فتاح:

از ارز ۴۲۰۰ تومانی استفاده نکرده‌ایم

17 تير 1399 ساعت 21:32


رئیس بنیاد مستضعفان از اعلام آمادگی برای عرضه تمام املاک این نهاد در بورس مستغلات خبر داد و گفت: بنیاد مستضعفان از ارز ۴۲۰۰ تومانی استفاده نکرده است.
سید پرویز فتاح در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس با ارائه پیشنهادهایی درباره پرداخت اعتبارات به صورت قرض الحسنه، تامین مسکن محرومان و تکمیل پروژه‌های عمرانی نیمه تمام کشور اظهار کرد: به دنبال توسعه فعالیت‌های بنیاد مستضعفان در زمینه محرومیت زدایی و کمک به معیشت مردم هستیم و بنیاد مستضعفان برای احداث مسکن محرومان می تواند با تامین زمین، سیمان و برخی از مصالح ساختمانی، از بار دولت در تولید مسکن تا حدودی بکاهد.
وی با اشاره به پیشنهاد بنیاد مستضعفان برای کمک به تکمیل پروژه های نیمه تمام کشور گفت: اگرچه بنیاد مستضعفان مسئولیت تخصصی در برابر تکمیل پروژه های عمرانی ندارد اما این پیشنهاد را داریم تا بنیاد مستضعفان، دولت و مجلس با همکاری یکدیگر طرحی تدوین کنند تا این پروژه ها با استفاده از ظرفیت بنیاد تکمیل شود.
وی افزود: در حوزه ارائه تسهیلات بانکی، تلاش داریم تا به سمت تسهیلات قرض الحسنه حرکت کنیم؛ البته محدودیت هایی در این مسیر داریم ولی معتقدیم که می‌توانیم برای کمک به مردم با تامین منابع مالی این تسهیلات، وام های قرض الحسنه را در قالب قرض الحسنه مسکن و ... در اختیار اقشار ضعیف قرار دهیم. وی با اشاره به این که کل درآمد و فروش ما سال ۹۸، حدود ۳۶ هزار میلیارد تومان بوده است، در واکنش به مقایسه دارایی‌های بنیاد مستضعفان با دولت گفت: من بارها اعلام کرده‌ام و اینجا نیز می گویم که نسبت ما در مقایسه با جی دی پی، کمتر از یک درصد است و به هیچ وجه توان اقتصادی ما، قابل مقایسه با دولت نیست و حتی میزان فروش سالانه بنیاد از برخی شرکت‌های دولتی هم کمتر است.
وی با اینکه بنیاد مستضعفان حتما با مجلس، دولت و قوه قضائیه هماهنگ است افزود: در ماجرای کرونا بنیاد مستضعفان خود را موظف به کمک به اقشار مختلف نیازمند دانست و با هماهنگی دولت تلاش کرد تا تبعات شیوع کرونا برای اقشار ضعیف را کاهش دهد.
رئیس بنیاد مستضعفان با اشاره به اینکه ۱۵ منطقه آبادانی و پیشرفت بنیاد به ۳۱ منطقه افزایش می یابد خاطرنشان کرد: ما با استقرار ۳ ساله در هریک از این مناطق سعی داریم تا چهره محرومیت را از این مناطق پاک کنیم ولی البته ما قرار نیست جای دولت را در این مناطق بگیریم. وی با اشاره به جزئیاتی از واگذاری زمین های مصادره شده توسط خاندان پهلوی به مردم گفت: این زمین ها که توسط خاندان پهلوی از مردم غصب شده بود و بعد از انقلاب در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفت، حالا به نام مالکان اصلی این زمین‌ها می شود و به صاحبان آن بازمی گردد.
فتاح با اشاره به جلسه اخیر با وزیر اقتصاد در خصوص مشارکت بنیاد مستضعفان در بورس املاک و مستغلات گفت: ما به وزیر نیز اعلام کردیم که بنیاد مستضعفان از مشارکت در بورس املاک و مستغلات استقبال می کند و حاضریم تمامی املاک خود را در بورس مستغلات عرضه کنیم و آمادگی کامل برای این کار داریم.
وی با اشاره به تکمیل پروژه های نیمه تمام بنیاد مستضعفان طی امسال و سال آینده گفت: علاوه بر این تلاش کرده ایم تا در این شرایط حتما جهش تولید را در شرکت های بنیاد مستضعفان رقم بزنیم و این جهش حتما در بنیاد مستضعفان اتفاق خواهد افتاد؛ این در حالی است که ما دستور داده ایم در این شرایط هیچ کارگری نباید اخراج شود و اجازه نیز نخواهیم داد تا حقوق معوق در شرکت هایمان داشته باشیم.
فتاح با اعلام خبر هزینه ۱۶۰۰ میلیارد تومانی بنیاد مستضعفان برای کمک به اقشار ضعیف در جریان شیوع کرونا گفت: در آخرین اقدام انجام شده، بنیاد مستضعفان با تخصیص ۵۰ میلیارد تومان زمینه آزادی ۲۵۷۴ زندانی جرائم غیرعمد نیازمند را فراهیم کرد. آمادگی داریم در صحن علنی مجلس ارائه گزارش دهیم و به سوالات مردم و نمایندگان آنها در حضور رسانه ها پاسخ دهیم؛ چراکه ما معتقدیم نهادهایی مثل بنیاد مستضعفان باید پاسخگوی مردم و نمایندگان باشند.


کد مطلب: 114390

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcf1jdyxw6dyma.igiw.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir