فرانسه یار امریکا علیه ایران

ایران ثابت کرده با توان دفاعی خود به دنبال ثبات در منطقه غرب آسیا و خلیج‌فارس است اما آمریکا از طریق ایران‌هراسی به دنبال فشار وارد کردن به..

23 اسفند 1396 ساعت 23:59


ایران ثابت کرده با توان دفاعی خود به دنبال ثبات در منطقه غرب آسیا و خلیج‌فارس است اما آمریکا از طریق ایران‌هراسی به دنبال فشار وارد کردن به ایران از طریق کشورهای ثالث است. تلاش آمریکایی‌ها در طول ۴۰ سال گذشته همواره بر این امر معطوف بوده که جمهوری اسلامی ایران نتواند در هیچ‌یک از مسائل موردنیاز خود در زمینه مسائل اقتصادی، سیاسی و دفاعی و نیازمندی‌ها مالی و تجاری استقلال داشته باشد.
آمریکایی‌ها بعد از اینکه نتوانستند انقلاب را در یک دهه اول ساقط کنند و بعد از آنکه متوجه شدند با کودتا، تحمیل جنگ، ترورهای وحشتناک شخصیت‌های بزرگ ایران، انقلاب اسلامی از پای درنخواهد آمد، به این نتیجه رسیدند که نباید استقلال در مسائل اساسی ایران به وجود آید.
آمریکایی‌ها در دو بعد موضوع جلوگیری از استقلال جمهوری اسلامی را پیگیری کردند که یک مورد جلوگیری از استقلال اقتصادی با تحریم‌های شدید و دوم جلوگیری از افزایش توانمندی‌های دفاعی ایران توسط تحریم‌هایی در این خصوص بود که درواقع تحریم‌هایی که در ابتدای دفاع مقدس به وجود آمده بود، تداوم و افزایش یافت.
در حقیقت جمهوری اسلامی ایران طی ۴۰ سال گذشته نیاز دفاعی خود را از خارج کشور تأمین نکرده است، بر این اساس دکترین دفاعی جمهوری اسلامی استقلال دفاعی و پافشاری بر توانمندهای بومی و داخلی بوده است، آمریکایی‌ها مدتی است که بر مسئله موشکی ایران فشار مضاعف می‌آورند.
آمریکا مسئله اورهال هواپیماهای ایران و فروش قطعات هواپیماهای نظامی و جنگی خود به ایران را تحریم کردند اما متوجه شدند جمهوری اسلامی به استراتژی موشکی روی آورده است و در این زمینه توانسته به موفقیت‌های بومی فراوانی دست پیدا کند تا جایی که امروز قدرت موشکی جمهوری اسلامی چهارمین قدرت موشکی جهان محسوب می‌شود.
براین اساس آمریکا تلاش دارد هم از طریق کشورهای منطقه‌ای و هم از طریق برخی کشورهای اروپایی موضوع توانمندی موشکی جمهوری اسلامی را تضعیف کند و اخیراً در ارتباط با این مسئله با فرانسوی‌ها یک تقسیم‌کاری انجام داده‌اند که آمریکایی‌ها در مسئله برجام تحریم‌ها را افزایش دهند و فرانسو‌ی‌ها این مسئله را مطرح کنند که ما می‌توانیم موضوع برجام را برای ایران سودآور کنیم، به‌شرط اینکه در دو موضوع توان موشکی بومی جمهوری اسلامی و نفوذ ایران در منطقه با یکدیگر گفت‌وگو داشته باشیم که این مطالب، مسائلی هستند که آمریکا در طول سالیان گذشته به دنبال آن بوده است، و قطعاً ایران براساس دکترین دفاعی خود به‌هیچ‌عنوان مذاکره‌ای درخصوص توان دفاعی موشکی بومی نخواهد کرد.
آمریکایی‌ها و کشورهای اروپایی تلاششان بر این مسئله است که بتوانند توان کشورهای مستقل را در همه زمینه‌ها مهار کنند در مورد مسئله انرژی هسته‌ای که در ایران به انرژی هسته‌ای بومی تبدیل‌ شده بود و امروز هم ایران این توان را برای افزایش قدرت دفاعی و تکنولوژیک داراست.
این نکته حائز اهمیت است که جمهوری اسلامی در ارتباط با گفت‌‌وگوهای هسته‌ای با توجه به اینکه یک اجماع نظری در کشور در پاره‌ای از زمان به وجود آمد در آن ایام آمریکایی‌ها نتوانستند مسئله هسته‌ای را در قالب میز گفت‌وگو پیگیری کنند، اما بعد از اینکه در داخل کشور این نظریه پدید آمد که می‌توان با گفت‌وگوها انرژی هسته‌ای بومی را نهادینه کرد، جمهوری اسلامی بعد از فرازوفرودها پای مذاکره نشست، در مورد موضوع دفاعی در جمهوری اسلامی یک اجماع عمومی وجود دارد و با توجه به تدابیر رهبر معظم انقلاب ورود به موضوع دفاعی که یکی از آنها مسئله موشکی است، امکان‌پذیر نبوده و نیست.
همه کارهایی که آمریکایی‌ها می‌توانستند برای کاهش قدرت دفاعی ایران انجام دهند در دوران دفاع مقدس انجام دادند، امروز آمریکا بیشتر به دنبال فضاسازی و جوسازی علیه قدرت دفاعی انقلاب اسلامی و ایجاد ایران‌هراسی در منطقه هستند و به نظر می‌رسد با این اقدام نرم‌افزارانه به دنبال این است که بتواند با ایجاد ایران هراسی کشورهای منطقه را از توانمندی ایران بهراساند و شرایطی را به وجود آورد که از طریق کشورهای ثالث به ایران در مسئله دفاعی فشار وارد کند.
با همه این تفاسیر لازم است امروزه روی این موضوع به شکل وسیع در افکار عمومی جهان کار کنیم که جمهوری اسلامی ایران در طول بیش از ۳۰ سال گذشته ثابت کرده است که قدرت دفاعی این کشور به ضرر هیچ‌ یک از کشورهای منطقه نیست، بلکه جمهوری اسلامی با توان دفاعی خود به دنبال حفظ امنیت و آرامش و ثبات در منطقه غرب آسیا و خلیج‌فارس است. 

نویسنده : سید رضا صدرالحسینی - کارشناس مسائل سیاسی


کد مطلب: 103724

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcewx8zejh87fi.b9bj.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir