اتفاقات غیر عادی

نتیجه اتفاقی که در عراق بر سر قطع برق افتاد همان است که پیش‌بینی می‌شد. عراق با کمبود برق روبه‌رو است...

26 تير 1397 ساعت 22:31


نتیجه اتفاقی که در عراق بر سر قطع برق افتاد همان است که پیش‌بینی می‌شد. عراق با کمبود برق روبه‌رو است، به همین خاطر با قطع طولانی در شهرهای این کشور مشکلات زیادی را برای مردم فراهم کرده است.
در این میان، ایران نیز با کمبود برق روبه‌رو شده و برای جبران آن برنامه‌ریزی برای قطع برق در شهرهای کشور را انجام داده است.
اینکه کمبود برق در ایران چرا اتفاق افتاده است چندین موضوع مطرح است که در حوصله این یادداشت نیست چون بحث طولانی می‌طلبد.
اما موضوعی که اکنون مدتی است سر خط خبرها گشته قطع برق عراق است که باعث اعتراضات گسترده شده است.
ایران به عراق برق می‌فروشد، بخشی از برق عراق از سوی ایران تأمین می‌شود، اما امسال وضعیت تغییر کرده است، به همان دلایلی که در حوصله این مقال نبود، ایران نیز با کمبود تولید روبه‌رو شده است.
هنگامی که برق در ایران با کمبود روبه‌رو شد و سپس برنامه‌ریزی برای قطع برق انجام شد، برخی شایعه کردند که ایران برق خود را به عراق می‌دهد به همین خاطر است که در ایران برق قطع می‌شود.
این ادعا در حالی مطرح شد که برق عراق زودتر از ایران قطع شد و مسئولین هم پاسخ دادند در این شرایط هیچ برقی به عراق فروخته نمی‌شود.
اکنون دولت عراق تصمیم گرفته است که برق عربستان سعودی را جایگزین برق ایران کند. عراق برای حل بحرانی که به خاطر کمبود برق دچار آن است مجبور به تصمیم‌گیری است و اکنون در منطقه کشوری که بتواند برق عراق را تأمین کند عربستان سعودی است.
به همین خاطر با دستور حیدر العبادی، نخست‌وزیر، برق عربستان جایگزین برق ایران در عراق می‌شود.
چنین تصمیمی یک نکته مثبت برای ایران دارد و یک نکته منفی.
وجه مثبت این تصمیم از سوی عراق در این است که ثابت می‌کند ایران در شرایطی که خود با کمبود برق روبه‌رو است، برق‌فروشی نمی‌کند که کمبودها بیشتر احساس شود.
اقدام العبادی در واقع به نوعی پاسخ به آنهایی است که ادعا می‌کردند ایران حتی برق خود را مجانی به عراق می‌دهد در حالی که در شهرهای عراق حتی تا چند روز برق قطع بود.
اما نکته منفی اقدام دولت عراق در این است که هدف محقق شد، ایران نتوانست برق عراق را براساس توافقی که کرده بودند تأمین کند، گرچه عراق به خاطر خرید برق، به کشورمان بدهکار است، اما پس از این دیگر نمی‌توان انتظار داشت که بغداد بخواهد در زمینه‌های اقتصادی به ویژه صادرات برق ایران به این کشور با ما همکاری کند.
چنین اتفاقاتی باعث می‌شود که از میدان نفوذ ایران در منطقه کاسته شده و زمینه را برای حضور رقبایی که پیشه دشمنی با جمهوری اسلامی ایران دارند، وارد میدان شوند.
به خاطر ضعف مدیریت در وزارت نیرو، هم در داخل با نارضایتی مردم روبه‌رو هستیم و هم در خارج کشور.
نمی‌توان این اتفاقی که در تولید برق کشور افتاده است، به چشم اغماض نگاه کرد، هزینه‌هایی که قطع برق در ایران و عراق به کشور تحمیل می‌کند هم سیاسی است و هم اقتصادی.
چنین اتفاقاتی که در داخل و در نزدیکی ایران می‌افتد نشان می‌دهد که مسئولین همه حواسشان به جای دیگری است و این جای دیگر همچنان برجام است.
اکنون مسئولین در دولت به ویژه در وزارت نیرو و شرکت توانیر به مردم پاسخ دهند با وجود قطع صادرات برق به عراق چرا باز هم شاهد قطع برق در شهرهای کشور هستیم؟
چرا در شرایطی که بازار ارز و سکه باعث ایجاد تنش‌های اقتصادی شده است، برنامه قطع برق از سوی وزارت نیرو آغاز می‌شود؟
نمی‌توان به خاطر کاسته شدن از بارش‌ها، دلیل قطع برق را به این موضوع ارتباط داد چراکه تنها ۱۵ درصد از تولید برق کشور از سدها تأمین می‌شود و ۸۵ درصد دیگر حرارتی است.
در هر صورت اتفاقاتی که چند وقتی است در ایران می‌افتد، عادی نیست. از آتش‌سوزی‌های چندباره گرفته تا تصادفات و بی‌آبی و بی‌برقی و... . 

نویسنده: سیاوش کاویانی


کد مطلب: 105248

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdchkmnz623nvid.tft2.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir