درس کلاس امروز

صحنه جهانی عرصه معادلاتی است که بیش از هر چیزی بوی جنگ و ناامنی و کشتار از آن به مشام می‌رسد و...

18 خرداد 1397 ساعت 21:47


صحنه جهانی عرصه معادلاتی است که بیش از هر چیزی بوی جنگ و ناامنی و کشتار از آن به مشام می‌رسد و حتی سازمان ملل مدعی برقراری امنیت و صلح نیز کارکردی در این زمینه نداشته و حتی به مولفه‌ای برای تشدید این بحران‌ها مبدل شده است.
در این دنیای پرهرج و مرج اما رویدادهایی مشاهده می‌شود که با این معادلات متفاوت بوده و می‌توان آنها را نوید بخش آینده‌ای روشن ورای دوران جنگ و کشتارهای امروزی دانست. نمونه بارز این رویدادها اقدام ملت‌های جهان در گرامی داشت روزی است که در آن نه ملیت و نه قومیت و دین هیچ‌کدام دارای اهمیت نبوده و همه واژه‌ای واحد را فریاد می‌زدند.
این فریاد واحد در یک واژه خلاصه می‌شود و آن فریاد آزادی فلسطین است و روزی که این فریاد طنین انداز روز روز جهانی قدس است. دیروز و البته در برخی از کشورها امروز و فردا ملت‌ها فریاد نابودی رژیم صهیونیستی و آزادی فلسطین را سر داده و خواستار پایان سکوت جهانی در برابر درد و رنج ملت فلسطین شدند. این حرکت جهانی چند درس مهم را با خود دارد. نخست آنکه برخلاف اقدامات صهیونیست‌ها برای به حاشیه راندن مسئله فلسطین نه تنها این امر صورت نگرفته بلکه جهانیان هر روز ابعاد جدیدی از رنج‌های فلسطین را درک کرده و برای حمایت از آن به پا می‌خیزند.
دوم آنکه صهیونیست‌ها و حامیان غربی آن به دنبال آن بوده‌اند تا با پروژه ایران‌هراسی ارزش‌های انقلابی و ارزشی انقلاب اسلامی را حاشیه و حتی به یک ضد ارزش مبدل سازند در حالی که برگزاری جهانی روز قدس ناکامی این ایران‌هراسی را آشکار و نشان داد که ارزش‌های انقلاب اسلامی نه تنها حاشیه نشده بلکه به اصلی جهانی مبدل شده و این خود سندی بر حقانیت دیدگاه‌های جهانی ایران است.
سوم آنکه آمریکا با انتقال سفارت از تل‌آویو به قدس بر این گمان بود که توانسته گامی مهم برای تحقق اهداف سلطه‌گرایانه صهیونیست‌ها بردارد حال آنکه رویکرد جهانی در روز قدس نشان داد که هرگز این رویای آمریکایی - صهیونیستی محقق نخواهد شد و و جهانیان برای حمایت از فلسطین به پا خواهند شد.
در جمع‌بندی کلی از آنچه ذکر شد می‌توان گفت که روز جهانی قدس نشان داد که مسئله فلسطین همچنان در اولویت مطالبات افکار عمومی جهان است هر چند که سران عرب و کشورهای غربی و سازمان ملل چشم به روی اشغالگری و جنایات صهیونیست‌ها پرداخته‌اند اما ملت‌ها چشم به فلسطین دارند. در این میان سرکوب‌گری صهیونیست‌ها، سکوت سران عرب و مدعیان حقوق بشر غربی این پیام را به همراه دارد که ملت فلسطین برای رسیدن به آزادی گزینه‌ای جز مقاومت و انتفاضه ندارد و این تنها راهی است که می‌تواند تشکیل کشور مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شریف را محقق سازد. 

نویسنده: قاسم غفوری


کد مطلب: 104646

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdci55azqt1auq2.cbct.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir