مقاومت غزه ارتش صهیونیستی را وادار به عقب‌نشینی کرد

اشغالگران دست به دامان آتش‌بس

10 خرداد 1397 ساعت 1:51


در نوار غزه که در روزهای اخیر شاهد تبادل آتش میان مقاومت فلسطین و رژیم صهیونیستی است، آتش‌بس شد و این منطقه با آرامش شکننده‌ای همراه شد در حالی که شواهد امر از ناتوانی ارتش صهیونیستی در برابر مقاومت حکایت دارد.
رژیم صهیونیستی که به دنبال پنهان سازی بحران‌های داخلی و البته شکستش در برابر جمعه‌های خشم ملت فلسطین است باردیگر حملات گسترده به غزه را درپیش گرفت که البته با پاسخ سراسری ملت فلسطین همراه شد. پس از میانجی‌گری مصر، آتش‌بس میان فلسطینی‌ها و صهیونیست‌ها وارد فاز اجرایی شد.
اجرای این آتش‌بس ۲ بار به تأخیر افتاد ابتدا قرار بود ساعت ۱۲ سه شنبه شب برقرار شود که ممکن نشد، بار دیگر قرار شده بود با نظارت مصر ساعت ۲ بامداد دو طرف دست از تبادل آتش بردارند اما اجرایی نشده بود.
«خلیل الحیه» عضو دفتر سیاسی حماس در این‌باره گفت: پس از آنکه گروه‌های فلسطینی موفق شدند جلوی حملات بایستند و مانع از تغییر قواعد درگیری شوند بسیاری از طرف‌ها میانجی‌گری کردند و به توافق برای آتش‌بس رسیدیم.
از جمله «داوود شهاب» مدیر دفتر رسانه‌ای جهاد اسلامی اعلام کرده بود: ما پس از میانجی‌گری مصر با بازگشت آرامش به نوار غزه موافقت کردیم، مصر هم به ما اعلام کرد اسرائیل به توافق آتش‌بس سال ۲۰۱۴ (پس از جنگ ۳۱ روزه) پایبند است. بامداد دیروز جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به بیش از ۱۰ پایگاه مقاومت در مناطق مختلف نوار غزه به علاوه اهداف دیگر حمله کرد و گروه‌های مقاومت با شلیک راکت به سمت شهرک‌های مختلف صهیونیست‌نشین در مجاورت غزه پاسخ دادند. مقاومت فلسطین طی ۲۴ ساعت حدود ۱۳۰ موشک و خمپاره به سمت اراضی اشغالی شلیک کرد که طی آن ۶ شهرک‌نشین زخمی شدند.
رژیم صهیونیستی طی هفته جاری به چند برج دیدبانی گردان‌های «القسام» شاخه نظامی حماس و گرو‌هان‌های «القدس» (سرایا القدس) شاخه نظامی جهاد اسلامی شلیک کرد و ۳ تن از اعضای آنها را به شهادت رساند؛ علاوه اینکه تل‌آویو از زمان آغاز راهپیمایی‌های بازگشت (در ۳۰ مارس) تاکنون بیش از ۱۲۵ فلسطینی را به شهادت رسانده است؛ شاخه‌های نظامی جهاد اسلامی و حماس در پاسخ به این جنایات، دیروز بیش از ۲۰ راکت به سمت اراضی اشغالی شلیک کردند.
پس از آن بود که جنگندهای رژیم صهیونیستی بر فراز غزه ظاهر شدند به چندین پایگاه مقاومت حمله کردند؛ واحد توپخانه صهیونیست‌ها نیز وارد عمل شد. این شلیک راکت‌ها و پاسخ صهیونیست‌ها در سر تا سر دیروز و دیشب ادامه پیدا کرد. در این میان نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل از شورای امنیت خواست جنبش حماس را به عنوان یک «سازمان تروریستی» به رسمیت بشناسد.
«دنی دنون» نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل، از شورای امنیت خواست حماس را به عنوان یک سازمان تروریستی به رسمیت بشناسد. درخواست وی در حالی مطرح شد که قرار است روز چهارشنبه جلسه شورای امنیت به درخواست آمریکا و به منظور بررسی درگیری‌های اخیر حماس و رژیم صهیونیستی برگزار شود. دنون در اظهارات خود مدعی شد: «برگزاری جلسه شورای امنیت برای بحث درخصوص حملات موشکی حماس علیه اسرائیل یک گام مثبت است؛ اما اعضای شورای امنیت باید به حرف بسنده نکنند و دست به اقدام عملی بزنند. من از شورای امنیت می‌خواهم به طور رسمی حماس را به عنوان یک سازمان تروریستی به رسمیت بشناسد. اکنون زمان آن رسیده است که با رهبری این گروه «تروریستی» فلسطینی نیز مانند القاعده و داعش مبارزه کنیم.»
نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، ضمن محکوم کردن پاسخ موشکی حماس به حملات رژیم صهیونیستی خواستار تشکیل فوری جلسه شورای امنیت برای بررسی این موضوع شد. وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد «ناجی میسرة عبد الله غنیم» (۲۳ ساله) که دو هفته پیش در راهپیمایی بازگشت در مرز نوار غزه زخمی شده بود، به شهادت رسید.
براساس گزارش وبگاه «وطن»، ناجی برای درمان به بیمارستان «المطلع» در قدس فرستاده شده بود اما امروز «اشرف قدره» سخنگوی وزارت بهداشت از شهادت او خبر داد. گرچه وزارت بهداشت فلسطین دیروز تعداد شهدا را ۱۱۸ نفر اعلام کرد اما تعداد دقیق شهدای راهپیمایی بازگشت در رسانه‌های مختلف، متفاوت است و بیشتر گزارش‌ها شمار این شهدا را بیش از ۱۲۵ نفر اعلام کرده‌اند. راهپیمایی بازگشت در راستای تأکید بر حق بازگشت از ۳۰ مارس برابر با روز زمین در مرز غزه با فلسطین اشغالی آغاز شد و براساس اعلام حماس، تا رسیدن به اهدافش ادامه پیدا خواهد کرد.


کد مطلب: 104592

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdci35azrt1auw2.cbct.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir