نظارت‌ها راه به جایی نبرد؛

سایه قاچاقچیان در بازار میوه

11 ارديبهشت 1397 ساعت 9:31


محدودیت تنوع میوه‌های تابستانه در بازار، فرصت را برای سودجویان فراهم کرده تا در سال حمایت از تولید داخل، میوه‌های ممنوعه خارجی را با قیمت‌های گزاف وارد مغازه‌ها کنند.
در حالی که مسئولان هرازگاهی با عزمی جدی برای برخورد با میوه‌های قاچاق وارد میدان می‌شوند اما گویا این برخوردها نتیجه موثری نداشته است؛ با وجود آنکه گفته می‌شود حضور میوه‌های قاچاق در میدان مرکزی میوه و تره‌بار کمرنگ‌تر از گذشته شده اما همچنان شاهد عرضه این محصولات با قیمت‌های گزاف در مغازه‌های سطح شهر هستیم، این در حالی است که سال ۹۷ سال حمایت از تولید داخل نامگذاری و بر مصرف محصولات داخلی تاکید شده است.
گزارش میدانی نشان می‌دهد سیب سبز فرانسوی، انگور آفریقای جنوبی، گلابی و لیموترش خارجی از جمله محصولاتی هستند که همچنان با قیمت‌های گزاف در سطح مغازه‌های شهر به فروش می‌رسند به طوری که دو کیلو سیب سبز فرانسوی برای مصرف‌کنندگان حدود ٦٥ هزارتومان و یک کیلو انگور افریقای جنوبی ۴۸ هزار تومان آب می‌خورد!
علی‌رغم سخت‌گیری‌های بازرسی اتاق اصناف، تعزیرات حکومتی، وزارت جهاد کشاورزی و همچنین اتحادیه بارفروشان، بازهم شاهد میوه‌های قاچاق در بازار وجود دارد و به گفته متولیان عمده این محصولات قاچاق از دوبی وارد کشور ما می‌شوند که عمدتا میوه‌های قاچاق شده چون لیموترش برزیلی، گلابی، سیب سبز، انگور و آووکادو هستند.

مقاومت در برابر سودجویان
رئیس اتحادیه باغداران تهران می‌گوید؛ از تیرماه به بعد تنوع میوه‌های تابستانه در بازار افزایش می‌یابد و عرضه این محصولات فراوان خواهد شد.
مجتبی شادلو اظهار داشت: در این فصل تنوع میوه در کشور ما کم است، هنوز میوه‌های تابستانه وارد بازار نشده‌اند و از طرفی تنوع میوه‌های انباری مانند سیب، پرتقال و کیوی نیز محدود است بنابراین عده‌ای از این شرایط سوءاستفاده می‌کنند و به توزیع و عرضه میوه‌های خارجی دامن می‌زنند که این مساله حتما باید مورد پیگیری قرار بگیرد.
وی با اشاره به پخش شدن گزارش هایی مبنی بر محدود شدن قاچاق، افزود: به هرحال براساس شواهد موجود، قاچاقچیان برای ادامه کار خود دسیسه‌چینی کرده‌اند ضمن اینکه هم اکنون مساله سرمازدگی نیز مطرح شده و آنها از این جو برای سوءاستفاده‌های بعدی استفاده می‌کنند.
رئیس اتحادیه باغداران استان تهران اضافه کرد: حتی اگر مشکلی برای تولید ایجاد شود و نیاز به واردات باشد این کار باید با مکانیزم قانونی و با رعایت مقررات انجام شود در غیر این صورت انجام آن به نفع هیچ‌کس نیست.
شادلو درباره اینکه آیا خسارت سرمازدگی به باغات تا این اندازه جدی است که نیاز به واردات باشد؟ گفت: هنوز نمی‌توان در این زمینه اظهارنظر قطعی کرد، این مساله تا پایان اردیبهشت و اوایل خرداد به صورت قطعی مشخص خواهد شد که کدام محصولات آسیب بیشتری دیدند و کدام یک مصون مانده‌اند. ما هر سال با چنین وضعیتی در کشور مواجه هستیم و این مساله جدیدی نیست.

نظارت کامل
گفته می‌شود توزیع و عرضه میوه‌های ممنوعه فرنگی این روزها که سختگیری‌ها در میدان مرکزی میوه و تره‌بار افزایش یافته، بیشتر توسط واحدهای میوه‌فروشی انجام می‌شود که پروانه کسب ندارند و برای ساماندهی به این اوضاع باید ابتدا واحدهای مذکور را ساماندهی کرد و تحت نظارت قرار داد.
اسدالله کارگر رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران گفت: حدود ۳ هزار و ۲۵۰ واحد از اعضای ما دارای پروانه کسب هستند، بیش از هزار مورد نیز در دست اقدام است ضمن اینکه حدود ۲۰۰۰ واحد هم بدون پروانه فعالیت می‌کنند که توزیع کالاهای قاچاق نیز عمدتا توسط واحدهایی انجام می‌شود که برای دریافت پروانه کسب دریافت اقدام نکرده‌اند.
کارگر اضافه کرد: واحدهایی که پروانه کسب دارند تا حدود ۹۰ درصد تحت کنترل ما هستند ضمن اینکه به بازرس‌ها برای کنترل هرچه بیشتر آنها تاکید کرده‌ایم. وی با بیان اینکه حدود ۲۰ روز مانده به عید، ما به مسئولان واحدهای میوه‌فروشی ۱۱ منطقه استان تهران توصیه‌های لازم را در زمینه‌های مختلف ارائه کرده ایم، گفت: یکی از مهم‌ترین این موارد توجه به عدم توزیع کالاهای قاچاق در واحدهای صنفی بوده است.
کارگر افزود: فراخوان مذکور به دلیل تنظیم بازار شب عید و مشکلات ناشی از آن نیمه‌کاره مانده و انشاالله در سال‌جاری مابقی کار را انجام خواهیم داد. مهر


کد مطلب: 104195

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdchwknzm23nvzd.tft2.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir