سردار نوریان:

تا آخر شهریور ماه بانک‌ها ملزم به ارائه رمز یکبار مصرف به مشتریان هستند

26 شهريور 1398 ساعت 22:12


معاون اجتماعی ناجا گفت: خبرگزاری مهر به تولید، حفظ و ارتقای امنیت در جامعه کمک می کند و همچنین این رسانه امانت دار اخبار است.
سردار احمد نوریان معاون اجتماعی و سخنگوی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران هنگام بازدید از خبرگزاری مهر درباره موضوعاتی همچون تشریح و بررسی عملکرد پلیس امنیت اقتصادی، راهکارهایی برای اجتماعی تر شدن ناجا، نقش ناجا در تامین امنیت فضای مجازی و ... سخن گفت.
سردار نوریان ادامه داد: فیلم های «متری شش و نیم» و «بوی باران» به خوبی نتوانسته انتظارها را برآورده کند و امانت داری نکرده اند.
سخنگوی ناجا در تشریح عملکرد پلیس فتا و دستاوردهای این پلیس در حوزه جرایم فضای مجازی گفت: برابر رصد و پایش پلیس فتا و حجم پرونده‌های تشکیل شده در پلیس فتا بخش قابل توجهی از جرایم فضای مجازی مربوط به کلاهبرداری های اینترنتی است که مهم ترین آنها باج افزارها است که شامل هک سایت ها توسط یکسری از بدافزارها می شود.
وی ادامه داد: باج افزارها یک حساب کاربری در فضای مجازی را هک می کنند و رمز گذاری می کنند و یک سایت را در اختیار می گیرند و درخواست هزینه برای آزادسازی می کنند. معاونت اجتماعی ناجا تصریح کرد: یکی دیگر از جرایم اینترنتی موضوع کسب و کارهای غیرقانونی در فضای مجازی مثل خرید و فروش اسلحه و مواد مخدر و دارو ... است. سردار نوریان گفت: مهم ترین جرم رخ داده در فضای مجازی مبحث موسوم به فیشینگ است که سواستفاده های مالی به وسیله استفاده از کارت های اعتباری افراد است، کلاهبرداران با دسترسی به رمز عبور و اطلاعات شخصی افراد اقدام به خالی کردن حساب های بانکی و سواستفاده از موجودی دارندگان حساب ها می کنند. سخنگوی ناجا یادآور شد: پلیس فتا طی دو سال گذشته اقدامات مناسبی را در این زمینه انجام داده و هماهنگی لازم با بانک و سیستم قضایی برای امن کردن فضای مجازی انجام شده و همچنین قرار بوده است تا خرداد ماه استفاده از رمز یکبار مصرف (OTP) قانون شود. وی گفت: اما دادستانی با توجه به در نظر گرفتن برخی شرایط تصمیم گرفت تا به مدت سه ماه دیگر این موضوع را تمدید کند و قرار شد تا آخر شهریور ماه بانک‌ها ملزم به ارائه رمز یکبار مصرف به مشتریان خود شوند. سردار نوریان در پایان گفت: این اقدام می تواند جلوی خیلی از سواستفاده ها و کلاهبرداری های اینترنتی را بگیرد و می تواند کاهش جدی بر جرایم اقتصادی در فضای مجازی داشته باشد.


کد مطلب: 110819

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdchzvnzw23nz6d.tft2.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir