طبل تو خالی

اردن طی روزهای اخیر میزبان نشستی چهارجانبه بوده است. وزرای خارجه چهار کشور مصر، اردن، آلمان و فرانسه در ارتباط با آنچه برقراری صلح در خاورمی

4 مهر 1399 ساعت 22:24


اردن طی روزهای اخیر میزبان نشستی چهارجانبه بوده است. وزرای خارجه چهار کشور مصر، اردن، آلمان و فرانسه در ارتباط با آنچه برقراری صلح در خاورمیانه نامیده‌اند گرد هم جمع شده و بیانیه‌ای مشترک نیز صادر کردند. حال این سوال مطرح است که این نشست تا چه میزان می‌تواند در حل مسئله فلسطین و احقاق حقوق فلسطینی‌ها موثر باشد؟ برای پاسخ به این پرسش بررسی ترکیب حاضر در اجلاس قابل توجه است. اردن در حالی میزبان این نشست بوده که محور اصلی مطالبات آن را حفظ مدیریت این کشور اماکن مقدسه فلسطین تشکیل می‌دهد چنانکه در بند پنجم بیانیه پایانی آمده است: بر اهمیت حفظ وضعیت موجود در اماکن مقدسه قدس و نقش مهم اردن و قیمومت این کشور بر این امکان تأکید می‌کنیم. در همین حال اردن از اقدامات صهیونیست‌ها در دره اردن نگران است و الا اقدام چندانی در حمایت از فلسطین از جمله شکستن محاصره غزه صورت نمی‌دهد در همین حال حامی سازشکاری امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی نیز می‌باشد. مصر نیز که توافق کمپ دیوید را با رژیم صهیونیستی امضا کرده است عملا کارکردی در قبال فلسطین ندارد جز آنکه با تشدید نظارات‌ها عملا در تحریم غزه مشارکت می‌کند در حالی که اخیرا نیز از حامیان سازش عربی با صهیونیست‌ها بوده است.
حضور مصر در این نشست نیز نوعی احیای آبروی از دست رفته قاهره به دلیل همراهی با سلطه گری صهیونیست‌ها و تحرکات بحران ساز آمریکا در منطقه است. آلمان نیز هر چند ادعای میانجی گری برای تبادل اسرای فلسطینی و صهیونیست‌ها را دارد اما در عمل کارکردی در این عرصه نداشته است و با حمایت یک جانبه از رژیم صهیونیستی عملا به عاملی برای تشدید فشار بر اسرای فلسطینی مبدل شده است. فرانسه نیز که سیاست‌های ماه‌اخیر در چارچوب نگاه جدید به خاورمیانه قابل تعریف است چنانکه این حضور پس از تحرکات فرانسه در لبنان، عراق و برخی دیگر از کشورهای عربی صورت می‌گیرد. در اصل می‌توان گفت که این کشور هر چند که با ادعای بررسی تحولات فلسطین و روند صلح گردهم آمدند اما در عمل هیچ اقدامی در این زمینه نداشته‌اند و هر کدام به دنبال منافع خود بوده‌اند. عدم مخالفت آنها با سازشکاری امارات و بحرین و خیانت آنها به فلسطین خود سندی بر عدم صداقت آنها برای برگزاری این نشست اسن. در اصلی نشست مذکور صرفا محلی برای گرفتن عکس یادگاری بوده که دستاوردی برای فلسطین و منطقه ندارد و بار دیگر اثبات شد که تنها راه احقاق حقوق ملت فلسطین انتفاضه ملسحانه است که می‌تواند در سراسر فلسطین آغاز گردد. 

نویسنده: فرامرز اصغری


کد مطلب: 115489

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcfctdy1w6dyja.igiw.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir