نیجریه همچنان تحت تاثیر وهابیت سعودی از آزادی عالم بزرگ جهان اسلام خودداری می‌کند

سرکوب حامیان شیخ زکزاکی با گاز اشک‌آور

3 بهمن 1398 ساعت 1:09


وابستگی دولتمردان نیجریه به وهابیت سعودی و وعده‌های غرب، همچنان از پذیرش خواست مردم برای آزادی شیخ زکزاکی خودداری می‌کند چنانکه روزنامه "دیلی پست" نیجریه گزارش داد که در درگیری پلیس این کشور با جمعی از شیعیان عضو جنبش اسلامی در ابوجا پایتخت، یک تن جان باخت.
پلیس ابوجا پایتخت نیجریه برای متفرق کردن تظاهرات طرفداران شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر جنبش اسلامی این کشور از گاز اشک آور و گلوله های جنگی استفاده کرد که در این درگیری یکی از تظاهر کنندگان کشته شد.در تظاهرات اعضای جنبش اسلامی که در خیابان های پایتخت این کشور و برای حمایت از شیخ زکزاکی و آزادی وی از زندان برگزار شد، یک تن دیگر از تظاهرکنندگان بشدت مجروح شد. "آنجوگوری مانزاه" فرمانده پلیس نیجریه امروز با صدور بیانیه ای حمله مسلحانه به صفوف تظاهرکنندگان را تایید کرد و گفت گه این حمله متاسفانه به دستور "بلا کیروما" کمیسر پلیس محلی صادر شد و تحقیقات در باره آن آغاز شده است. شیخ ابراهیم زکزاکی به رغم وخامت وضعیت سلامت جسمی از سال ۲۰۱۵ (۱۳۹۴) به همراه همسرش در زندان به سر می برد. شیخ زکزاکی درحالی همچنان در بازداشت بسر می برد که ۲۳ دی ماه امسال یک دادگاه­‌ نیجریه حکمی صادر کرد مبنی بر اینکه زکزاکی باید به دلیل بیماری آزاد و تحت درمان قرار گیرد، با این وجود دولت نیجریه به این حکم قضایی تمکین نکرده و هنوز اقدامی برای آزادی او همسرش انجام نداده است.
در پی همین حکم بود که ۹ مقام ایالتی و جنبش اسلامی نیجریه بیانیه‌ اعتراضی صادر کردند که در آن آمده بود: مقامات ایالتی و دولت نیجریه مسئولیت ادامه بازداشت غیرقانونی رهبر جنبش اسلامی نیجریه را بپذیرند و آن را به گردن دادگاه نیندازند ، چرا که در تاریخ ۲ دسامبر ۲۰۱۶ دیوان عالی نیجریه دستگیری و بازداشت آنها را غیر قانونی و مخالف با قانون اساسی کشور دانست. این بیانیه می‌افزاید: رهبر جنبش اسلامی خود قربانی جنایت شده و جرمی را مرتکب نشده است و اتهام بی‌ارزش کشتن یک سرباز که از سوی خود نیروهای ارتش روی داده، بهانه‌ای برای ادامه بازداشت غیر قانونی وی و همسرش است.
در آن بیانیه از سازمان‌های بین‌المللی و حقوق بشری خواسته شده است که با فشار به دولت نیجریه از ادامه بازداشت غیرقانونی رهبر این جنبش و همسرش جلوگیری کنند.نظامیان نیجریه در سال ۲۰۱۵ با حمله به حسینیه بقیةالله (عج) در شهر "زاریا" و منزل شیخ زکزاکی در ایالت "کادونا" واقع در شمال نیجریه، وی را به همراه همسر و یکی از فرزندانش دستگیر کردند.در این حمله، صدها مسلمان شیعه به شهادت رسیدند؛ برخی رسانه‌ها آمار شهدا را ۲۰۰۰ نفر اعلام کرده‌اند.دولت نیجریه که روابط نزدیکی با رژیم آل‌سعود دارد، جنبش شیخ زکزاکی را به ایجاد ناآرامی و تنش‌های مذهبی متهم کرده و به همین بهانه بارها مراکز فعالیت این جنبش را هدف قرار داده است.
پس از آنکه دختر شیخ ابراهیم زکزاکی، رییس جنبش اسلامی نیجریه اعلام کرد پدرش به بیماری آب‌سیاه یا گلوکوم (بیماری چشمی) دچار شده و بیماری‌اش در مرحله پیشرفته‌ای قرار دارد، گروهی از پزشکان اجازه یافتند شرایط جسمی شیخ ابراهیم زکزاکی، رهبر جنبش اسلامی نیجریه را که در زندان به سر می‌برد، ارزیابی کنند.یک سازمان غیردولتی مستقر در انگلیس موسوم به «کمیسیون حقوق بشر اسلامی» روز جمعه برای نخستین‌بار موفق شد با شیخ ابراهیم زکزاکی، رهبر شیعیان نیجریه و همسرش در محل بازداشت آن‌ها دیدار کرده و شرایط جسمانی آن‌ها را بررسی کند. پس از انتقاد رسانه‌های کشورهای مسلمان و اعتراضات افکارعمومی جهان نسبت به وضعیت جسمانی و سلامتی رهبر شیعیان نیجریه، شیخ زکزاکی از زمان بازداشتش فقط یک‌بار سال ۲۰۱۵، به میان خبرنگاران آمد و مصاحبه یک دقیقه‌ای انجام داد و تحت مراقبت‌های پزشکی نیجریه قرار گرفت.این اقدامات پزشکی پس از آن صورت گرفت که هواداران «شیخ ابراهیم زکزاکی» در ماه‌ها و هفته‌های اخیر تظاهرات متعددی را در پایتخت این کشور برای آزادی وی و همسرش در «آبوجا»، پایتخت نیجریه برگزار کردند. دولت نیجریه که روابط نزدیکی با رژیم آل‌سعود دارد، جنبش شیخ زکزاکی را به ایجاد ناآرامی و تنش‌های مذهبی متهم کرده و به همین بهانه بارها مراکز فعالیت این جنبش را هدف قرار داده است.


کد مطلب: 112562

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcepw8zwjh8zni.b9bj.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir