بفرمایید رفراندوم اقتصادی

طی این حدود ۴ سال و ۶ ماه عادت کرده‌ایم که رئیس دولت درست در بزنگاه‌های خاصی برای به انحراف کشاندن افکار عمومی، لب به سخنانی بگشایند که...

26 بهمن 1396 ساعت 14:42


طی این حدود ۴ سال و ۶ ماه عادت کرده‌ایم که رئیس دولت درست در بزنگاه‌های خاصی برای به انحراف کشاندن افکار عمومی، لب به سخنانی بگشایند که احتمالا خود جناب‌شان هم چرایی آن را دقیق بررسی نکرده‌اند و به عواقب آن هم نیندیشیده‌اند.
اتفاقا طی همین مدت به رفع و رجوع‌های (بخوانید ماله‌کشی‌های) جناب سخنگوی محترم دولت هم عادت کرده‌ایم که پس از سخنان حاشیه‌ساز و عبارات شاز جناب رئیس، خودش بیاید و به تبیین منظور و نظر رئیس دولت درخصوص به کار بردن آن الفاظ بپردازد. به هرحال احتمالا این رسم ژنرال‌هاست که برای جلوگیری از خستگی بیش از حد به جهت رتق و فتق امور، کسی را در کنار خود داشته باشد که بعد از هر «ف» گفتنی بیاید و بگوید که منظور جناب رئیس «فرحزاد» خودمان نبوده است، بلکه ایشان می‌خواستند از «فرانکفورت»، «فینیکس»، «فلورانس» و یا حتی «سائوپولو» سخن بگویند.
اما حالا که سخنگوی محترم، طبق معمول کار خود را به درستی انجام داده است و توانسته از پس فرمایشات میدان «آزادی» هم بربیاید و بگوید منظور رئیس دولت، از «رفراندوم»، همه‌پرسی اقتصادی بوده است، ما هم برخی موضوعات پیشنهادی را تقدیم می‌کنیم تا در اولویت برگزاری رفراندوم قرار بگیرد:
۱- «ما که برای کسر بودجه و پرکردن چاله چوله‌ها قیمت دلار را دستکاری نکردیم و فقط حفظ حقوق شهروندی مردم بود. حالا با دلار ۵۰۰۰ تومانی حال می‌کنید یا ببریم بالاتر؟»
۲- «به نظر شما تخم‌مرغ شانه‌ای ۱۸۰۰۰ تومان با رشد تخم‌گذاری مرغ‌ها همخوانی دارد یا نه؟ موافق افزایش قیمت آن به دانه‌ای «تا۱۴۰۰» موافقید؟
۳- «آیا تاثیر آمارهای دقیق دولت در زمینه رشد اقتصادی، افزایش صادرات غیرنفتی و کاهش واردات، کاهش قاچاق‌های سازمان‌یافته و... را در کار و زندگی خود می‌بینید؟»
۴- «مزه گلابی‌های برجام خوب بود یا یک برجام دیگر بنویسیم و گلابی‌های جدیدی را به دهان‌تان بچپانیم (ببخشید میل بفرمایید)
۵- برای کاهش تلفات جاده‌ای، کاهش سن ازدواج، مبارزه با ریزگردها، احیای دریاچه ارومیه، کارآفرینی، بازتر شدن فضای مجازی، کنترل نرخ تورم و... با حذف یارانه‌ها و افزایش حامل‌های انرژی و افزایش عوارض و فروش کیلویی طرح ترافیک موافقید؟
این سوال هم هرچند اقتصادی نیست اما می‌شود در اولویت‌های بعدی قرار داد: «آیا با ایستادگی دولت در مقابل کسانی که می‌خواهند در پیاده‌روها خیابان‌ بکشند موافقید؟»
فقط حواس‌تان باشد در برگه رفراندوم‌تان فقط یک گزینه «بله» داشته باشد و خدای ناکرده واژه بی‌شناسنامه و بی‌سوادانه «نه» قرار نگیرد!

نویسنده: مهدی رجبی


کد مطلب: 103231

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdchxxnzz23nvid.tft2.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir