پیام نکبت

فلسطین دیروز روزی سرنوشت‌ساز را سپری کرد. روزی که ۷۰ سال است به نام روز نکبت شناخته می‌شود. این روز برگرفته از تاریخی است که رژیم جعلی صهیونی

24 ارديبهشت 1397 ساعت 22:37


فلسطین دیروز روزی سرنوشت‌ساز را سپری کرد. روزی که ۷۰ سال است به نام روز نکبت شناخته می‌شود. این روز برگرفته از تاریخی است که رژیم جعلی صهیونیستی اعلام موجودیت کرده و ملت فلسطین حقوق خویش را از دست داده و همچنان این روند ادامه دارد. اما روز نکبت امسال با سالهای گذشته دارای تفاوتی مهم بود و آن اجرای طرح آمریکا بوده است. طبق وعده ترامپ سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس منتقل شده که فاز جدیدی از اشغالگری است.
آمریکا با این اقدام در حالی صلح خاورمیانه را کاملا باطل ساخته که تمام حقوق ملت فلسطین و حتی مصوبات سازمان ملل متحد را زیر پا گذاشته است. در کنار این مسائل آنچه در قبال روز نکبت در فلسطین و عرصه جهانی روی داده چند نکته قابل توجه است
نخست آنکه حضور گسترده فلسطینی‌ها در برگزاری تظاهرات ضد صهیونیست‌ها که دهها شهید و بیش از هزار شهید بر جای گذاشت نشان داد که ملت فلسطین در آستانه انتفاضه‌ای جدید قرار دارد که محور آن را یکپارچگی سراسری برای نجات فلسطین تشکیل می‌دهد. رویکردی که در هفته‌های اخیر در قالب تظاهرات حق بازگشت کلید خورده بود.
دوم نوع واکنش برخی از کشورهای عربی منطقه است آنها که ادعای حمایت از امت عربی را سر می‌دهند و با این عنوان حتی علیه جبهه مقاومت و جمهوری اسلامی ایران از هیچ اقدامی فروگذار نیبستند. کشورهای مذکور یا راه سکوت درپیش گرفته و یا به یک بیانیه ظاهری بسنده کردند و حتی برخی از آنها به حمایت از صهیونیست‌ها برخواسته‌اند که نمونه اقدام بحرین در محکوم‌سازی پاسخ موشکی سوریه به تجاوزات رژیم صهیونیستی می‌توان اشاره کرد.
سوم نوع واکنش جهانی به روز نکبت و اقدام آمریکا در انتقال سفارت از تل‌آویو به قدس است. از یک‌سو ملت‌های جهان این روز را در حمایت از فلسطین و مقابله با آمریکا گرامی داشتند چنانکه در کشورهای متعددی تظاهرات ضد صهیونیستی برگزار شد. از سوی دیگر دولت‌های غربی که ادعای حمایت از حقوق بشر و صلح خاورمیانه را سر می‌دهند اقدامی صورت ندادند و حتی بیانیه آنها در باب انتقال سفارت آمریکا به قدس نیز صادر نشد که خود سندی بر واهی بودن ادعاهای بشردوستانه آنهاست. این رفتار آنها این سوال را مطرح می‌کند آنهایی که حتی توان صدور بیان بیانیه در قبال فلسطین را ندارند چگونه ادعای اقدام مثبت در حفظ برجام پس از خروج آمریکا را سر می‌دهند.
این رفتار اروپا نشان داد که آنها هرگز کشورهای قابل اعتمادی نبوده و نمی‌توان به عنوان بازیگری مستقل به آنها نگریست. به هر تقدیر روز نکبت نشان داد که تنها راه تحقق احقاق حقوق ملت فلسطین ادامه انتفاضه است که در سایه مقاومت می‌تواند زمینه‌ساز آزادی ملت فلسطین تا تشکیل کشور مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شریف خواهد بود.

نویسنده: قاسم غفوری


کد مطلب: 104374

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcgut9qtak9zw4.rpra.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir