورای امنیت سازمان ملل با موضوع جنایت جدید عربستان سعودی در یمن که پشت درهای بسته برگزار شد سفیر انگلیس که رئیس دوره‌ای شورای امنیت است به یک ابراز تاسف و درخواست تحقیق بسنده کرد. پیشتر؛ سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته بود: عربستان خودش از خودش تحقیق کند. پنتاگون هم در بیانیه‌ای برای فرار از جنایت جنگی سعودی‌ها در یمن گفته بود حمایت نظامی ارتش آمریکا از شرکای کاخ سفید به کاهش تلفات غیرنظامیان منجر می‌شود.
در حالی که انتقادهای بین‌المللی از عربستان سعودی به دلیل حمله روز پنجشنبه به دانش‌آموزان یمنی ادامه دارد، نیکی هیلی نماینده ایالات متحده در سازمان ملل بیانیه‌ای منتشر کرده و از ریاض خواسته درباره این حمله تحقیق کند. این مقام آمریکایی بدون محکوم کردن اتئلاف سعودی افزود: «همه طرف‌های درگیر در این جنگ باید تعهدشان را در حفاظت از جان انسان‌ها نشان دهند آنطور که قوانین بین‌المللی ایجاب می‌کند». نمایش دولت‌های غربی در واکنش به جنایت سعودی‌ها حمله متجاوران سعودی به یک اتوبوس حامل کودکان یمنی و کشته شدن بیش از ۵۰ کودک یمنی و زخمی شدن ۷۷ کودک، مقامات سازمان ملل و برخی حامیان غربی آل‌سعود را وادار به واکنش کرد.
اکثر این کودکان سنشان زیر ۱۳ سال بوده است. فرحان حق، سخنگوی سازمان ملل متحد در واکنش به این جنایت، اعلام کرد، آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان خواستار انجام تحقیقات فوری و شفاف درباره جنایت جدید سعودی‌ها شده است. مقامات اروپایی از جمله، انگلیس، فرانسه و آلمان به یک اظهار تاسف بسنده کرده و خواستار تحقیقات در این زمینه شدند. این کشورها در کنار آمریکا تامین‌کنندگان تسلیحات عربستان در تجاوز به یمن و کشتار ده‌ها هزار نفر از مردم یمن در بیش از سه سال گذشته هستند.
در همین حال محمدعلی الحوثی رئیس کمیته عالی انقلاب یمن با انتشار بیانیه‌ای در توئیتر به زبان انگلیسی آمریکا را مسئول کشتار اخیر کودکان در یمن دانست. وی تاکید می‌کند ما آمریکا را مسئول کامل ارتکاب این جنایت شنیع می‌دانیم زیرا اقدامات تحریک‌آمیز این کشور شواهدی واضح در این‌باره است که آمریکا همان کشوری بود که کودکان را در ضحیان کشت و این همان کشوری است که مردم یمن را طی جنایت‌های قبلی کشته است. تارنمای روزنامه گاردین نوشت: کشتار مردم غیرنظامی در یمن و سرزمین‌های فلسطین توسط عربستان و اسرائیل با حمایت و سلاح‌های انگلیس صورت می‌گیرد.
براساس گزارش کارزار ضد تجارت اسلحه، دولت انگلیس از زمان آغاز جنگ یمن ۴.۷ میلیارد یورو سلاح در اختیار دیکتاتوری سعودی قرار داده است. هواپیما، هلیکوپتر، پهباد، بمب و موشک که انگلیس همه آن ها را تدارک دیده و به احتمال بسیار زیاد بر سرکودکان در راه بازگشت از گردش انداخته شده است. ماه‌ها پیش، دولت انگلیس از توافق کمک هزینه ۱۰۰میلیون یورویی مشترک پرده برداشت.


کد مطلب: 105605

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdce7n8znjh87pi.b9bj.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir