سگ و سنگ

ترامپ به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا در حالی قدرت را در دست گرفت که مجموعه‌ای...

18 بهمن 1395 ساعت 8:55

مولف : قاسم غفوري


ترامپ به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا در حالی قدرت را در دست گرفت که مجموعه‌ای از تحرکات رادیکالیستی را محور تحرکات خود قرار داد. آنچه در برآیند رفتاری وی مشاهده می‌شود آن است که ترامپ تلاش دارد تا فضایی از بحران را بر عرصه جهانی حاکم سازد بگونه‌ای که هیچ کشوری نتواند در قبال وی برنامه‌ریزی درستی داشته باشد و از سوی دیگر جامعه جهانی را در شرایطی قرار می‌دهد که گویی در آینده‌ای نزدیک فضایی از جنگ برقرار خواهد شد. این رویه چنان است که گویی شرایط سال ۲۰۰۱ است و دولت بوش می‌خواهد تحرکات نظامی را در صحنه جهانی اجرایی سازد. حال این سوال پیش می‌آید که هدف ترامپ از این اقدامات چیست و در ورای آن چه اهدافی را پیگیری می‌کند؟
تحرکات و ادعاهای ترامپ در چارچوب سیاست باج‌گیری جهانی قابل تبیین است. ترامپ با ایجاد فضای رعب و وحشت از جمله در باب ایران سعی دارند تا از یک سو سرکیسه کردن کشورهای عربی برای خرید تسلیحاتی از جمله سیستم‌های موشکی آمریکایی را اجرایی سازد چنانکه ترامپ از قرار دادن این کشورها به رغم سابقه تروریسم پروری آنان در لیست ممنوعیت ورود به آمریکا خودداری کرد. از سوی دیگر ترامپ سیاست بستن سنگ برای عدم حمله سگ را در پیش گرفته است. ترامپ با ترساندن جهان از گزینه نظامی آمریکا علیه ایران نمی‌تواند جامعه جهانی را به تشدید تحریم‌ها و فشار بر ایران برای دست کشیدن از توان موشکی و سازش منطقه‌ای وادار سازد. ترامپ به دنبال آن است تا با فضای بحران، دنیا را به مقابله با ایران، کره‌شمالی، چین و روسیه سوق دهد در حالی که در ظاهر ادعا دارد این اقدام جهانی زمینه‌ساز جلوگیری از حمله آمریکا می‌شود. این تحرکات در حالی صورت می‌گیرد که حوزه واقعی آمریکا واهی بودن این ادعا را نشان می‌دهد چنانکه اخیرا آشکار شده آنها برای نمایش قدرت ظاهری به بازپخش فیلم‌های ۱۰ سال پیش عملیات آمریکا در یمن پرداخته‌اند. روند تحولات نشان می‌دهد که ترامپ که از ناتوانی درونی و بیرونی آمریکا آگاه است در حال ایجاد قدرت‌نمایی مصنوعی است تا شاید با این حربه بتواند از جامعه جهانی امتیاز دریافت کند. امتیازی که محور آن را مقابله با آنچه تهدیدات اعلام شده در دکترین امنیتی آمریکا می‌نامند تشکیل می‌دهد که شامل روسیه، ایران، چین و کره شمالی است.
در اصل ترامپ سعی دارد تا خود را همچون گاوی در چینی فروشی نشان دهد که در صورت عدم اجرای خواسته‌هایش نابودی کل ساختار جهانی رقم خواهد خورد. سیاستی که البته مخالفت‌های جهانی با طرح‌هایش از هم اکنون ناکامی آن را نشان می‌دهد هر چند که ترامپ همچنان در همان مسیر تفکرات باج‌گیرانه خود حرکت می‌کند.


کد مطلب: 98433

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcgwt9y.ak97w4prra.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir