جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی صمت

آزمون بزرگ مجلس در تحقق شعار بهبود معیشت مردم...

20 مرداد 1399 ساعت 23:12


"مجلس شورای اسلامی چهارشنبه در معرض آزمونی بزرگ قرار دارد. رای اعتماد به حسین مدرس خیابانی، گزینه پیشنهادی رییس جمهور برای وزارت صنعت، معدن و تجارت در شرایطی که با انتصاب وی به سرپرستی وزارت صمت در پی برکناری رضا رحمانی، روند افزایش قیمت کالاهای اساسی شتاب چشمگیری گرفته، قطعا دلسردی بسیاری از رای دهندگانی را که به امید درمان عاجل مشکل گرانی با تدبیر نمایندگان مجلس نشسته اند در پی خواهد داشت." در نامه ای که به عنوان جمعی از فعالان اجتماعی و دانشگاهی واصل شده با این مقدمه آمده است:
"به عقیده ناظران سیاسی، دکتر واعظی، رییس دفتر رییس جمهور که نقش اصلی را در انتصاب مدرس خیابانی به عنوان قائم مقام وزیر پیشین صمت داشته و با برکناری رحمانی برای واگذاری مسوولیت این وزارتخانه کلیدی به وی از هیچ کوششی دریغ نکرده سعی بر مدیریت و کنترل متمرکز بازار دارد. ریس دفتر رییس جمهور زمانی که مدرس خیابانی را به عنوان قائم مقام وزیر در حوزه بازرگانی به وزیر وقت صمت معرفی کرد به نمایندگان وقت مجلس شورای اسلامی از ضرورت تشکیل وزارت بازرگانی به منظور مدیریت واحد بر حوزه بازرگانی گفت و این که وزیر صمت به دلیل وسعت وظایف نمی تواند وقت کافی برای حوزه تنظیم و مدیریت بازار بگذارد.
مدرس خیابانی خردادماه ۹۸ توسط محمود واعظی به عنوان قائم مقام وزیر در حوزه بازرگانی با اختیارات کامل به وزیر وقت معرفی و منصوب شد. در آستانه برگزاری جلسه رای اعتماد مجلس به گزینه پیشنهادی وزارت صمت، نگاهی گذرا به کارنامه عملکرد وی در حدود ۱۳ ماه گذشته می تواند اهمیت تصمیم آگاهانه نمایندگان ملت در این بزنگاه مهم اقتصادی و اجتماعی کشور را نشان دهد.
مدرس خیابانی در طول دوره سرپرستی وزارت صنعت معدن و تجارت همواره افزایش بی رویه قیمتها را به افزایش نرخ ارز مربوط دانسته و با زیرکی از زیر بار مسئولیت خود شانه خالی کرده ولی از دید ناظران و کارشناسان مستقل، سیاستها و اقدامات وی بیشترین تاثیر را در آشفتگی بازار داشته است. به اعتقاد کارشناسان، بررسی علمی رابطه افزایش نرخ ارز با قیمت کالاهای مصرفی و مورد نیاز مردم موید این است که آشفتگی و افزایش بی رویه قیمتها ناشی از عدم مدیریت بازار است نه افزایش قیمت ارز. بنابر گزارش های مستند مراجع رسمی، نرخ دلار از تیر ماه سال ۹۸ (زمان انتصاب مدرس خیابانی به عنوان قائم مقام بازرگانی و مسئول تنظیم بازار) تاکنون حدود ۵۳ درصد رشد داشته است. با توجه به این که در تولید کالاهای داخلی صرفاً بخشی از قیمت تمام شده کالا متاثر از افزایش قیمت ارز است؛ نگاهی داریم به قیمت برخی از کالاهای مهم و تحت کنترل وزارت صمت از تیرماه ۹۸ (زمان انتصاب تامل الاختیار گزینه پیشنهادی وزارت صمت در حوزه بازرگانی وزارتخانه) تاکنون:
افزایش قیمت پراید ۱۳۲ درصد- افزایش قیمت برنج ۲۰۰ درصد- افزایش قیمت شیر ۲۰۰ درصد - افزایش قیمت کنجاله ۲۰۰ درصد- افزایش قیمت ذرت ۹۲ درصد- افزایش قیمت تیرآهن ۱۷۰ درصد- افزایش قیمت میلگرد ۱۲۰ درصد - افزایش قیمت پروفیل ۱۱۲ درصد، با توجه به این افزایش قیمتها و عملکرد مدرس خیابانی در طول دوران مسئولیت این سوالات مهم مطرح میشود که دکتر روحانی با چه استدلالی مدرس خیابانی را که مدعی شناخت بر بازار هم می باشد به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت که مستقیما با معیشت مردم سر و کار دارد معرفی کرده است؟
اگر عملکرد ایشان در حوزه ای که تخصص دارد این است، در حوزه صنعت و معدن که بیگانه است چه عملکردی خواهد داشت؟ و مهمتر از همه این که آیا مجلسی که با شعار بهبود معیشت مردم آغاز به کار کرده در مقابل کارنامه عملکرد وزیر پیشنهادی کاملا بی تفاوت است و ملت شریف ایران باید همچنان هزینه معاملات سیاسی این گونه را تحمل کنند." 

نویسنده: حمید موحد


کد مطلب: 114878

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcgut9q7ak9q74.rpra.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir