عربستان برای رهایی از شکست‌هایش در منطقه دست به دامان آمریکا شد

التماس‌های گاو شیرده به صاحبش برای فرار از باتلاق

28 تير 1398 ساعت 22:35


سعودی که در عرصه داخلی و منطقه با بحران‌های گسترده‌ای مواجه شده اکنون دست به دامان آمریکا شده و سعی داد با آوردن نظامی آمریکا به منطقه بر شکست‌هایش سرپوش و راهی برای فرار از این وضعیت بیابد.
بخشی از بحران سعودی در یمن است بویژه پس از اعلام خروج نیروهای اماراتی. روزنامه نیویورک تایمز به نقل از شماری از دیپلمات‌ها نوشت محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به تماس هایش با دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ادامه می‌دهد تا به وی در جبران عقب نشینی امارات از یمن کمک کند. در این میان یک پایگاه خبری عربی از تلاش رژیم صهیونیستی برای اعزام نیرو و تجهیزات جنگی به عربستان سعودی در چارچوب یک توافقنامه نظامی خبر داد. التماس های سعودی که ترامپ آن را گاو شیرده می نامد به آمریکا زمانی آشکارتر می‌شود که رسانه‌های آمریکایی به نقل از مقام‌های این کشور نوشته‌اند که واشنگتن قصد دارد به زودی صدها نیروی نظامی را در یک پایگاه نظامی در عربستان سعودی مستقر کند. این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که وزارت بهداشت يمن اعلام کرده جنگی که ائتلاف سعودي علیه يمن به راه انداخته موجب شده است تا دهها هزار کودک یمنی به بیماری های روانی مبتلا شوند.
بعد دیگر چالش سعودی در لبنان است آنجا که سعودی برای رسیدن به اهدافش اقدام علیه حزب الله را از آمریکا مطالبه می کند. در همین چارچوب پومپئو وزیر خارجه آمریکا با اتهام‌زنی مجدد به حزب‌الله لبنان و جمهوری اسلامی ایران، تصمیم آرژانتین برای تروریستی اعلام کردن حزب‌الله را ستود. همزمان با سفر پومپئو به بوینس آیرس، دولت آرژانتین حزب‌الله لبنان را سازمانی تروریستی اعلام و دارایی‌های احتمالی این گروه را مسدود کرد. دقایقی پس از آنکه اعلام شد دولت آرژانتین نام حزب‌الله لبنان را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده، رژیم صهیونیستی از این تصمیم استقبال کرد. بعد دیگر اقدام سعودی در قبال سوریه است که تحرکات نظامی آمریکا را می‌توان اقدامی در این عرصه دانست. «ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که آمریکایی‌ها در حال جایگزین کردن نیروهای خود در سوریه با نیروهای مزدور هستند و تعداد مزدوران واشنگتن در سوریه از ۴۰۰۰ نفر فراتر رفته است.
در حوزه عراق نیز که سعودی با بحران مواجه است، وزارت خزانه داری آمریکا از اعمال تحریم‌هایی علیه ۴ تن از مقامات نظامی عراق خبر داد و مدعی شد که این افراد در ارتباط با ایران هستند. همچنین «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا از تحریم دو نفر از رهبران «الحشد الشعبی» خبر داد
اما بعد دیگر اقدامات سعودی در قالب خیانت به فلسطین است که با طراحی آمریکایی‌ها توسط بحرین صورت می‌گیرد. در اقدامی قابل تامل وزیر خارجه بحرین در راستای سیاست‌ کشورش برای پیشبرد روند عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی پس از دیدار با همتای صهیونیست خود در واشنگتن بر نیاز اشغالگران به آرامش و همکاری قریب الوقوع با آنها تاکید کرد. از سوی دیگر در چارچوب سیاست تقابلی سعودی- آمریکا علیه ایران وزارت خارجه بحرین در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور آماده میزبانی نشست مربوط به امنیت کشتیرانی و هوانوردی با همکاری آمریکا و لهستان و مشارکت بیش از ۶۰ کشور است


کد مطلب: 109973

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcguy9qwak9zy4.rpra.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir