پرونده سازی دوباره نیجریه علیه شیخ زکزاکی

8 شهريور 1398 ساعت 22:41


به رغم تاکید پزشکان مبنی بر نیاز فوری، دولت نیجریه شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر شیعیان این کشور را به برپایی انقلاب متهم کرد.
دولت نیجریه با ارائه شکایت به دادگاه عالی فدرال ابوجا مدعی شد که اعضای جنبش اسلامی نیجریه دولت محمد بوحاری را به رسمیت نمی شناسند. به ادعای دولت نیجریه، رهبر شیعیان جنبش اسلامی در صدد است تا با حمایت ایران کشور نیجریه را به جمهوری اسلامی جدید تبدیل کند. جنبش اسلامی نیجریه ماه گذشته در بازگشت شیخ زکزاکی از هند در بیانیه ای اعلام کرد، یکی از دلایل عمده بازگشت وی به نیجریه نگرانی از احتمال ترور او در هند توسط عوامل دولت نیجریه بوده است.
بر اساس وب سایت رسمی جنبش اسلامی نیجریه، دخالت دولت ابوجا این ظن را ایجاد کرد که نیت ترور شیخ زکزاکی در هند با استفاده از رابطین خارجی وجود دارد. با دستور دادگاه عالی نیجریه شیخ زکزاکی به همراه همسرش اجازه یافت برای پیگیری های درمانی به یکی از بیمارستان های هند مراجعه کند.دستور دادگاه نیجریه درحالی صادر شد که شیخ زکزاکی به همراه همسرش طی سه سال گذشته در بازداشت نیروهای امنیتی بود. در آذر سال ۹۴ ارتش و پلیس نیجریه با یورش به "حسینیه بقیه‌الله" (عج) در شهر «زاریا» و منزل شیخ زکزاکی در ایالت «کادونا» در شمال نیجریه، رهبر شیعیان این کشور را به همراه همسرش «زینت ابراهیم» و یکی از پسرانش دستگیر کردند.


کد مطلب: 110584

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcg7z9qtak9qn4.rpra.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir