لایه‌های پنهان نظام سرمایه‌داری هر روز آشکارتر می شود

از آشوب سیاسی تا اعتراض و سرکوب خیابانی

4 مهر 1399 ساعت 22:24


آمریکا که کانون نظام سرمایه‌داری است هر روز با افشای لایه‌های جدیدی از بحران‌های درون ساختاری مواجه می‌شود که بخشی از آن بی اخلاقی‌ها و آشوب‌های انتخاباتی تشکیل می‌ هد و بخشی از آن نیز شامل اعتراض‌های مردمی به نژادپرستی حاکم بر آمریکا و البته سرکوب این اعتراض.
آمریکا طی ماه‌های اخیر بخشی دیگر از نقاب از چهره‌اش برداشته شده است که ناکارآمدی ساختار سیاسی و فضای حاکم بر این کشور که فضای انتخابات را به فضای جنگی مبدل کرده است و نیز سرکوب‌گری‌های گسترده‌ای که در خیابان‌های آمریکا علیه اعتراضات به نژادپرستی سیستماتیک حاکم بر این کشور نمودی از این وضعیت است.
تصاویر منتشر شده از اقدام وحشیانه پلیس شهر سیاتل در جریان دور جدید اعتراضات علیه نژاد پرستی و خشونت پلیس در آمریکا، در شبکه‎های اجتماعی دست به دست می‌شود و احساسات زیادی را برانگیخته است.اداره پلیس سیاتل اعلام کرد این افسر پلیس را که با دوچرخه از روی سر مردی که روی زمین دراز کشیده عبور می‌کند، به مرخصی فرستاده است. همچنین بر اساس تحقیقات جدید انجام شده توسط یک کمیته کنگره آمریکا، مهاجران در بازداشت دولت این کشور با کمبود مراقبت‌های پزشکی روبرو هستند که در مواردی به مرگ آن‌ها منجر شده است.بنابر تحقیقات انجام شده از سوی یک کمیته کنگره آمریکا که روز پنجشنبه منتشر شد، در مراکز مهاجرت و اجرای گمرک ایالات متحده که توسط پیمانکاران انتفاعی اداره می‌شود، بازداشت‌شدگان اغلب تحت درمان‌های ضروری قرار نمی‌گیرند و یا در این زمینه تاخیر وجود دارد. همچنین بنابر این گزارش، اغلب این پایگاه‌ها کادر پزشکی کافی ندارند و در ارائه مراقبت‌های لازم برای بیماری‌های مزمن پزشکی موفق نیستند. در همین حال اعتراضات شهر لوییویل آمریکا علیه تبرئه مأموران پلیسی که زنی سیاه پوست را به قتل رسانده بودند همچنان ادامه یافته و دستکم ۲۴ معترض از جمله نماینده ایالت کنتاکی در کنگره دستگیر شدند.
در حوزه سیاسی نیز فضای التهاب بر آمریکا حاکم است چنانکه کایلی مک‌ اِنانی سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به سؤالات در خصوص اظهار‌ات رئیس‌جمهور آمریکا درباره عدم تحویل مسالمت‌آمیز قدرت گفته وی نتیجه انتخابات آزاد و عادلانه را خواهد پذیرفت.مک اِنانی در پاسخ به این سؤال که آیا ترامپ در صورت شکست در انتخابات به طور مسالمت‌آمیز قدرت را تحویل می‌دهد گفت که ترامپ نتیجه انتخابات آزاد و عادلانه را می‌پذیرد. از سوی دیگر علی‌رغم ادعاهای دونالد ترامپ درباره ماندن در قدرت تیم او در کاخ سفید مشغول انجام برنامه‌ریزی‌های لازم برای تحویل قدرت در صورت باخت احتمالی او در انتخابات است.با آنکه «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا گفته که در صورت باخت در انتخابات ممکن است قدرت را به صورت مسالمت‌آمیز تحویل «جو بایدن» ندهد، تیم او در کاخ سفید در حال انجام برنامه‌ریزی‌های لازم برای خروج ترامپ از قدرت در صورت باخت در انتخابات است.نشریه پولیتیکو نوشته یکی از سازمان‌یافته‌ترین و کارآمدترین بخش‌های کاخ سفید در این روزها، بال غربی کاخ سفید است که در حال انجام برنامه‌ریزی‌های لازم برای انتقال قدرت ریاست‌جمهوری به جو بایدن در صورت پیروزی او در انتخابات است. بال غربی بخشی از کاخ سفید است که دفاتر رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا در آن قرار دارد.
همچنین سندرز نماینده دموکرات مجلس سنای آمریکا ضمن انتقاد از اظهارات رئیس‌جمهور کشورش در مورد انتقال قدرت، خواستار تشکیل یک کمیته غیر‌حزبی برای نظارت بر انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور شده است. سندرز در واکنش به اظهارات ترامپ در مورد انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در صورت شکست در انتخابات سوم نوامبر گفت که ترامپ تمایل دارد روند دموکراتیک کشور را به منظور حفظ قدرت تضعیف کند. همچنین گروهی از قانونگذاران مطرح جمهوری‌خواه در آمریکا اظهارات رئیس‌جمهور کشور‌شان در خصوص عدم تحویل مسالمت‌آمیز قدرت در صورت شکست در انتخابات را محکوم کردند.«میچ مک‌کانل»، رهبر حزب اکثریت مجلس سنا در آمریکا با انتشار پیامی در توئیتر در واکنش به اظهارات ترامپ نوشت:‌ «پیروز انتخابات سوم نوامبر در بیستم ژانویه ۲۰۲۱ مراسم تحلیف را برگزار می‌کند.» رئیس‌جمهور آمریکا در حالی که طفره رفتن او از پذیرش نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه دارد، در یک اظهارنظر جنجالی پیش‌بینی کرده که شاید کار انتخابات به دیوان عالی آمریکا کشیده ‌شود.ترامپ این اظهارنظر را در ادامه مخالفت‌ها و انتقادهایش از رای گیری از طریق پُستی اعلام کرد؛ شیوه‌ رأی‌گیری که دموکرات‌ها و برخی از فرمانداران ایالت‌های آمریکایی خواستار آن شده‌اند تا با خطرات شیوع ویروس کرونا مقابله شود.


کد مطلب: 115490

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdchwmnzv23nzkd.tft2.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir