هشدار گروه‌های فلسطینی به حکام عرب

روی هژمونی صهیونیستی-آمریکایی حساب نکنید

31 شهريور 1399 ساعت 22:34


گروههای فلسطینی ضمن هشدار به سران سازشکار عربی، ضمن قدردانی از مواضع حمایتی رئیس جمهور الجزایر، تأکید کردند که مواضع وی، نشانگر موضع عربی اصیل در قبال مسئله فلسطین است.
گروههای فلسطینی از مواضع حمایتی «عبدالمجید تبون» رئیس جمهور الجزایر از فلسطین قدردانی کردند.
شبکه خبری المیادین به نقل از این گروهها گزارش داد که موضع تبون، «نشانگر موضع عربی اصیل است که مسئله فلسطین را در آغوش می‌گیرد و از آن حمایت می‌کند».این گروهها از رهبران و حاکمان کشورهای عربی خواستند که از رئیس جمهور الجزایر پیروزی کنند، بر هژمونی صهیونیستی-آمریکایی حسابی باز نکنند و عادی‌سازی را نپذیرند.رئیس جمهوری الجزایر اعلام کرد که کشورش روابط خود را با رژیم صهیونیستی عادی نخواهد کرد و از این مسئله نیز استقبال نمی‌کند.وی تصریح کرد، مسئله فلسطین برای الجزایر یک مسئله اصولی و برای ملت این کشور، یک مسئله مقدس است.
تبون ضمن انتقاد از شتاب کشورهای عربی برای عادی‌سازی روابط خود با صهیونیستها، خاطر نشان کرد: «به جز تشکیل کشور فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷ به پایتختی قدس شریف، هیچ راهکاری برای مسئله فلسطین وجود ندارد».امارات و بحرین اخیرا روابط خود را رسما با رژیم صهیونیستی عادی کردند؛ اقدامی که با موجی از محکومیت و انزجار گروههای فلسطینی و کشورهای اسلامی مواجه شد. از سوی دیگر یکی از رهبران جنبش حماس با هشدار به رژیم صهیونیستی اعلام کرد که مقاومت فلسطین می تواند تمام صهیونیستها را به پناهگاهشان بکشاند.«خلیل الحیه» یکی از رهبران برجسته جنبش حماس اعلام کرد که ما می توانیم تمام صهیونیستها را به پناهگاه بکشانیم و بهتر است قبل از آنکه دیر شود به درخواست های ساکنان غزه گوش دهند. خبر دیگر آنکه یک منبع آگاه از برگزاری نشست مشترک میان رهبران جنبش های فتح و حماس در ترکیه خبر داد. یک منبع آگاه در گفتگو با پایگاه خبری عربی ۲۱ اعلام کرد که قرار است «جبریل الرجوب» دبیر کمیته اجرایی جنبش فتح با رهبران جنبش حماس در ترکیه دیدار داشته باشد. قرار است در این نشست مشترک در خصوص فرماندهی مشترک فلسطینی ها برای رویارویی با نقشه های رژیم صهیونیستی رایزنی شود.در حوزه نظامی فلسطین نیز خبر می‌رسد نظامیان رژیم صهیونیستی در یورش به کرانه باختری ۱۱ فلسطینی را بدون تفهیم اتهام بازداشت کردند.
از سوی دیگر هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس در دیدار با تعدادی از اعضای جنبش‌های اسلامی لبنان ضمن تشریح هدف محاصره غزه، بر لزوم توجه به مسأله قدس و حق بازگشت آوارگان فلسطینی تأکید کرد.رئیس دفتر سیاسی حماس در ادامه بر لزوم توجه به قدس تأکید کرد و آن را مسأله همه امت اسلام خواند. وی حق بازگشت را حقی مقدس خواند و گفت، ملت فلسطین از لبنان به خاطر پذیرش آواره‌های فلسطینی ممنون است.
هنیه سپس اعلام کرد، تلاش‌هایی برای نابودی مسأله آوارگان در جریان است و حق بازگشت باید احیا شود زیرا فلسطین، جایگزینی ندارد.
خبر دیگر آنکه کنشگران اجتماعی و شاهدان عینی در فلسطین از رفتارهای شنیع و آزار جنسی اسرای زن فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی خبر دادند.در حالی که انتقادهای بین‌المللی و هشدارهای فعالان حقوق بشر درباره وضعیت حدود ۴۳۰۰ اسیر فلسطینی ادامه دارد، شاهدان عینی از آزار جنسی اسرا در زندان‌های رژیم صهیونیستی خبر می‌دهند. خبرگزاری آناتولی درباره آزارهای جنسی علیه زنان اسیر فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی گزارشی اختصاصی منتشر کرد.این در حالی است که برخی کشورهای عربی همچنان بر روند سازش تاکید دارند ضاحی خلفان چنانکه رئیس پلیس سابق دبی که پیشتر خواستار عضویت رژیم صهیونیستی در اتحادیه عرب شده بود، این بار خواستار تشکیل دولت واحد فلسطینی- اسرائیلی شد.خلفان در حساب توئیتری خود نوشت: «خوشحال می‌شوم که به رهبران اسرائیلی و فلسطینی یک طرح ابتکاری برای حل منازعه فلسطینی-اسرائیلی را پیشنهاد کنم و آن ادغام دو ملت باهوش در یک دولت واحد با رعایت حقوق بشر است».از سوی دیگر ن شاهزاده «ترکی الفیصل» رئیس پیشین دستگاه اطلاعات عربستان و سفیر پیشین این کشور در آمریکا و انگلیس به دفاع از توافق امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی پرداخت. الفیصل به شبکه خبری «اسکای نیوز» عربی گفت: «صلح با اسرائیل، یک حق حاکمیتی برای امارات و بحرین است و هیچ کس نمی‌تواند با آن مخالفت کند».


کد مطلب: 115442

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdceen8zwjh8zei.b9bj.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir