ابعاد جدید رسوایی شکست ائتلاف آمریکایی- عربستان در برابر یمنی‌ها

سعودی دست به دامان ملکه قاتلان شد

27 خرداد 1398 ساعت 1:06


شکست های پی در پی سعودی در برابر مقاومت یمن موجب شده تا آنها برای فرار از رسوایی بیشتر به دنبال واسطه‌هایی باشد چنانکه منابع خبری اعلام کردند وساطت‌های بین المللی و در راس آن از سوی انگلیس انجام گرفته تا عملیات‌ها علیه فرودگاه‌ها و تاسیسات سعودی و اماراتی متوقف شود.
مقاومت یمن با محوریت چشم در برابر چشم، فرودگاه در برابر فرودگاه سعودی را زمین گیر کرده بگونه ای که آنها دست به دامان ملکه قاتلان یعنی انگلیس شده اند در حالی که انگلیس با تسلیح سعودی نقشی اساسی در کشتار مردم یمن داشته است. این در حالی است که مقامات دولت صنعا پس از هدف قرار دادن فرودگاه أبهای عربستان در پیامی برای مقامات ریاض و ابوظبی تأکید کردند که تداوم محاصره یمن توسط ائتلاف متجاوز عربی فرودگاه‌های آنها را در تیررس نیروهای یمن قرار می‌دهد. آنها گفتند، بسته بودن فرودگاه صنعا برای پنجمین سال متوالی و رد حل و فصل سیاسی و گزینه مسالمت‌آمیز این موضوع را ضروری می‌کند که ملت یمن از خودشان دفاع کنند.
در این میان منابع خبری اعلام کرده اند یکی از فرماندهان گارد ریاست‌جمهوری دولت مستعفی یمن در فایل صوتی لو رفته‌ای فاش می‌کند، امارات در تلاش است با استفاده از جدایی‌طلبان در عدن بر برخی مقرهای دولتی و در نهایت بر کل این شهر ساحلی یمن مسلط شود.شهر عدن در جنوبی‌ترین نقطه یمن قرار دارد و مدتهاست شاهد کشمکش میان شورای انتقالی جنوب یمن (تحت حمایت امارات) و نیروهای دولت مستعفی یمن (تحت حمایت عربستان) است.
«مهران قباطی» فرمانده تیپ زرهی چهارم گارد ریاست جمهوری دولت مستعفی یمن در فایل صوتی فاش شده می‌گوید؛ در پی بسیج نیروهای موسوم به شورای انتقالی جنوب یمن برای تسلط بر این شهر ساحلی، اوضاع در عدن بد است. «عبد ربه منصور هادی» رئیس‌جمهور مستعفی یمن که تحت حمایت عربستان سعودی و خودش نیز اکنون مقیم ریاض است، شهر عدن را پایتخت موقت و مقر دولت ادعایی خود اعلام کرده است.
ائتلاف سعودی-اماراتی در ماه ابتدایی آغاز جنگ با تبلیغات فراوان اعلام کرده بود که ۸۰ درصد قدرت نظامی نیروهای یمنی را نابود کرده است اما اکنون موشک‌های یمن در حال اصابت به فرودگاه‌های سعودی است. هم‌زمان با تشدید علمیات‌های پهپادی یمن، برخی کاربران در فضای مجازی، از روز گذشته در حال بازنشر خبر دو سال پیش هک تلویزیون سعودی هستند . تابستان دو سال گذشته، یمنی‌ها تلویزیون دولتی سعودی را هک کردند. هکرها برای لحظاتی پخش عادی تلویزیون سعودی را قطع کردند. ساعتی پس از آنکه پهپادهای یمنی دو فروگاه سعودی را هدف قرار دادند، چندین فروند موشک بالستیک به سمت مواضع ائتلاف متجاوز در «نجران و جازان» شلیک شد.
یگان موشکی ارتش یمن با شلیک دو فروند موشک بالستیک «زلزال ۱» به سمت مواضع ائتلاف سعودی در«مربع الشرفه» نجران، چندین نفر از «مزدوران سعودی» را کشت یا مجروح کرد. ارتش یمن در ادامه با یک فروند موشک زلزال ۱ دیگر، مواضع «ارتش سعودی» در اردوگاه «الحماد» را هدف قرار داد و خسارات جانی و مالی زیادی به آنها وارد کرد. در ادامه این گزارش آمده است: از دیگر مناطقی که با همین موشک هدف قرار داده شد مواضع «مزدورات مناطق» در نزدیکی «جبل قیس» جازان بود که این موشک با دقت به هدف اصابت کرد.
نیروهای مسلح یمن به ائتلاف سعودی هشدار دادند به محاصره یمن پایان دهد در غیر این صورت حملات دردناکی از سوی نیروهای این کشور دریافت خواهد کرد. سرگرد «یحیی سریع»، سخنگوی نیروهای مسلح یمن به عربستان سعودی هشدار داد که منتظر پاسخ‌های دردناک‌تر باشد. سخنگوی نیروهای مسلح یمن، عملیات شنبه شب پهپادهای یمن به فرودگاه‌های ابها و جیزان را «دقیق» خواند به گونه‌ای که این فرودگاه‌ها از کار افتاده‌اند. سرگرد سریع گفت: «به رژیم سعودی قول می‌دهیم اگر حملات و محاصره ادامه پیدا کند، -ان‌ شاء الله-روزهای دردناک‌تری خواهد داشت».
لازم به ذکر است سه کودک یمنی و یک زن در حملات جنگنده های متجاوز سعودی- آمریکایی در منطقه الجر در شهرستان عبس در استان حجه یمن به شهادت رسیدند. خبر دیگر آنکه آخرین گزارش های مربوط به صادرات تسلیحات آلمان حاکی از فروش ۵۰۰ میلیون دلار تجهیزات نظامی این کشور به عربستان سعودی است.


کد مطلب: 109423

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcgxy9qwak9zt4.rpra.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir