باز هم رسوا شدند

ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا سرانجام دیدگاه آمریکا در باب برجام را اعلام و ضمن تکرار ادعاهای ضد ایرانی خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد...

20 ارديبهشت 1397 ساعت 2:39


ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا سرانجام دیدگاه آمریکا در باب برجام را اعلام و ضمن تکرار ادعاهای ضد ایرانی خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد. پیش از هر چیز باید به این امر توجه داشت که مواضع ترامپ برگرفته از نگاه شخصی نبوده بلکه تصمیم کل آمریکاست که نشانگر دشمنی این کشور با ملت ایران است.
در میان مواضعی که در قبال برجام مطرح شده یک نکته قابل توجه است و آن نوع موضع کشورهای عربی است. از یک سو اتحادیه عرب ضمن استقبال از خروج آمریکا از برجام بر لزوم بازنگری در برجام تاکید کرده است. از سوی دیگر کشورهایی مانند عربستان، بحرین، امارات، کویت نیز به حمایت از آمریکا پرداخته و خواستار اعمال فشار و تحریم علیه ایران شده‌اند. این نوع موضع‌گیری در حالی صورت گرفته است چند نکته در قبال آن قابل توجه است. نخست آنکه تحولات منطقه به خوبی نشان می‌دهد که برقرارکننده امنیت و ثبات در منطقه ایران است در حالی که آمرکیا جز بحران‌سازی و تهدید امنیت منطقه اقدامی نداشته است. حمایت از رفتارهای ضد ایرانی آمریکا بیانگر مشارکت کشورهای عربی در بحران‌های منطقه است که باید پاسخگوی چنین رفتار بحران‌سازی باشند.
دوم آنکه حمایت‌های این کشورها از آمریکا در حالی که جهانیان با اقدام آمریکا مخالفت کرده‌اند مهر تایید این گفته است که برخی کشورهای عربی بدون وابستگی به آمریکا دو هفته نیز دوام نخواهند آورد. در اصل آنها با این رفتار عدم استقلال و وابسته بودن خود به واشنگتن را اثبات کرده که نشانگر تزلزل و ضعف شدید آنها است.
سوم آنکه کشورهای مذکور در برابر ملت یمن ناتوان شده‌اند و در سوریه و عراق نیز ناکام بوده‌اند و در نهایت انتخابات لبنان نیز شکست آنها را بیشتر نمودار ساخت. این کشورها با فرافکنی در قبال ایران نمی‌توانند این شکست‌ها را پنهان سازند. چهارم آنکه یک نکته بسیار مهم وجود دارد و آن اینکه اخیرا آمریکا در حال فراهم‌سازی مقدمات انتقال سفارت از تل‌آویو به قدس است که نابودی فلسطین و بدعهدی کامل در قبال خواسته‌های عربی مبنی بر عدم واگذاری قدس به رژیم صهیونیستی است. کشورهای عربی در قبال این اقدام آمریکا سکوت کرده و عملا در این جنایت شریک هستند. شاید یکی از دلایل هوچی‌گری آنان در قبال ایران پنهان‌سازی این خیانت بزرگ از افکار عمومی جهان اسلام باشد.
به هر تقدیر می‌توان گفت کشورهای عربی با همراهی ضد ایرانی با آمریکا بار دیگر خود را رسوای جهانیان ساخته‌اند و نشان دادند که هیچ استقلالی نداشته و صرفا تابع زیاده‌خواهی‌های واشنگتن می‌باشند. رفتاری که نه تنها بزرگی و اقتدار برای این کشورها به همراه ندارد بلکه سرخوردگی و تزلزل آنها را بیش از پیش برای جهانیان آشکار می‌سازد. 

نویسنده: قاسم غفوری


کد مطلب: 104295

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdci35azwt1aur2.cbct.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir