نظامیان آمریکایی برای مشارکت مستقیم در جنایات سعودی به عربستان اعزام می‌شوند

تشدید کشتار یمنی‌ها در ذی الحجه

29 تير 1398 ساعت 22:35


سعودی به جای توجه به مسئولیت خدمات رسانی به حجاج خانه خدا، بر کشتار گسترده تر مردم یمن در ماه ذی الحجه ماهی که در آن جنگ رد و بر صلح تاکید می‌شود تاکید دارد و در همین چارچوب نیروهای نظامی آمریکایی راهی این کشور شده‌اند.
آمریکا که کشتار مسلمانان محور تحرکاتش است این روزها که جهان اسلام معطوف به حج ابراهیمی است را فرصتی برای اجرای این طرح می‌داند که محور آن را گسترش حضور مستقیم در کشتار مردم یمن تشکیل می‌دهد. پس از موافقت پادشاه عربستان با استقرار نظامیان آمریکایی در این کشور، وزیر دفاع آمریکا مجوز اعزام نیرو و تجهیزات این کشور به عربستان سعودی را صادر کرد. بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، این تصمیم پادشاه با هدف افزایش سطح همکاری‌های مشترک دفاعی در زمینه امنیت و ثبات منطقه است. دو مقام نظامی به این شبکه گفته‌اند که قرار است ۵۰۰ نظامی آمریکایی در پایگاه هوایی شاهزاده سلطان واقع در منطقه‌ای بیابانی در شرق ریاض، مستقر شوند.
همزمان با این اقدام ساعاتی بعد از آنکه انفجارهایی بزرگ، پایتخت یمن را لرزاند، ائتلاف سعودی از آغاز موج جدیدی از حملات هوایی به صنعاء خبر داد. ائتلاف سعودی از آغاز موج جدیدی از حملات هوایی به نقاطی در صنعاء پایتخت یمن خبر داد و آن را آغاز «عملیاتی منحصر به فرد» نامید. در بیانیه ائتلاف آمده که «اهدافی نظامی» شامل «سایت‌های پدافند هوایی و انبارهای موشک‌های بالستیک» وابسته به حوثی‌ها هدف قرار گرفت. ساعاتی قبل از اعلام این خبر توسط رسانه‌های سعودی، ساکنان صنعاء، از شنیده شدن صدای انفجارهایی بزرگ خبر داده بودند.
«ترکی المالکی» سخنگوی ائتلاف، مدعی انهدام پنج سایت پدافند هوایی و انبار موشک بالستیک شد و گفت این حملات ادامه روند پیشین برای حمله به توان پدافندی یمن است. مچنین اردوگاه‌های «الصُباحه» و «الصمع» و «الفریجه» در غرب صنعاء نیز هدف قرار گرفته شده است. وبگاه خبری «المشهد الیمنی» اعلام کرد که ائتلاف سعودی بیش از پنج حمله هوایی شدید به مقر سابق لشکر زرهی یکم انجام داد و صدای انفجارها در همه جای پایتخت شنیده شد.
نکته قابل توجه آنکه شرکت لاکهید مارتین آمریکا موفق شد قرارداد فروش ۱.۵ میلیارد دلاری سامانه دفاع موشکی تاد به عربستان را برنده شود. بر اساس اعلام پنتاگون، قرارداد جدید اصلاح قرارداد سابق برای تولید سامانه دفاعی برای عربستان است. قراداد جدید قیمت کلی فروش سامانه تاد به عربستان را به ۵.۳۶ میلیارد دلار افزایش می‌دهد.
در واکنش به جنایات سعودی ارتش یمن اعلام کرد که با پهپاد «قاصف k۲» یک پایگاه هوایی در جنوب غرب عربستان سعودی را هدف قرار داده است. یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن در سخنانی تأکید کرد که عملیات هوایی اخیر این کشور علیه پایگاه «ملک خالد» در پاسخ به تداوم جنایات سعودی، انجام شد. محمد علی الحوثی رئیس شورای عالی انقلاب یمن نیز تأکید کرد، عربستان و امارات مجری سیاست‌های آمریکا هستند و این واشنگتن است که در یمن گرسنگی ایجاد کرده است.


کد مطلب: 109990

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcf11dyxw6dx1a.igiw.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir