انتقام از حماسه ۹ دی

جریانات اخیر را نمی‌توان بی‌ارتباط با فتنه ۸۸ و عوامل آن دانست، حتی این فتنه‌ها به اغتشاشات سال ۷۸ نیز مربوط است، کافی است به تاریخ بازگردی

11 دی 1396 ساعت 21:25


جریانات اخیر را نمی‌توان بی‌ارتباط با فتنه ۸۸ و عوامل آن دانست، حتی این فتنه‌ها به اغتشاشات سال ۷۸ نیز مربوط است، کافی است به تاریخ بازگردیم و عملکرد آنهایی که وقایع ۷۸ و ۸۸ را باعث شدند بنگریم تا به حقایق دست یابیم. این اغتشاشات بدون برنامه‌ریزی نبوده است. در حالی که مطالبات مردم با تجمعات آرام همراه بود،‌ ویروس‌های بیمار وارد میدان شدند.
فتنه ۸۸ با راهپیمایی بزرگ مردم در ۹ دی ماه باطل شد، مردم با حضور خود، این فتنه را خاموش کردند، اما آتش آن زیر خاکستر پنهان بود. عوامل و نفوذی‌های جریان فتنه ویروس‌های بیماری هستند که در طول سال‌های ۷۸ تا ۸۸ و اکنون در سال ۹۶ همچون دیگر شهروندان به زندگی عادی خود ادامه دادند تا زمینه دیگری را برای ایجاد فتنه آماده کنند. کینه عوامل فتنه داخلی و خارجی از مردم و نظام اسلامی که باعث شکست آنها در پروژه براندازی شده بود، در دل آنها باقی است، این فتنه تازه را باید اقدامی برای انتقام از پایداری مردم بر آرمان‌های انقلاب آنها دانست.
شاید عوامل فتنه که خود هنوز در ایران حضور دارند و حتی در پست‌هایی مشغول هستند، در ظاهر اقدامات آشوب‌طلبان را محکوم می‌کنند و خود را با حاکمیت اسلامی همراه نشان می‌دهند، اما این یک طرف ماجراست.
آنها که مجرم در فتنه ۸۸ هستند، سعی دارند برای فتنه‌ای که همچون دفعات گذشته با حضور مردم سرکوب خواهد شد، معادل‌سازی کنند، آنها سعی دارند تا منتقدین و رقیب خود و دولت را در این جریان مقصر نشان دهند و آنها را عامل ایجاد آشوب‌های چند روز اخیر معرفی کنند.
دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی در تلگرام خود خبری را منتشر می‌کند که نشان می‌دهد این جریان در صدد است تا مقصر بروز اغتشاشات و اعتراضات را جناح طرف مقابل معرفی کند. آقای کرباسچی در کانال خود اینگونه نوشته است؛ «احظار (احضار) علم‌الهدی توسط شورای عالی امنیت ملی. امروز عصر آیت‌الله علم‌الهدی امام جمعه مشهد به شورای امنیت ملی احظار شد. گفته می‌شود شمخانی با لحن شدید‌اللحنی نسبت به اقدام پشت پرده وی برای حضور خیابانی مردم مشهد به وی اخطار داده است. شمخانی تهدید کرد که پرونده وی را به دادگاه روحانیت ارسال می‌کند. علم‌الهدی ابتدا نسبت به صحبت‌های دبیر شورای امنیت ملی اعتراض کرده ولی بعد از بیان نظرات نماینده رهبری و تأیید گفته‌های دبیر شورای امنیت ملی، وی مجبور به عذرخواهی و خواستار فرصت جبران شد. علم‌الهدی در مورد تحریک عده‌ای از طرفدارانش برای تجمع در مشهد را نتیجه جلسه خود با اصولگرایان جبهه پایداری دانست و گفت به خاطر این اقدام خواستار بخشایش از سوی امام زمان و مقام معظم رهبری است. اخبار تکمیلی را با ما باشید.»
این خبر هم از سوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و هم از سوی آقای علم‌الهدی تکذیب شد، اما این پایان ماجرا نبود. در پی اقدام آقای کرباسچی در خبرسازی، عطاءالله مهاجرانی وزیر ارشاد فراری دولت اصلاحات که در انگلیس به سر می‌برد در پیام خود نوشت؛ «طرح تظاهرات مشهد در جلسه اعضای شورای جبهه پایداری با علم‌الهدی برنامه‌ریزی شده است، آیا آیت‌الله خامنه‌ای این امام جمعه را برکنار می‌کند!؟»
چنین سیاستی حتی در پاسخ به ادعای معصومه علی‌نژاد روزنامه نگار فراری اصلاح‌طلب علیه خانم ابتکار نیز دیده می‌شود آنجا که در این تکذیبیه گفته است؛ «در این شرایط اصلاح‌طلبان و دولت روحانی مایه ثبات جامعه هستند و این را اصلاً دولت ترامپ نمی‌خواهد. همانطور که رقیب دولت روحانی و کلید زنندگان اعتراضات اخیر هم نمی‌خواهند. علی‌نژاد هم که الان کارمند صدای آمریکاست!»
وصله ناجور ایجاد فتنه و اغتشاش به اصولگرایان نمی‌چسبد، کارنامه درخشان! اصلاح‌طلبان در آشوب‌ها و فتنه‌های سال‌های ۷۸ و ۸۸ خود سند قاطع و محکمه پسندی است که نشان می‌دهد آنها در ایجاد فتنه نقش اصلی را داشتند.
اگر اکنون چنین اتهامی به جناح سیاسی مقابل خود وارد می‌کنند، برای آن است که بتوانند انتقام شکست‌های فتنه ۷۸ و ۸۸ را از نظام اسلامی بگیرند.
چنین ادعایی از سوی اصلاح‌طلبان و عقبه آنها یک نکته را در خود دارد و آن دامن زدن به فضای دو قطبی، فراخوان به هواداران خود برای حضور در میدان فتنه و تقابل با جناح سیاسی اصولگرا و هواداران آنها است.
نباید از یاد برد که همین اصلاح‌طلبان از حضور نیروهای ایران برای نبرد با داعش در سوریه و عراق انتقاد می‌کردند و آن را بی‌فایده می‌انگاشتند، فضایی را علیه مدافعان حریم و حرم شکل دادند که حتی برخی در داخل علیه رشادت و دلاوری جوانان این کشور اقدام کردند و اکنون بار دیگر در شعارهای برخی عوامل فتنه‌گر این روزها، حتی به سردار دلاور، قاسم سلیمانی که دشمن نیز به فرماندهی و درایت او اعتراف دارد، بی‌احترامی می‌کنند.
هدف فتنه تازه با همراهی و همدستی عوامل داخلی با دشمن خارجی، انشقاق میان مردم و نفاق است. اگر همان اصلاح‌طلبان در فکر آینده انقلاب و کشور بودند، هیچ‌گاه اتهام ایجاد فتنه و آشوب را به رقیب خود نمی‌زدند.
ایران اسلامی روزهایی را سپری می‌کند که اتفاقات ناگوار در انتظار آن نیست، بلکه حوادثی را رقم خواهد زد که در آینده بهتر دیده خواهد شد، باید اندکی صبر کرد. 

نویسنده: سیاوش کاویانی


کد مطلب: 102546

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcfj0dyvw6dxta.igiw.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir