مجلس به وزیر پیشنهادی روی خوش نشان نداد

نواده خیابانی در راه ماند!

22 مرداد 1399 ساعت 21:55


مجلس شورای اسلامی روز گذشته به وزیر پیشنهادی برای وزارتخانه صنعت معدن و تجارت رأی اعتماد نداد. نمایندگان ملت با ۱۰۴ رأی موافق، ۱۴۰ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع با تصدی مدرس خیابانی در وزارت صمت مخالفت کردند و به وی رأی اعتماد ندادند.
موافقین و مخالفین او نیز سخن گفتند و وزیر پیشنهادی نیز در سخنانش ضمن دفاع از برنامه‌های ارائه شده برای تصدی وزارت صمت در پاسخ به سخنان مخالفین، ‌گفت؛ من از نوادگان شیخ محمد خیابانی در تبریز هستم؛ این چیزها به من نمی‌چسبد.
پس از کناره گیری رحمانی وزیر پیشین «صمت»، مدرس خیابانی ۳ ماه سرپرست وزارتخانه بود اما در مدت این سه ماه،‌ نه تنها اوضاع وزارت صمت بهبود نیافته بود بلکه با افزایش قیمت‌ کالاهایی که مستقیم به این وزارتخانه ارتباط داشت، عملکرد سه ماهه مدرس خیابانی از چشم نمایندگان ملت پنهان نماند.
افزایش قیمت خودروهای تولید داخل که آن هم چند بار اتفاق افتاد و هنوز هم ادامه دارد،‌ افزایش قیمت کالاهای اساسی که با معیشت مردم سر و کار دارد و افزایش سرسام آور قیمت لواز خانگی و اتفاقات دیگر در وزارتخانه صمت، نشان می‌داد که نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به عملکرد ۳ ماهه مدرس خیابانی نگاه مثبتی ندارند و این نگاه روز گذشته در رأی اعتماد آنها تأثیر گذاشت.
برای جلسه رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی، رئیس جمهور حاضر نشد و دلیلش بحث بیماری کرونا بود که بجای او معاون اول اسحاق جهانگیری در جلسه حاضر شد. ستاد ملی مبارزه با کرونا توصیه کرده بود اقای روحانی در جلسه حاضر نشود.
موافقین و مخالفین وزیر پیشنهادی در جلسه روز گذشته مجلس نظرات خود را درباره حسین مدرس خیابانی مطرح کردند.

مدرس خیابانی به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توجه ندارد
حسینعلی حاجی‌دلیگانی عضو هیئت رئیسه مجلس در مخالفت با حسین مدرس خیابانی برای تصدی وزارت صمت اظهار داشت: ما با خیابانی‌ها اختلاف کارشناسی نداریم، بلکه مشکل ما این است که این افراد قانون‌شکنی می‌کنند و هیچ توجهی به اجرای قوانین ندارند.
وی متذکر شد: هفت سال است که طبق قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، دولت وظیفه داشت که برای کالاها شناسه رهگیری ایجاد کند تا قاچاق کالا، صفر و اشتغال میلیونی شود. همچنین ۲۵ میلیارد دلار تقاضا برای ارز کاهش یابد؛ اما متأسفانه شناسه رهگیری و کد «یکتا» را اجرا نکرده و قانون‌شکنی کردند.
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مدرس خیابانی به جای آنکه مسئولیت قاچاق کالا را به عنوان یکی از مسئولان وزارت صمت بپذیرد، در برنامه‌ای که به مجلس ارائه داده، عدد قاچاق را نصف کرده و این عدد برخلاف تحقیق و تفحص مجلس از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است. سوال ما این است که آیا قاچاق کالا با بازی با اعداد حل می‌شود؟
حاجی‌دلیگانی تأکید کرد: بهترین دلیل برای رأی ندادن به مدرس خیابانی، سوابق اوست و همه عملکرد وی را در وزارت صمت دیده‌ایم و حدود ۱۵ ماه است که وی با اختیارات وزیر در حال فعالیت است اما قانون‌شکنی بسیار زیادی کرده و در این شرایط باید محاکمه شود نه اینکه به عنوان وزیر صمت به مجلس معرفی شود.

مدرس خیابانی قابلیت مقابله با مافیای اقتصاد را ندارد
محسن زنگنه نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس در مخالفت با وزیر پیشنهادی صمت اظهار داشت: وزارت صمت عملکرد بسیار ضعیفی داشته و مدرس خیابانی به عنوان قائم مقام آن وزارتخانه سهم بزرگی در این ناکارآمدی دارد و نمی‌توان عملکرد یک ساله وی را نادیده گرفت. وی با بیان اینکه امروز روز عملکردهاست نه رزومه‌ها گفت: مباحث زیادی درباره انتصابات مدرس خیابانی در دوران سرپرستی در وزارت صمت و پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی به شرکت‌های خاص وجود دارد که وی باید در این باره پاسخگو باشد.
زنگنه گفت: سوال ما این است در حوزه لبنیات چرا باید صادرات شیر خشک ممنوع باشد و این مساله باعث شده بسیاری از صنایع لبنی ما دچار مشکل شود. آقای مدرس خیابانی اگر در توان شما نیست چرا برای وزارتخانه پیش قدم شدید؟
مدرس خیابانی برای مبارزه با فساد اراده جدی دارد
حجت الاسلام سید سلمان ذاکر نماینده مردم ارومیه در مجلس در موافقت با مدرس خیابانی برای تصدی وزارت صمت، گفت: مدرس خیابانی فردی فراجناحی و تخصصی بوده و رویکرد وی توجه به مرزهای اقتصادی و نه مرزهای سیاسی است. وی تاکید کرد: مدرس خیابانی در مبارزه با فساد اراده جدی دارد، در این اوضاع و احوال کشور که سال‌های آخر دولت است و مطالبات و انتظارات مردم بر سر و سامان گرفتن است باید مشکلات مردم در امر اقتصاد و تولید را برآورده کنیم.
وی همچنین با اشاره به مشکلات خودروسازان، گفت: مسائل و نواقص متعددی در این حوزه وجود دارد و ما به عنوان نمایندگان مجلس می‌توانیم بعد از اخذ رأی اعتماد با حمایت از وی، تحقق برنامه توجه به معیشت مردم را تسهیل کنیم، در این راستا با نظارت و استفاده از ابزارهای نظارتی چون تذکر، سوال و استیضاح مسائل را پیش ببریم.
افزایش قیمت و تورم کالاهای اساسی بسیار بیشتر از تورم کالاهای غیراساسی است
عباس گودرزی نماینده مردم بروجرد در مجلس با مخالفت با وزیر پیشنهادی صمت اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب فرمودند مجلس یازدهم مجلس امید و انتظار است و امروز روز امتحان برای مجلس یازدهم است.
وی ادامه داد: مجلس یازدهم هیچ گونه دعوای جناحی با هیچیک از مسئولان ندارد و شاخص ما بحث انقلاب و منافع مردم است و ما دلسوز دولت هستیم و دلمان برای مدرس خیابانی می سوزد چرا که وی نمی‌تواند این وزارتخانه را جمع کند.
نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مدرس خیابانی ۱۵ ماه در حساس‌ترین شرایط کشور بالاترین اختیارات را داشت؛ اما فعالیت در خوری از خود نشان نداد و رئیس جمهور به جای آنکه به فکر مقابله با گرانی‌ها باشد بارها بر تشکیل وزارت بازرگانی اصرار کرد.
گودرزی بیان کرد: افزایش قیمت و تورم کالاهای اساسی بسیار بیشتر از تورم کالاهای غیراساسی است که ارز ۴۲۰۰ تومانی و ارز جهانگیری به آن داده شده است و سوال ما این است آقای مدرس خیابانی شما می‌توانید با مافیا برخورد کنید؟

قیمت کالاهای اساسی به ویژه لبنیات و حبوبات بسیار گران شده است
علی‌اصغر عنابستانی نماینده مردم سبزوار در مجلس نیز در مخالفت با وزیر پیشنهادی صمت گفت: مدرس خیابانی با فشارهای رئیس دفتر رئیس‌جمهور و جهانگیری قائم مقام وزارت بازرگانی شد و آنان در همه این مدت اصرار به تفکیک وزارت صمت داشتند.
وی ادامه داد: مدرس و همکارانش ادعا می‌کنند که ما قطعه برای ساخت خودرو نداریم؛ سوال ما این است که شما چه کاره بودید و چرا می‌گوئید که قطعه نداریم؟ آیا نمی‌بینید که کفِ پارکینگ‌ها پر از خودرو شده و عده‌ای در حال احتکار قطعات خودرو هستند؟
نماینده مردم سبزوار تصریح کرد: جای تأسف دارد که قیمت میلگرد از ۳۸۰۰ تومان به ۱۲ هزار تومان افزایش یافته است. قیمت لوازم خانگی در این سه ماه حداقل ۴۰ درصد افزایش یافته و از سوی دیگر، قیمت کالاهای اساسی به ویژه لبنیات و حبوبات بسیار گران شده است؛ باید به فکر مردم باشید.
عنابستانی گفت: آقای مدرس خیابانی! شما یکی از بازداشتی‌های فتنه را در رأس یکی از شرکت‌های بزرگ بازرگانی گذاشتید و بسیاری از مسائل و مصالح کشور را در نظر نگرفتید. وی اظهار داشت: رئیس‌جمهور سه ماه مجلس را معطل کرد و در دقایق آخر وزیر پیشنهادی صمت را به مجلس معرفی کرد تا نمایندگان را تحت فشار قرار دهد اما ما امروز به وی ثابت می‌کنیم که تحت فشار قرار نمی‌گیریم و رئیس‌جمهور موظف است که سرپرست بعدی وزارت صمت را معرفی کند. همچنین رئیس‌جمهور باید بداند که مجلس انقلابی در دفاع از مردم رأی می‌دهد و به تهدیدات و تطمیع‌ها هیچ‌گونه توجهی ندارد.

جوانگرایی مهم‌ترین برنامه مدرس خیابانی است
علی بابایی رئیس فراکسیون کارگری مجلس در موافقت با مدرس خیابانی برای تصدی وزارت صمت گفت: مدرس خیابانی از ابتدای فعالیت خود به عنوان سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت از تشکل‌های کارگری، کارفرمایی و اتاق بازرگانی حمایت کرده و پیوسته پای کار صنعت بوده است. وی خطاب به نمایندگان مجلس، گفت: اشتباه نکنید ما زمان نداریم و حتی اگر یک روز یا یک ساعت وزارت صنعت، معدن و تجارت بدون متولی بماند خیانت است. این نماینده مجلس اضافه کرد: اگر صنعت خودرو و فولاد دارای مشکل است باید به این نکته توجه کنیم که مافیای آنها کسانی هستند که از بیرون مدیریت می‌کنند و برای ارائه سند خودرو و فعالیت‌های ایران خودرو تلاش می‌کردند.

رأی اعتماد به مدرس خیابانی، رأی به خودکفایی و ثبات بازار ارز است
محمد خدابخشی نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در موافقت با مدرس خیابانی برای تصدی وزارت صمت گفت: شخصی که برای تصدی وزارت به مجلس معرفی شده است، فردی است که امتحان خود را در دوران تصدی قائم مقامی وزارت صمت در حوزه بازرگانی و همچنین سرپرستی این وزارتخانه به خوبی پس داده است از این رو مشکلات موجود و انتقادات همراهان متوجه دولت است و نه فقط این وزارتخانه. همه مسئولیت‌ها و انتظارات را نباید از وزارتخانه خاص مطالبه کنیم.
وی گفت: در بازه زمانی تحریم فشارهای شدید بین‌المللی برای انزوای ایران و مسدود شدن کانال‌های بانکی که تأمین کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید با دشواری مواجه بود و بسیاری از واحدهای تولیدی را با مشکل مواجه کرده بود، وی توانست با تکیه بر توان و ظرفیت داخلی اقدام به احیای صنعت و پایداری تولید کند.

سلامت و دیانت از ویژگی‌های مدرس خیابانی است
سید احمد رسولی نژاد نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس در موافقت با مدرس خیابانی برای تصدی وزارت صمت، با بیان اینکه سابقه شناخت بنده از «خیابانی» به دوره هفتم مجلس برمی گردد، گفت: آن زمان او در شهرستان فیروزکوه به عنوان مدیر کارخانه سیمان مشغول به کار بود و من از آن زمان وی را می‌شناسم و همان زمان نیز پیگیر فعالیت‌های او بوده‌ام.
وی با اشاره به اینکه ما دوره‌هایی را پشت سر گذاشته‌ایم، خاطرنشان کرد: من به شخصه سال آخر دولت‌های اصلاحات و سازندگی را در مجلس پشت سر گذاشته‌ام، دوستان خیلی مراقب باشید زیرا جریان‌هایی هستند که می‌خواهند مجلس را تحت تأثیر قرار دهند اما ما به عنوان کمیسیون تخصصی بررسی کردیم و به مسائلی که امروز مطرح شد نرسیدیم.
رسولی نژاد تاکید کرد: در رابطه با سابقه کار «خیابانی» نیز باید بگویم که در برخی از دوره‌ها افرادی به عنوان وزیر به مجلس پیشنهاد شده‌اند که یک روز کار دولتی نداشته‌اند اما او در ۳۰ سال اخیر در تمام سطوح کار کرده است و پله پله مشغول فعالیت بودند به طوری که در بخش‌های صنعت، بازرگانی مشغول به فعالیت بودند.
نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس با بیان اینکه مشکلات در درون کشور زیاد است و ما برای همان طرح سوال از رئیس جمهور را مطرح کرده‌ایم، تصریح کرد: از این رو اگر این اتفاق صورت می‌گرفت بخشی از ابهامات و سوالات مرتفع می‌شد، از طرف دیگر دولت یک تیم اقتصادی دارد، حال اینکه تمام مشکلات را متوجه یک فرد کنیم که تنها ۳ ماه سرپرست وزارتخانه بوده است درست نیست.
مدرس خیابانی: برنامه‌ای مهم‌تر از حمایت ساخت داخل نداریم
بعد از سخنان مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی وزارت صمت، مدرس خیابانی به بیان دیدگاه‌های خود پرداخت و به برخی انتقادات که از سوی برخی نمایندگان مطرح شده بود، پاسخ داد.
وزیر پیشنهادی وزارت صمت با اشاره به شرایط کنونی کشور که هم سخت و هم اعتلاء بخش است، گفت: سخت از این جهت که شرایط تحریمی به سرکردگی آمریکا، به کشور فشار می‌آورد و با شیوع کرونا، این فشارها توسعه یافته است اما اعتلاء بخش از این جهت که به تولید داخل عمق می‌دهد.
مدرس خیابانی با اشاره به شرایط کرونا و افزایش تولید کالاهای مرتبط با مبارزه با این ویروس اظهار داشت: در سال «جهش تولید» افزایش تولید ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده از مصادیق تعالی‌بخشی به تولید داخل است که برای استقلال صنعتی و مقابله با شیوع این ویروس فرصتی بی‌نظیر بود.
مدرس‌خیابانی یادآور شد: اینجانب دغدغه معیشت مردم، تحقق جهش تولید با استفاده از عمق تولید داخل، توسعه سرمایه‌گذاری، توسعه صادرات و کنترل واردات و نهایتاً تنظیم بازار را در صدر برنامه‌های خود قرار داده‌ام و تلاش می‌کنم تا با ظرفیت‌های خالی صنعتی و معدنی تکمیل شده، به اشتغالزایی کمک کنم.
وی با اشاره به استفاده از ظرفیت تمام استان‌های کشور در افزایش تولید بخصوص استان‌های محروم و مناطق مرزی تصریح کرد: از واردات کالاهای غیرضروری و دارای مشابه تولید داخل به شدت جلوگیری می‌کنم. در زمان قائم‌مقامی وزارت صمت، ممنوعیت ۲۵۰۰ قلم کالای غیرضروری را تصویب کردم که جلوی خروج چهار میلیارد دلار ارز از کشور گرفته شد.
مدرس‌خیابانی، توسعه فضای کسب و کار و بهبود محیط کسب و کار را از دیگر برنامه‌های اصلی وزارت صمت دانست و گفت: به دنبال انتصاب مدیران شایسته جوان هستم. تعدادی از نمایندگان اتهاماتی در خصوص انتصابات به من وارد کردند. برای انتصابات از دستگاه‌های امنیتی استعلام بگیرید. من از نوادگان شیخ محمد خیابانی در تبریز هستم؛ این چیزها به من نمی‌چسبد.
وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر اینکه برنامه‌ای مهمتر از حمایت از ساخت داخل در وزارت صنعت نداریم، خاطرنشان کرد: هر فردی که وارد حوزه تولید داخل شده است، با تعرفه‌های وارداتی از او حمایت می‌کنم. جلوی واردات کالاهای دارای مشابه تولید داخل را گرفته‌ام. اگر در این بازه زمانی، تولید داخل را روی پای خود نگذاریم، شاید دیگر هیچ‌گاه موفق نشویم.
مدرس‌خیابانی افزود: صادرات ۵۷ میلیون تن زنجیره فولاد معادل ۹ میلیارد دلار در زمانی که قائم‌مقام وزارت صمت بودم، تحقق یافت. این در حالی است که به دلیل کرونا، آلمان و اسپانیا ۴۵ درصد و انگلیس ۲۰ درصد کاهش صادرات داشته‌اند. رشد اقتصادی چین پس از ۲۰ سال متوقف شده است اما کشوری که ۱۵ کشور همسایه دارد، نباید روند صادرات آن متوقف شود. ما به استان‌های مرزی توجه بیشتری خواهیم کرد. راه افزایش تولید، توجه به استان‌های مرزی و صادرات از این استان‌ها است.
وی با بیان اینکه از دیگر برنامه‌های مهم من در وزارت صمت، تکمیل طرح‌های نیمه ‌تمام صنعتی و احیای واحدهای صنعتی متوقف شده است، افزود: در برنامه داریم تا پایان سال ۵۰۰ واحد صنعتی احیا شود که تاکنون ۴۳۰ واحد آن احیا شده است.
مدرس‌خیابانی درباره صنعت خودروسازی گفت: غول‌های خودروسازی که در دوره برجام به کشور آمدند، اولین صنایعی بودند که با بازگشت تحریم‌ها، کشور را ترک کردند. فکر می‌کردند می‌توانند خودروسازی ما را تحریم کنند اما در چهار ماهه ابتدای امسال ۱۴۰۰ دستگاه تولید خودرو داشته‌ایم. پس از دو سال کاهش تولید خودرو، شاهد رشد ۲۰ درصدی تولید خودرو بودیم. ایران‌خودرو به تنهایی در چهار ماهه امسال ۳۳ درصد رشد تولید خودرو داشت. همچنین تعهدات خودروسازان ۷۱ درصد کاهش یافت. ۱۹۰ هزار دستگاه خودروی کفِ پارکینگی در حال حاضر به کمتر از ۸۰ هزار دستگاه رسیده است.


کد مطلب: 114911

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdceze8zzjh8zoi.b9bj.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir