در آستانه عملیات ارتش سوریه غرب بار دیگر فضاسازی رسانه‌ای را تشدید کرد

تقلا برای نجات تروریست‌های ادلب

16 شهريور 1397 ساعت 20:52


در آستانه آغاز عملیات ارتش سوریه و نیز نشست سه جانبه تهران، دولت‌های هشت کشور اروپایی در بیانیه‌ای مشترک با موضوع «اوضاع ادلب» آنچه به ادعای آنها تشدید اقدامات نظامی توسط دولت سوریه و روسیه در شمال غرب سوریه است ابراز نگرانی کرده‌اند.
در اقدامی که برای حمایت از تروریست‌ها و نیز در حاشیه راندن و اهمیت‌زدایی از نشست سه‌جانبه ایران، ترکیه و روسیه در تهران بوده، آنها در این بیانیه مدعی شده‌اند که عملیات دولت سوریه و روسیه در ادلب، «پیامدهای انسانی فاجعه‌باری» برای شهروندان در بر خواهد داشت.
این بیانیه را بلژیک، فرانسه، آلمان، ایتالیا، هلند، لهستان، سوئد و انگلیس صادر کرده‌اند. آنها همانند آمریکا ادعای احتمال استفاده از «سلاح شیمیایی» توسط دولت سوریه را مطرح کرده‌اند. این در حالی است که روسیه و سوریه از تحرکاتی خبر داده‌اند که به موجب آن دولت آمریکا و متحدانش در تلاش هستند با راه‌اندازی حمله شیمیایی جعلی در سوریه، دمشق را به انجام آن متهم کنند.
۸ کشور اروپایی با اشاره به نشست نمایندگان ایران، روسیه و ترکیه در تهران از این کشورها خواسته‌اند آتش‌بس و توافقات کاهش تنش که پیشبر بر سر آنها موافقت حاصل شده را حفظ کنند. لازم به ذکر است ارتش سوریه مقرها، مواضع، انبارهای مهمات و مراکز آموزشی تروریست‌ها را در شمال حماه و جنوب ادلب بمباران کردند.
نیروهای سوری انبار سلاح و مهمات و مقرهای وابسته به تروریست‌های جبهه النصره و سایر گروه‌های تروریستی را در جنوب ادلب و شمال حماه هدف حملات خود قرار دادند. توپخانه ارتش سوریه مقرهای تروریست‌ها را در جنوب ادلب هدف قرار داد که سبب شد دو مقر فرماندهی متعلق به آنان در شهرک «التمانعه» واقع در هشت کیلومتری شرق شهر «خان شیخون» و روستای «التح» در شمال این شهر منهدم شود.
در این میان وزارت خزانه‌داری آمریکا ۴ فرد و ۵ شرکت که ادعا می‌کند با دولت سوریه مرتبط هستند و از آن حمایت کرده‌اند را به فهرست تحریم‌های خود علیه این کشور اضافه کرد.
از سوی دیگر ریچارد بلک سناتور ایالتی آمریکا با اشاره به آغاز فعالیت سرویس جاسوسی انگلیس برای انجام حمله شیمیایی در ادلب، تأکید کرد که لندن با این کار در تلاش است که گروه‌های تروریستی را نجات دهد. دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا دوشنبه هفته جاری در صفحه شخصی خود در توییتر ادعا کرده بود که دولت سوریه نباید به استان ادلب به طور بی‌پروا و بی‌باکانه حمله کند. رئیس ستاد مشترک ارتش فرانسه گفته است، در صورت استفاده از تسلیحات شیمیایی در استان «ادلب»، ارتش فرانسه به سوریه حمله خواهد کرد.
«فرانسوا لو کوآنتر» رئیس ستاد مشترک ارتش فرانسه گفت، این کشور آمادگی دارد تا در صورت استفاده از تسلیحات شیمیایی در استان «ادلب»، به سوریه حمله کند. در همین حال وزیران خارجه ترکیه و آلمان با حضور در نشست خبری مشترک در آنکارا، درباره مسائل مختلفی از جمله عملیات آتی ادلب، نشست سه‌جانبه تهران در موضوع سوریه و بهبود روابط دوجانبه صحبت کردند.
این در حالی است که گروه دیدبان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که نیروهای ائتلاف آمریکا در حال ایجاد یک پایگاه نظامی در سه کیلومتری منطقه السوسه در استان دیرالزور هستند. از سوی دیگر نماینده روسیه در سازمان ملل: گروه‌های تروریستی تنها طرفی هستند که از تسلیحات شیمیایی در سوریه استفاده کرده‌اند تا زمینه را برای دخالت‌های خارجی فراهم کنند. بشار الجعفری نماینده دائم سوریه در سازمان ملل گفت صحبت از سلاح شیمیایی که از سوی برخی افراد مطرح شده، بی‌اساس گمراه‌کننده و غیرمسئولانه است؛ پس از تخریب انبار سلاح شیمیایی در سوریه، این کشور دیگر هیچ نوع سلاح شیمیایی ندارد.


کد مطلب: 105931

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcgwn9qqak9zy4.rpra.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir