الاخبارمطرح کرد:

تحریم رهبر ایران، عمق تنگنایی را نشان داد که آمریکا در آن قرار دارد

4 تير 1398 ساعت 23:16


یک روزنامه لبنانی تحریم‌های جدید آمریکا را نمادین توصیف کرد و نوشت: این گام نمادین ترامپ، عمق تنگنایی را نشان می‌دهد که آمریکا در آن گرفتار شده است.
روزنامه لبنانی الاخبار گزارش داد که به نظر می‌رسد دونالد ترامپ از زمان اقدام ایران در سرنگون کردن پهپاد آمریکایی در خلیج فارس دست‌بسته است. از طرفی نمی‌خواهد اقدام به ماجراجویی نظامی‌ای کند که بر تبلیغات انتخاباتی‌ آتی‌اش اثر بگذارد و از طرفی دیگر پاسخ اطمینان‌بخشی برای متحدانش پیدا نمی‌کند، بنابراین توازن قوا در بازدارندگی به سود ایران باقی مانده است».
الاخبار با اشاره به تحریم‌های جدید نوشت: بنابراین تنها چاره‌ای که برای این مرد مانده، تحریم‌هایی است که این بار و برای نخستین بار شامل شخص رهبر ایران آیت‌الله علی خامنه‌ای، دفترش و هشت فرمانده سپاه پاسداران هم شده است.
این روزنامه لبنانی، این اقدام دولت آمریکا را نمادین توصیف کرد و نوشت: این گام نمادین ترامپ، عمق تنگنایی را نشان می‌دهد که آمریکا در آن گرفتار شده است. این گام نشان‌دهنده محدود بودن گزینه‌های آمریکا بعد از سرنگون شدن پهپادش توسط پدافند هوایی ایران است. به نظر می‌رسد تحریم‌ها، پاسخ نهایی است که مرد کاخ سفید» تهدید به اجرای آن کرده بود.
الاخبار توضیح داد: وقتی تحریم جدید اعلام شد، ترامپ گفت که این تحریم‌ها پاسخ قدرتمند و مناسب به رفتارهای تحریک‌آمیز روزافزون ایران است. او رهبر ایران را مسئول نهایی رفتار ایران دانست و گفت «تحریم‌ها... رهبر و دفتر و نزدیکان او را از دسترسی به منابع اساسی مالی محروم می‌کند، اما این در حالی است که توضیحات استیو منوشن وزیر خزانه‌داری آمریکا درباره علت تحریم‌ها دست عکس توضیح ترامپ بود. او گفت که هدف گرفتن پهپاد آمریکایی توسط ایران، اشتباه آنان نبوده بلکه کاری عامدانه بوده است. ترامپ پیشتر گفته بود که این اقدام ایران احتمالا ناشی از اشتباه یک ژنرال ایران بوده است.
الاخبار همچنین توضیح داد که هم‌زمان با این رخداد، مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا به عربستان سعودی رفت و با شاه و ولی‌عهد آن دیدار کرد. او همچنین به ابوظبی رفت و با ولی‌عهد ابوظبی دیدار کرد. اما سخنان غافلگیرکننده ترامپ درباره خلیج (فارس) تلاش وزیر خارجه‌اش را که برای اطمینان‌بخشی به متحدانشان به منطقه رفته بود، تحت الشعاع قرار داد. ترامپ گفت چرا ما برای سال‌های طولانی بدون دریافت چیزی، مسیر ترددهای کشورهای دیگر را حمایت و محافظت می‌کنیم؟. او گفت که کشورهایی که از این اقدام‌ آمریکا بهره‌مند می‌شوند باید خودشان بیایند و از کشتی‌هایشان محافظت کنند. پیشتر نیز یشل کوزینسکی تحلیلگر ارشد بین‌الملل شبکه سی‌ان‌ان با انتقاد از این اقدام ترامپ گفت که سابقه نداشته که دولتی در آمریکا رهبر یک کشوری را تحریم کند و حتی علیه فردی مانند ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز رویکرد مشابهی نداشته است.
وی گفت که ترامپ از این دستور به عنوان مثال تازه‌ای برای ضربه زدن به توافق هسته‌ای استفاده می کند حال آن که بنا بر نظر بسیاری از ناظران بین المللی این خود آمریکا و اقداماتی که در پیش گرفته بوده که وضعیت را به شرایطی کشانده است که ما اکنون در آن هستیم. این اقدامات آمریکایی‌ها بودند که تنش‌زا بوده است.


کد مطلب: 109594

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcf11dyjw6dxta.igiw.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir