چرا مانع طرح سوال از رئیس‌جمهور می‌شوند؟

سوال از رئیس‌جمهور که چندی است در مجلس شورای اسلامی مطرح شده با حاشیه‌هایی همراه گشته است، حاشیه‌هایی پر رنگ که از سوی برخی از...

10 خرداد 1397 ساعت 1:51


سوال از رئیس‌جمهور که چندی است در مجلس شورای اسلامی مطرح شده با حاشیه‌هایی همراه گشته است، حاشیه‌هایی پر رنگ که از سوی برخی از اعضای دولت شکل گرفته و نشان از نگرانی آن‌ها از طرح سوال دارد.
سوال از رئیس‌جمهور یک امر قانونی است، مجلس شورای اسلامی که وظیفه قانون‌گذاری و نظارت بر قانون را بر عهده دارد، وظیفه سوال و استیضاح وزرا و رئیس‌جمهور را نیز دارد. نمایندگان مجلس باید دلیل محکم و قانع کننده‌ای برای طرح سوال خود داشته باشند تا به نتیجه مطلوب دست پیدا کنند، این نتیجه مطلوب باید منافع ملی، منافع انقلاب و مردم را تأمین کند در غیر این صورت سوال و استیضاح خارج از منافع ملی، انقلاب و مردم نه تنها مشکل گشا نخواهد بود، بلکه مشکل ساز نیز می‌شود.
اما به هر حال، سوال از رئیس‌جمهور یک اتفاق قانونی است. چنین رفتاری از سوی پارلمان‌ها و مجالس در دیگر کشورها هم صورت می‌گیرد و رئیس‌جمهور باید برای پاسخ دادن به پرسش‌ یا پرسش‌های نمایندگان پارلمان کشور خود به صحن مجلس برود، پرسش را بشنود و پاسخ بدهد. اگر نمایندگان از پاسخ قانع شدند که مسئله حل است، اما اگر قانع نشدند روال قانونی برای ادامه پیگیری نمایندگان از سوال خود طی خواهد شد.
اما در جریان سوال از‌ آقای روحانی رئیس دولت تدبیر و امید، شاهد تلاش‌هایی بودیم تا این اتفاق نیفتد و آقای روحانی در مقام پاسخگویی به نمایندگان مجلس به خانه ملت نرود. این تلاش‌ها، هم در مجلس اتفاق افتاد و هم در دولت، برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی حتی خبر از تهدید، وعده و وعید دادند که باعث شد تا برخی از نمایندگان امضای خود را از طرح سوال پس بگیرند.
قرار است یک روند دموکراتیک در یک حکومت مردم سالار دینی طی شود، چنین رفتارهای قانونی نشان از عمق دموکراسی قانونمند در جمهوری اسلامی ایران است و هیچگاه باعث تضعیف جایگاه ریاست جمهوری نمی‌شود که اگر چنین بود در قانون این حق برای مجلس شورای اسلامی گنجانده نمی‌شد.
به نظر می‌رسد باید اینگونه رفتارهای قانونی آنقدر عادی و ساده جلوه کند که از حاشیه سازی‌های پر هزینه که از سوی برخی دولتمردان، نمایندگان مجلس و حتی احزاب و گروه‌های سیاسی و رسانه‌ها بکاهد و در مسیر قانونی خود حرکت کند.
قطعاً اگر سوال به حق و بجایی که باید از سوی مسئولین چه وزیر و چه رئیس‌جمهور در خانه ملت پاسخ داده شود می‌تواند مردم سالاری دینی را در جامعه نهادینه تر کند و مردم نیز به این باور خواهند رسید که هر یک از قوا در چارچوب وظایف قانونی خود عمل می‌کنند، اما اکنون که برای چندمین بار است طرح سوال از رئیس‌جمهور پس گرفته می‌شود در میان افکار عمومی جامعه چه فضایی شکل گرفته است؟ مردم با خود و در میان خود چه می‌گویند و چه تحلیل می‌کنند؟
آیا مردم نباید در جریان تحرکاتی که برای طرح سوال از رئیس‌جمهور محترم صورت می‌گیرد قرار گیرند؟ اکنون آنها این پرسش را دارند که چرا امضاها جمع می‌شود و به حد نصاب هم می‌رسد اما پس از چند روز همان‌هایی که امضا کرده‌اند امضای خود را پس می‌گیرند؟! چنین اتفاقی باعث تعجب مردم شده است.
اکنون، هم مجلس شورای اسلامی و هم دولت زیر نظر مردم قرار دارند‌ مردم، هم در تشکیل خانه ملت و هم در تشکیل دولت نقش مستقیم دارند و این حق مردم است که بدانند در امور این دو قوه چه می‌گذرد.
اکنون زمان متهم کردن یکدیگر در قوه مقننه و قوه مجریه نیست زمان پاسخگویی و شفاف سازی برای مردم است. این که یکی از دولتمردان می‌گوید سوال کنندگان از رئیس‌جمهور نماینده مردم نیستند یا این که نمی‌دانیم هدف از طرح سوال از رئیس‌جمهور چیست و این یک دور باطل است، پاسخ به تعجب مردم نیست. 
هر یک از قوا بر اساس قانون اساسی جایگاه خود را دارند و البته استقلال قوا نیز یکی از قوانینی است که در قانون اساسی به آن تأکید شده است اما هر یک از آنها وظایفی دارند، اگر تعلل در اجرای وظایف قانونی صورت گیرد مردم اعتماد خود را از دست خواهند داد و اعتماد مردم سرمایه بزرگی است که باعث قوت و اقتدار هر قوه و نهاد یا سازمانی‌ برای اجرای وظایف خود است.
نباید به خاطر مسائل پشت پرده و حاشیه‌ای، زد و بندهای سیاسی، جناحی یا لابی‌های اقتصادی به فضای سیاسی – اجتماعی کشور ضربه وارد شود. مهم اعتماد مردم است که باید برای نگهداری و افزایش‌ آن تلاش کرد.
مجلس و دولت اکنون در آزمون صداقت، شفاف سازی و پاسخگویی به مردم قرار دارند و اگر وظایف قانونی خود را به درستی انجام ندهند تنها آنها نیستند که آسیب خواهند دید بلکه نظام اسلامی در معرض قضاوت و انتقاد قرار خواهد گرفت که البته حق نیست چنین باشد. ناکارآمدی‌ها نباید به حساب انقلاب و نظام اسلامی نوشته شود. پس باید تن به قانون داد. سوال از رئیس‌جمهور یک تابو نیست.

نویسنده: محمد صفری


کد مطلب: 104580

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcfcjdyxw6dxta.igiw.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir