منا و مسئولیت فراموش شده

صبح روز عيد قربان سال گذشته بود كه حجاج از مشعرالحرام به سرزمين منا رسيدند و دقايقي بعد...

20 شهريور 1395 ساعت 14:22


صبح روز عيد قربان سال گذشته بود كه حجاج از مشعرالحرام به سرزمين منا رسيدند و دقايقي بعد عازم رمي جمرات شدند. پس از حرکت آنان بود که اخباري که حکايت از رقم خوردن جنايتي در منا داشت در رسانه‌‌های جمعي و شبكه‌های اجتماعي پخش شد؛ خبري كه هر چند دقيقه يكبار حاکي از افزايش تعداد قربانيان جنايتي داشت که بايد گفت اگرچه در دقايق اوليه آن را به بي‌کفايتي، بی‌لياقتي و سوء‌مديريت و سوء‌تدبير سعودي‌ها مربوط می‌دانستند اما در حقيقت جنايتي هولناک بود که از اعماق کينه و حقد صهيونيست‌ها و شجره خبيثه ملعونه آنها ريشه گرفته بود.
آنچه در قالب جنايت منا از سوي ايادي استکبار و به ويژه امريکا و رژيم صهيونیستي و به دست آل‌سعود خبيث رقم خورد در حقيقت نوعي محک زدن و سنجش ميزان اتحاد، غيرت، توانمندي‌ها و نوع عکس‌العمل جهان اسلام بود که در بطن اين جنايت تا به امروز مستتر مانده است. جنايتي که بدست ناپاک آل‌سعود در سال گذشته در سرزمين منا رقم خورد. اگرچه فجيع‌ترين جنايت تاريخ بشري در نوع خود است اما اين آخرين جنايت اين رژيم پليد نخواهد بود همچنان‌که هنوز هم در يمن، سوريه، عراق، بحرين و جاي جاي منطقه شاهد کشتار مسلمين و به‌ويژه شيعيان به دست سفاکان سعودي هستيم.
اگر به رفتارهاي خائنانه اين شجره خبيثه ملعونه در طي سال‌هاي گذشته از حادثه فرودگاه جده تا جنايت منا و ده‌ها و ده‌ها خيانت و کارشکني و تعرض ديگر سعودي‌ها دقت کنيم به اين نتيجه می‌رسيم که همه اين خيانت‌ها و جنايت‌ها به هم مرتبط بوده و در يک راستا صورت گرفته است.
پيگيري و مطالبه مجازات عاملين اين جنايت از سوي تمامي ملت‌های مسلمان جهان و بويژه ملت سرافراز ايران می‌تواند مهر پاياني بر جناياتي از اين قبيل در عرصه بين‌الملل باشد وگرنه با ارزيابي که سعودي‌ها به‌همراه اربابان امريکايي و اسرائيلي خود تاکنون انجام داده‌اند بايد منتظر جنايات فجيع‌تري در آينده در سرزمين‌های اسلامي باشيم چراکه خودفروختگي بسياري از سران کشورهاي اسلامي و سکوت محض و همراهي آنان با رژيم پليد سعودي چيزي جز باز گذاشتن دست آنان براي جنايت‌هاي بعدي در برندارد.
همه بايد بدانند هرکس در برابر جنايتي که در منا رقم خورد کوچک‌ترين سکوتي کند بدون شک در پيشگاه خداوند متعال در گناه اين جنايت بزرگ و جنايات ديگري که درپي آن رقم خواهد خورد شريک خواهند بود.
اکنون حدود ۱۲ ماه از آن حادثه می‌گذرد. به طور قطع رقم حدود ۷۰۰۰ قرباني براي جنايتي كه در قرون اخير كم‌سابقه و يا حتي بي‌سابقه است و به گفته برخي كارشناسان حوزه حقوق بين‌الملل اين فاجعه حتي صدور چندين قطعنامه از سوي شوراي امنيت عليه دولت سعودي را نيز مي‌تواند به همراه داشته باشد اما امروز نه تنها خبري از ورود شوراي امنيت و سازمان‌های حقوق بشري نيست كه مقامات آمريكايي و غربي حتي از اظهار تاسف جدي و بازخواست شفاهي حكام سعودي درباره فاجعه منا استنكاف می‌کنند.
چه کسي می‌تواند باور کند که بخش عمده اي از ملل کشورهاي اسلامي هنوز تصور می‌کنند که ايرانيان مقصر جنايتي هستند که در سرزمين منا رقم خورده است و چه کسي می‌تواند باور کند که بسياري از ملل کشورهاي اسلامي هنوز تصور می‌کنند در حادثه‌اي! که در منا رقم خورده است چيزي حدود ۵۰ يا ۱۰۰ نفر کشته شده است. و اين جز با خودفروختگي سران بسياري از کشورهاي اسلامي در مقابل رژيم پليد سعودي حاصل نشده است.
سکوت دولت‌ها و حتی علما، فعالان سياسی، روشنفکران و نخبگان جهان اسلام در قبال شهادت ۷ هزار زائر بی‌گناه که به فرموده رهبر معظم انقلاب «بلای بزرگ امت اسلامی» است چگونه قابل توجيه و دفاع است؟ تا جايي که سعودي‌های خبيث در اوج وقاحت و بی‌شرمي در طول يکسالي که از اين جنايت می‌گذرد حتي به خود زحمت يک عذرخواهي از ملت‌ها و بويژه ملت ايران را نداده است. بی‌کفايتی سعودی‌ها و ناامنی تحميل شده از سوی آنان بر حجاج خانه خدا، حقيقتاً نشان داده است اين حکومت، لياقت اداره حرمين شريفين را ندارد و اين واقعيتي آميخته به حقيقت است که جهان اسلام بايد آن را بپذيرد و پيگيري و مطالبه کند.
بدخواهان مسلمانان با عمق بخشيدن به اختلافات جزیی موجود بين مسلمانان و دامن زدن به تعصب‌های قومی و مذهبی و حمله به باورهای يک گروه به بهانه‌ حمايت از عقايد گروه ديگر، اتحاد و يکپارچگی مسلمانان را درهم شکسته و آنان را سرگرم اينگونه درگيری‌ها کرده و افکار آنان را از مسايل اصلی منحرف سازند و از پيشرفت و توسعه و آبادانی کشورهای اسلامی در راستای منافع خودشان جلوگيری کنند. اميدوارم ملت‌های مسلماني که عازم سفر معنوي حج می‌شوند، پيش از هر چيز واقعيت و حقيقت برپايي کنگره عظيم حج را دريابند و با تقويت اتحاد و انسجام خود در عرصه بين‌الملل راه را بر تفرقه‌انگيزي دشمنان قسم خورده خود ببندند. 

مرتضی رکن‌آبادی


کد مطلب: 96886

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcg379y.ak9374prra.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir